Jak pozbyć się blizn i rozstępów?



Blizny są różnego rodzaju: potrądzikowe, poparzeniowe, pourazowe. Zalicza się do nich też rozstępy. Jeśli są rozległe, szpecą i utrudniają akceptację własnego wyglądu. W zależności od rodzaju blizny, mamy jednak do dyspozycji wiele różnorodnych i nowoczesnych metod leczenia. Które i kiedy są najskuteczniejsze? – odpowiada dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej i właścicielka kliniki, która jako jedna z pierwszych w Polsce zastosowała terapie komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi do leczenia blizn.

 

W jaki sposób wyleczyć blizny potrądzikowe?

Blizny i przebawienia po trądziku dotyczą zarówno, kobiet, jak i mężczyzn. Nastolatków, jak i dorosłych. Nieleczone, często w dojrzałym wieku są dużym utrapieniem. Pozbyć się ich można na kilka sposobów. Jednym z nich jest ścieranie kolejnych warstw naskórka poprzez bardzo precyzyjnie kontrolowany przez lekarza mikropeeling. Metoda ta znana jest powszechnie jako mikrodermabrazja. Należy do zabiegów mało inwazyjnych, szybkich, a przy tych prawie bezbolesnych, dlatego jest bardzo popularna wśród pacjentów. Głębokość złuszczania jest dobierana indywidualnie do potrzeb danej osoby.

Co się dzieje pod wpływem mikrodermabrazji?

Pod wpływem mikropeelingu usuwana jest górna warstwa naskórka i dochodzi do tzw. „wypłaszczenia” blizn.  Stają się bardziej płaskie i dużo mniej widoczne.

A jakie efekty daje leczenie blizn laserem frakcyjnym?

Jeszcze lepsze efekty można uzyskać zabiegiem z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. A najlepiej jest połączyć ten zabieg z mezoterapią odpowiednio dobranymi preparatami. Na przykład koktajlem z peptydami lub osoczem bogatopłytkowym, które silnie regeneruje skórę.

Połączenie zabiegów, czyli zastosowanie terapii skojarzonej daje dużo szybszą i trwalszą poprawę wyglądu cery. Oczywiście terapie zawsze ustalamy wspólnie z pacjentami na początku, dostosowując metody do rozległości i głębokości blizn. Warto tu zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy laserem frakcyjnym nieablacyjnym (neodymowo-yagowym) i ablacyjnym (CO2).

Oba zmieniają strukturę blizny, z tą różnicą, że pierwszy, nieablacyjny przebudowuje bliznę w kierunku jak najbardziej zbliżonym do fizjologicznej budowy skóry, natomiast laser ablacyjny zdejmuje górną warstwę poprzez bardzo agresywne złuszczenie, po czym następuje jej odbudowa z nadzieją większego wyrównania powierzchni. Nadal jednak tworzone są włókna kolagenowe takie, jakie budują bliznę i czasami układają sie w struktury trudne do regeneracji innymi metodami.



Na jakie blizny działają komórki macierzyste i regeneracyjne?

Właściwie na każdy rodzaj blizn, od potrądzikowych do tych pooparzeniowych i pourazowych, nawet mocno dojrzałych. Najtrudniejsze do leczenia metodami ogólnie dostępnymi są te ostatnie. Komórki macierzyste i regeneracyjne mają to do siebie, że podane w skórę i tkanki podskórne specjalną metodą, przebudowują bliznę. Unaczyniają ją i rozpoczynają proces jej oczyszczania.

Po zabiegu blizna jest dużo bardziej płaska i miękka, wyglądem i fakturą jest zbliżona do skóry, dochodzi do wygładzenia i zniwelowania nierówności, nawet jeśli są to znaczne przerosty kolagenowe. Zanika dyskomfort związany ze zmianą temperatur (uczucie mrowienia, przykurcze), a także bolesność.

Przez kolejne trzy-cztery miesiące efekt się poprawia z każdym dniem do około dwunastu miesięcy. Wtedy możemy mówić o ostatecznych rezultatach. Moim zdaniem nie istnieje lepsza metoda leczenia blizn, zwłaszcza tych rozległych, powypadkowych i poparzeniowych.

A co z rozstępami? One też zaliczają się do blizn?

Tak, ale leczy się je zupełnie inaczej. Kiedy rozstępy są bardzo delikatne i świeże, doraźnie mogą pomóc nawet kremy apteczne na pękające skórę. Jeśli jednak chodzi o metody silniejsze, z zakresu medycyny estetycznej, najbardziej polecałabym znów terapię skojarzoną, ale tym razem z użyciem nici liftingujących i kwasu polimlekowego.

Bardzo dobrze jest leczyć rozstępy świeże, jeszcze czerwone. Dlatego np. w przypadku kobiet po porodzie, zalecam rozpoczęcie leczenia zaraz po skończeniu karmienia piersią. Rozstępy powodują nie tylko powstawanie brzydkich blizn, ale i wiotkość skóry w tych miejscach.

Zazwyczaj na brzuchu, udach i pośladkach. Zastosowanie nici liftingujących, które po jakimś czasie same rozpuszczają się w skórze, powoduje z jednej strony poprawę napięcia skóry, a z drugiej jej wygładzenie. Natomiast kwas polimlekowy działa odmładzająco i liftingująco z wyraźnym obkurczeniem pasm rozstępów.

Przyznaję, że jest to zabieg nieco bolesny i mało sympatyczny, ale za to efekty są rewelacyjne i widoczne bardzo szybko. Na koniec dodam, że w przypadku każdego rodzaju blizn, im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większe szanse na szybsze i bardziej spektakularne rezultaty.

modanaurode.pl Dr Urszula Brumer-fot Anna Ciupryk

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ