Kosmetolog radzi: jak pozbyć się przebarwień i jak pielęgnować cerę skłonną do zmian pigmentacyjnych



Marzeniem każdej kobiety jest gładka, jednolita kolorystycznie, naturalnie napięta twarz. Nie każda jednak może się nią cieszyć. Znamiona, przebarwienia, mikrozmarszczki, zmiany pozapalne, pozostałości trądzikowe… Lista niedoskonałości skóry jest długa, jednak osiągnięcia współczesnej kosmetologii pozwalają skutecznie z nimi walczyć.

Wygląd i stan skóry twarzy to wypadkowa bardzo wielu czynników – począwszy od uwarunkowań genetycznych i budowy samej skóry czy stopnia jej narażenia na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, poprzez dietę, styl życia, odpowiednią pielęgnację, a na indywidualnych właściwościach kończąc.

Nie jest również tajemnicą, że wraz z wiekiem skłonność do przebarwień wzrasta, co wynika bezpośrednio z osłabienia spoistości i elastyczności kolagenu oraz włókien elastyny w skórze właściwej, jak i coraz wolniej przebiegających procesów odnawiania się naskórka.

Same przebarwienia mają bardzo zróżnicowaną etiologię. Wynikają przede wszystkim z nadprodukcji barwnika skóry – melaniny, mogą być jednak efektem nadmiernego opalania się czy też wynikać z zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowości w działaniu wątroby lub tarczycy.

Mogą być w końcu pozostałością po stanach zapalnych skóry, wywoływanych trądzikiem czy też wypryskami. Na skłonność do powstania plam wpływa również przyjmowanie środków antykoncepcyjnych czy też np. depresyjnych.

Skóra skłonna do przebarwień wymaga specjalistycznej pielęgnacji. W zależności od stopnia nasilenia przebarwień, ich umiejscowienia czy też pochodzenia, różne są także sposoby, prowadzące do ich usunięcia.

Podstawą, jak zwykle, jest prawidłowo dobrana pielęgnacja domowa, a zatem bieżące stosowanie kosmetyków (krem, serum) opartych przede wszystkim na ekstraktach z owoców cytrusowych. Zawierają one witaminę A, zwaną witaminą młodości, która przyczynia się do poprawy dynamiki odnowy naskórka oraz wykazuje działanie regeneracyjne i odżywcze. Poprzez stymulację skóry do odnowy, pomaga też walczyć z przebarwieniami.

Kolejnym sprzymierzeńcem w walce z nieestetycznymi zmianami pigmentacyjnymi na twarzy jest witamina C, czyli kwas askorbinowy. Zawarta w wielu cytrusach, ma działanie rozjaśniające i oczyszczające, a dodatkowo spowalnia syntezę melaniny oraz chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.



Stosowane codziennie preparaty do skóry z przebarwieniami powinny zawierać odpowiedni rodzaj i stężenie pożądanych składników, w tym także witamin A i C – wyjaśnia mgr kosmetologii Agnieszka Kulak – kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics, specjalizującej się w produkcji profesjonalnych kosmetyków pielęgnacyjnych do zabiegów dla gabinetów kosmetycznych a także kosmetyków do domowego użytku.

Najskuteczniejsze stosowane w warunkach domowych kosmetyki mają formę serum, czyli preparatu o wysokiej koncentracji substancji aktywnych, które silnie, jednak wciąż bezpiecznie, pozwalają uporać się z niedoskonałościami wrażliwej skóry twarzy. Preparaty o optymalnym działaniu powinny mieć w swym składzie np. ekstrakt z cytryny, która poza rozjaśnianiem zmian pigmentacyjnych posiada właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, a dodatkowo wygładza mikrozmarszczki i ściąga rozszerzone pory.

Podobne działanie wykazuje limonka i grejpfrut. Wyciągi z tych owoców wzmacniają działanie ekstraktu z cytryny, odświeżają i oczyszczają cerę. Dobrze, jeśli wybrany preparat zawiera także ceramidy, czyli naturalne składniki skóry, będące spoiwem, wypełniającym przestrzenie międzykomórkowe naskórka. Ceramidy chronią ją przed utratą wilgoci.

Z wiekiem ich ilość maleje, a co za tym idzie, skóra staje się przesuszona oraz traci jędrność. Kosmetyki zawierające ceramidy wzmacniają barierę wodno-lipidową skóry, pozwalając zachować jej optymalne nawilżenie. Nasza propozycja dla skóry ze skłonnościami do przebarwień, czyli Serum na przebarwienia z limonką i grejpfrutem, zawiera także proteiny jedwabiu, które dodatkowo nawilżają naskórek, opóźniają pojawienie się zmarszczek oraz nadają skórze gładkość. Tego typu kosmetyki sprawdzają się nie tylko w walce z niedoskonałościami pigmentacyjnymi, ale także w codziennej profilaktyce i pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania przebarwień – dodaje kosmetolog Apis Natural Cosmetics.

Z przebarwieniami skóry można walczyć także metodami nieco bardziej inwazyjnymi. Służą do tego zabiegi kosmetyczne w profesjonalnych salonach, takie jak mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka, peelingi chemiczne, czyli złuszczanie przy pomocy kwasów lub zabiegi z użyciem wiązek lasera. Są to jednak metody, które nie pozostają obojętne dla skóry, a ich efekty mogą być zróżnicowane.

Dlatego lepiej rozpocząć od kuracji domowej, która jeśli przeprowadzana prawidłowo i z użyciem odpowiednich środków, w większości przypadków przynosi bardzo zadowalające rezultaty. Oczywiście nie można zapomnieć także o zapobieganiu powstawania przebarwień w szczególności u osób podatnych na takowe.

Warto podkreślić, że jedną z najważniejszych czynności w walce z przebarwieniami jest profilaktyka – radzi mgr kosmetologii Agnieszka Kulak – kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics.

 Profilaktyka – czyli stosowanie kremów z filtrem każdego dnia, a nawet przed każdym wyjściem z domu w dniu, w którym nasza skóra jest narażona na dużą dawkę promieniowania słonecznego. Krem ochronny z wysokim filtrem jest także absolutnie niezbędny zwłaszcza wtedy, gdy będziemy korzystać z profesjonalnych zabiegów likwidujących przebarwienia, takich jak między innymi mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne.

Wówczas taki krem należy koniecznie stosować nawet pod makijaż, ale żeby to nie było problematyczne warto wybrać preparat lekki, szybko wchłaniający się, o delikatnej konsystencji, taki jak na przykład nasz sprawdzony Krem ochronny do twarzy SPF 30 – dodaje kosmetolog Agnieszka Kulak.

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ