Fałdy i bruzdy marionetki – Twarz przypominająca marionetkę? Nie musi tak być!



Fałdy i bruzdy marionetki – Twarz przypominająca marionetkę? Nie musi tak być!

„Kurze łapki”, „chomiczki”, „lwia zmarszczka” to tylko niektóre ze znanych, potocznych określeń na problemy starzejącej się skóry. Wśród nich znajdują się również „bruzdy marionetki”, czasem określane po prostu jako „marionetki”. Co kryje się pod tą teatralną nazwą i czy jest jakiś sposób, by szybko pozbyć się tego mankamentu?

„Marionetki” to nic innego, jak charakterystyczne fałdki tworzące się u styku policzka i brody, gdy tkanka podskórna w tych miejscach traci objętość i zaczyna opadać. Osoby, które dotyka ten problem, dziedziczą go zwykle po swoich rodzicach lub dziadkach. Czasem przyczyniamy się do jego powstania sami, ale i sami – na szczęście – możemy sprawić, by problem zniknął.

Trzymaj wagę

– Za tworzenie się tak zwanych bruzd marionetki w dużej mierze odpowiadają geny. Warto jednak mieć na uwadze, że niezależnie od kondycji skóry naszych rodziców, problem ten może nas zarówno dotknąć, jak i ominąć – zapewnia lek. med. Artur Gromadziński z kliniki chirurgii plastycznej Gromadziński Zespół Medyczny w Poznaniu.

 – Wynika to z faktu, że na pojawienie się tego rodzaju bruzd ma wpływ również masa ciała – gdy przybieramy na wadze, a następnie drastycznie ją tracimy, nasza skóra reaguje na te zmiany – w okolicy żuchwy mogą pojawić się bruzdy. Wskazaniem do powstania fałd marionetki jest również określona budowa twarzy. Osoby o wyraźnie zarysowanych policzkach, wysoko ułożonej kości jarzmowej i twarzy w kształcie trójkąta są w znacznie mniejszym stopniu narażone na utworzenie się tego rodzaju fałd. Inaczej jest w przypadku osób o pełnych policzkach, bez wyraźnie zarysowanych kości policzkowych – wyjaśnia ekspert.




Zapobiegaj

Co zatem oprócz zachowania swojej wagi możemy zrobić, by nasza twarz nie przypominała drewnianej marionetki z ruchomą żuchwą? – Przede wszystkim dbać o siebie, czyli zapewniać skórze odpowiednie nawilżenie i napięcie. Możemy to zrobić, stosując dobrej jakości kosmetyki, poddając się masażom, a także dostarczając od zewnątrz kwas hialuronowy, który z upływem lat tracimy –tłumaczy dr Gromadziński.

Ta ostatnia metoda pozwala leczyć problem przyczynowo – gdy spłycamy fałdy nosowo-wargowe oraz skutkowo – wstrzykując kwas bezpośrednio pod „fałdę marionetki” – Każda z tych metod ma nieco inny cel, dlatego najlepsze rezultaty uzyskuje się, łącząc obie metody – dodaje lekarz.

Kwas – niech będzie mocno usieciowany

W przypadku kwasu hialuronowego obowiązuje zasada, że im jest on bardziej usieciowany, tym trudniej się wchłania, a to akurat w przypadku niwelowania „bruzd marionetek” jest dużą zaletą. –

 Celem wstrzyknięcia kwasu jest dodanie objętości i podniesienie poziomu policzka lub bezpośrednio okolicy bruzd, odtworzenie naturalnych rysów i wiązadeł podporowych. Preparaty wysokiej jakości, mocno usieciowane, jak przeznaczony do zabiegów wolumetrycznych Teosyal Ultimate mogą utrzymywać się w tkankach nawet do 1,5 roku – mówi dr Artur Gromadziński. Cena takiego zabiegu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest każdorazowo określana przez lekarza dawka preparatu. W przypadku Ultimate możemy wybierać między opakowaniem 1 x 3 ml lub 2 x 1 ml, co pozwala w pełni odpowiedzieć na potrzeby pacjentów.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ