Fotostarzenie się skóry-Słońce postarza skórę-Uważaj na promienie UV



Fotostarzenie się skóry-Słońce postarza skórę-Uważaj na promienie UV

Uważajmy, opalając się! Intensywne wylegiwanie się na słońcu może wpłynąć na kondycje skóry twarzy, postarzając ją i wysuszając. Przykrym konsekwencjom można jednak zapowiedz w prosty i tani sposób.

Czym jest fotostarzenie się skóry?

Tropikalne upały, słońce i suche powietrze mogą mieć negatywny wpływ na skórę twarzy – przestrzegają kosmetolodzy. Brak odpowiedniego jej przygotowania i nawilżenia, może być przyczyną przesuszeń , złuszczeń naskórka, rogowacienia słonecznego, a nawet zmian w strukturze kolagenu, odpowiedzialnego m.in. na elastyczność i odżywienie skóry.

Te ostatnie zmiany są także przyczyną tzw. fotostarzenia się skóry. To właśnie zbyt długie wystawianie się na działanie promieni słonecznych może przyspieszyć pojawianie się pierwszych zmarszczek na czole, wokół oczu i ust, a także plam na skórze.

Zmiany te są efektem uszkodzenia przez promienie  ultrafioletowe (UV) znajdujących się w skórze właściwej kolagenu, elastyny i innych włókien, które wspierają strukturę skóry.  Efekt: skóra traci swoją elastyczność, jędrność, odwadnia się, staje się chropowata, pojawiają się pajączki na nosie – wyglądamy na więcej, niż mamy w metryce.

Na tym jednak nie koniec. Często pod wpływem promieni słonecznych pobudzona do nadprodukcji zostaje melanina – naturalny barwnik skóry. W konsekwencji na skórze zaczynają pojawiać się nieregularne plamy, przebarwienia, a na twarzy piegi, skora może przybrać także żółtawy odcień.

– Fotostarzenie się skóry twarzy nie tylko postarza nas, pogłębiając niewielkie zmarszczki, może być także przyczyną rozwoju zmian nowotworowych, zwłaszcza, jeśli na skórze zaczynają pojawiać się zmiany przedrakowe w postaci plam i złuszczeń –przestrzega Anna Machnik, kosmetolog Body Care Clinic w Katowicach.



Peeling migdałowy przed plażą

Przed konsekwencjami procesu można się zabezpieczyć, przygotowując skórę na działanie promieni słonecznych oraz zapobiegając jej odwodnieniu.  Pomocne w tym są rewitalizujące peelingi stosowane przed opalaniem. – Zanim wystawimy twarz do słońca, warto odżywić skórę. Niezbędne będą peelingi dostarczające witamin A, C i E, a także peelingi zawierające substancje rewitalizujące np. kwas migdałowy, który pobudza skórę do produkcji kolagenu – mówi Anna Machnik.

– Peelingi tego typu odżywiają i nawilżają skórę, regulują poziom sebum, spłycają zmarszczki, redukują przesuszenia, szorstkość skóry i rozjaśniają płytkie przebarwienia, zapobiegając ich dalszemu pogłębianiu pod wpływem słońca. Mogą być także stosowane po ekspozycji na słońcu, jako terapia regenerująca fotouszkodzenia skóry – mówi Anna Machnik.

Latem kosmetolodzy zalecają stosowanie przede wszystkim peelingów migdałowych, ze względu na mały stopień podrażnień, jaki powodują. Przykładem jest peeling 40% Natinuel. – Peelingi migdałowe  można stosować dziś bez ryzyka zarówno przed opalaniem, jak i po. Mogą spełniać funkcję profilaktyczną, dostarczając zawczasu skórze składników odżywczych, jeszcze przed ekspozycją na słońcu, jak również, jako terapia po opalaniu, usuwając przebarwienia, plamy posłoneczne, wyrównując opaleniznę – mówi kosmetolog.

Terapia zimnem i światłem

Nieco droższą alternatywą jest zabieg Cryolift 3 Filorga, łączy on w sobie terapię światłem LED, zimnem oraz specjalne preparaty ożywiające skórę np. bogate w wyciągi komórkowe pozyskiwane z kawioru łososia.

– Zabieg ten intensywnie nawilża i regeneruje skórę, pobudzając do produkcji kolagen oraz elastynę, pobudzone i dotlenione zostają także komórki, zwiększając swój metabolizm i szybciej regenerując się. Zbieg ten możemy stosować, jako prewencję przed pogłębianiem się zmian np. zmarszczek, przebarwień i nierówności pod wpływem słońca – wyjaśnia Anna Machnik.

Filtr 50+ i krem odżywiający

Całość – zdaniem specjalistów – najlepiej uzupełnić specjalnymi kosmeceutykami z filtrami UV. – Warto sięgnąć po kremy, które nie tylko blokują promienie słoneczne chroniąc naszą skórę, ale także odżywiają ją. Dziś dostępne są preparaty, które oprócz filtrów UV zawierają w swoim składzie substancje o aktywnym działaniu anti-agingowym np. kwas hialuronowy i regeneracyjnym np. witaminę E, ekstrakt z chmielu, który zapobiega pojawianiu się plam i reguluje syntezę melaniny. Dobrze jest także sięgnąć po krem z filtrem, który ma także właściwości przeciwzapalne i zapobiega odwodnieniom. Dobrze sprawdza się przy tym preparat Filorga UV DEFENCE SPF 50+ – poleca kosmetolog Body Care Clinic.

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ