Cellulit – dlaczego i w jaki sposób powstaje?



CELLULIT

Do niedawna większość lekarzy nie traktowała cellulitu poważnie – pomarszczona, przypominająca skórkę pomarańczy skóra na pośladkach i udach, dręcząca w mniejszym lub większym stopniu 95% kobiet, była uważana za normalny objaw. „Tak chyba wyglądają uda kobiet w średnim wieku, prawda ?” – zbył nas jeden z indagowanych w kwestii cellulitu specjalistów. Zapewne  jest to zgodne z prawdą, ale wielu lekarzy – zwłaszcza w Europie – przyznaje obecnie, że cellulit nie jest jedynie kaprysem natury, ale poważną dolegliwością, którą można leczyć.

Cellulit – powstawanie, dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego i w jaki sposób powstaje cellulit, nie wiadomo. Jest to tłuszcz, ale nie wygląda jak inne tłuszcze i nie zachowuje się jak one. Miejsca pokryte cellulitem mają gładką powierzchnię, która po naciśnięciu zapada się jak składane krzesło. Co więcej, tęgie kobiety nie zawsze mają cellulit, a przytrafia się on nawet sportsmenkom.

Cellulit jest u kobiet zjawiskiem normalnym, podobnie jak piersi i brak owłosienia na twarzy. Twierdzi, że występowanie cellulitu wiąże się z działaniem hormonu kobiecego, estrogenu. Uaktywnia się on w okresie dojrzewania, tworząc kobiece zaokrąglenia przez powiększanie komórek tłuszczowych, zwłaszcza na biodrach i udach. Od tego czasu życie kobiety reguluje działalność hormonów, co bywa dodatkowo wzmacniane przez przyjmowanie pigułki antykoncepcyjnej albo stosowanie HTZ, hormonalnej terapii zastępczej. Hormon męski, testosteron, przeciwnie – powoduje zanik tłuszczu na biodrach i udach. U męszczyzn tłuszcz gromadzi się w głębszych warstwach organizmu, w wątrobie i jelitach.

Na wygląd cellulitu u kobiet ma wpływ układ komórek tłuszczowych. U kobiet i mężczyzn są one „zapakowane” w woreczki, przedzielone tkanką łączną. U kobiet woreczki te ustawione są pionowo – przypominają wysokie, wąskie, zakończone łukiem gotyckie okna, wbite wierzchołkami w skórę. Od wierzchołków pną się w górę włókniste pasma, tworząc charakterystyczne zagłębienia w skórze. Męskie uda mają nie tylko grubszą skórę i mniejsze woreczki tłuszczowe, ale pasma tkanki łącznej układają się poziomo.

U kobiet starszych tkanka łączna pogrubia się i na powierzchni skóry tworzy się tzw. efekt materaca. Skóra jest coraz cieńsza i wyraźnie uwidacznia komórki tłuszczowe. Większość kobiet w tym okresie przybiera na wadze, co zmniejsza przepływ krwi w organizmie i drenaż układu limfatycznego. Połączenie tych wszystkich czynników powoduje powstanie dużych, przebarwionych grudek cellulitu.

Cellulit jest oznaką długotrwałego zachwiania równowagi w organizmie i wynik raczej ze stylu życia niż z obciążeń genetycznych. Celem leczenia powinno być przywrócenie organizmowi normalnego funkcjonowania. Cellulit możesz pokonać, ale licz się z tym, że wymaga to czasu i poświęcenia. Nie pojawił się w ciągu tygodnia i w ciągu tygodnia nie zniknie.

Gdzie najczęściej występuje cellulit ?

Głównie na pośladkach, udach i kolanach, ale może także pojawić się na brzuchu, karku i tylnej stronie ramion.

Jakie są pierwsze objawy cellulitu?

Początkowo możesz zauważyć marszczenie się skóry, zwłaszcza gdy ją ściśniesz między palcami albo ugniesz. W końcowym etapie na powierzchni skóry widać duże, ciastowate płaty, przypominające strukturę materaca i sięgające w głąb skóry. Wczesnym objawem cellulitu mogą być także rany i sińce, które nie chcą się goić, wrażliwość na uderzenia, pęknięte naczynia krwionośne, przebarwienia skóry.

Co się dzieje w twoim organizmie ?

Komórki tkanki do dobrego funkcjonowania potrzebują stałej dostawy krwi i sprawnego systemu pozbywania się trujących produktów przemiany materii. W miejscach zaatakowanych przez cellulit systemy te zostały uszkodzone i pozostał tłuszcz zaplątany we włókna tkanki łącznej. Może to oznaczać, że:

  • krew dostarcza za mało tlenu i składników odżywczych;
  • układ żylny nie usuwa dwutlenku węgla ani toksyn;
  • oraz/albo system limfatyczny nie jest dostatecznie drożny.
  • Jeżeli występuje choć jedno z tych zaburzeń, wkrótce dołączają się pozostałe i ciało atakowane jest z trzech stron.



Przyczyny cellulitu

  • Niewłaściwa dieta – czyli wszystko, co powoduje odkładanie się tłuszczu w dolnych partiach ciała.
  • Nadmiar spożywanego tłuszczu i cukru gromadzi się w postaci tłuszczu, głównie na udach i pośladkach. Niebezpieczne są zwłaszcza tłuste, słodkie desery oraz omijanie posiłków w ogóle.
  • Diety kończące się efektem jojo. U kobiet tłuszcz odkłda się 6 razy szybciej w dolnych partiach ciała niż w górnych. Co gorsza, również sześć razy trudniej się go stamtąd pozbyć! Jeżeli przytyjesz, np. 3,2 kg, to z tego 2,7 odłoży się w dolnej części ciała, a jeżeli schudniesz 3,2 kg to zaledwie 0,5 kg w biodrach i na brzuchu. Jeżeli nieustannie stosujesz diety, dające efekt jojo, to takie przybieranie na wadze i chudnięcie utrwala się i odbija na kształcie sylwetki.
  • Zachwiany poziom cukru we krwi.
  • Niewystarczająca ilość pierwiastków śladowych (zwłaszcza cynku, chromu, niklu i kobaltu); dzieje się tak na skutek spożywania gotowych, przetworzonych produktów i niedostatecznej ilości świeżych owoców, warzyw, orzechów, nasion, ryb i mięsa. Objawami tych niedoborów są: chroniczne zmęczenie, brak energii, często również nie powstrzymany apetyt na cukier i słodycze (zwłaszcza u kobiet w okresie przedmiesiączkowym). Brak świeżych owoców i warzyw może także zakłócić równowagę sodowo-potasową i przyczynić się do występowania cellulitu. Wśród innych przyczyn wymienić należy:
    • niedostateczną ilość płynów;
    • leki moczopędne;
    • pigułki odchudzające; prowadzą do zatrzymywania wody oraz zmęczenia i drażliwości;
    • niewystarczająca ilość spożywanego białka;
    • sztuczne dodatki do żywności, pestycydy, środki koloryzujące, substancje zapachowe i słodziki.
  • Alergie i nietolerancje pokarmowe
  • Wiele pokarmów może wywołać niepożądane reakcje, od łagodnej nietolerancji do gwałtownej alergii. Najbardziej skrajne przypadki zdarzają się po zjedzeniu pewnego rodzaju orzechów i ryb. Wywołują one u alergików szok anafilaktyczny, objawiający się ustaniem pracy układu oddechowego. Najbardziej znanymi alergenami pokarmowymi są: produkty pszenne mleko (zwłaszcza krowie), jaja, kawa, herbata, pomidory, pomarańcze, czekolada, ryby i skorupiaki. Choć w śród lekarzy nie jest to pogląd powszechny, jednak część z tych, którzy bliżej zetknęli się alergią pokarmową, uważa, że reakcje uczuleniowe na żywność mogą wywoływać: migreny, bóle stawów, opuchliznę, wzdęcia, grzybice oraz zespół wrażliwego jelita (wpływa on bezpośrednio na powstawanie cellulitu). Nietolerancja pokarmowa może również wywoływać objawy psychiczne, zwłaszcza wahania nastroju i depresje, nawet o ostrym przebiegu, podobnie jak w innych zespołach uczuleniowych, np. astmie, egzemie i gorączce siennej.
  • Hormony
  • Naturalne hormony kobiece są podstawą powstawania cellulitu, ale wielu ekspertów twierdzi, że zażywanie hormonów syntetycznych pogorsza problem. Jakiekolwiek  zachwiania hormonalne mogą wpłynąć na pojawienie się cellulitu.
  • Operacje chirurgiczne w okolicach miednicy
  • Zaburzają działanie układu limfatycznego.
  • Stres
  • Może zmienić równowagę chemiczną organizmu i zwiększyć odkładanie się tłuszczu.
  • Uszkodzenia przez wolne rodniki
  • Potrzebujemy pewnej liczby cząstek wolnorodnikowych do normalnego funkcjonowania organizmu, ale ich nadmiar prowadzi do chorób, w tym na pewno chorób serca i raka. Wolne rodniki przyczyniają się także do powstawania cellulitu przez zaburzanie krążenia. Ich nadmiar jest spowodowany głównie przez papierosy, zanieczyszczenie środowiska i promienie UV.
modanaurode.pl cellulit powstawanie

Pora zadać pytanie jak pozbyć się cellulitu ?

Przy obecnym stanie wiedzy możemy pokonać cellulit w dwojaki sposób: po pierwsze, tracąc zbędne kilogramy i ujędrniając ciało, a po drugie, usuwając tłuszcz ze złogów cellulitu. Kuracje możemy przeprowadzić same, stosunkowo niskim kosztem, ale możemy też poddać się fachowym zabiegom, które bywają drogie. Istnieją już skuteczne metody walki z tą dolegliwością. A oto niektóre z nich.

Dieta

  • Jedz często i w małych ilościach.
  • Ogranicz do minimum spożycie nabiału, alkoholu, kofeiny i cukru oraz czerwonego mięsa.
  • Unikaj tłuszczów zwierzęcych.
  • Unikaj łączenia tłuszczu z cukrem i tłuszczu z solą.
  • Jedz dużo owoców i warzyw z wysoką zawartością błonnika. Jeżeli nie służą ci surowe warzywa, gotuj je na parze.
  • Spożycie białka ogranicz do 85 g dziennie (jaja, ryby, drób).
  • Kupuj produkty naturalne.
  • Pij codziennie 1 – 2 litry niegazowanej wody o temperaturze pokojowej oraz herbatki ziołowe.

Suplementy a cellulit

Zdaniem dr Burke, witaminy C i E mogą bezpośrednio wpłynąć na zmniejszenie się cellulitu. Zaleca ona zażywanie 1-6 g witaminy C dziennie, 400 jednostek międzynarodowych naturalnej witaminy E w kapsułkach oraz dodatkowo wapnia, aby zrównoważyć dietę ubogą w nabiał (najlepiej brać wapń i magnez w stosunku 2:1; skuteczna dawka to 400 mg wapnia i 200 mg magnezu).

Ćwiczenia fizyczne na cellulit

Są zupełnie niezbędne. Dr Burke zaleca jogę i taniec, które raczej rozciągają i napinają niż rozbudowują mięśnie. Pływanie jest dobre na wszystko, jak również codzienny spacer szybkim krokiem, połączony z wymachami ramion. Spacer i ćwiczenia rozciągające staraj się robić codziennie, a cztery razy w tygodniu uprawiaj pływanie, taniec albo jogę.

Masowanie suchej skóry

Jest to jeden z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów pobudzania krążenia. Małą, twardą szczotką albo rękawicą do masażu (najlepiej z włosia naturalnego) masuj całe ciało długimi ruchami, zaczynając od stóp, zawsze w kierunku serca. Masuj aż do zaróżowienia skóry, skupiając się na miejscach, gdzie cellulit jest najbardziej widoczny (zachowaj ostrożność, jeżeli masz jakieś dolegliwości skórne albo rankę). Początkowo zabieg ten odczuwamy jako średniowieczne tortury, ale jest to wspaniale pobudzająca kuracja. Możesz go wykonać przed lub po kąpieli. Jeżeli myjesz się pod prysznicem, spróbuj masować skórę przed wzięciem gorącego, a następnie zimnego lub chłodnego natrysku: efekt jest zaskakujący.

Masaż

Należy go wykonywać łagodnie. Zbyt gwałtowny masaż może tylko uszkodzić układ limfatyczny i pogorszyć sytuację. Jedynie bezpieczny i skuteczny w przypadku cellulitu jest ręczny masaż drenujący. Może też pomóc delikatny masaż olejkami przeciw cellulitowi.

Zredukuj stres

Istotna jest umiejętność wyciszania stresu. Odnosi się to, rzecz jasna, nie tylko do cellulitu. Najlepiej poćwicz techniki oddychania. Potem sięgnij po metody walki ze stresem.

Inne kuracje profesjonalne

Jontoforeza: metoda aplikowania preparatów roślinno-mineralnych z jednoczesnym delikatnym pobudzaniem prądem elektrycznym. Poprawia konsystencję i napięcie skóry. Jontoforezę można łączyć z opisanymi wyżej domowymi sposobami albo innymi zabiegami profesjonalnymi.

Mesoterapia: technika popularna w Europie. Minimalne ilości środków farmaceutycznych są wstrzykiwane do złogów cellulitu, aby pobudzić krążenie i drenaż oraz „rozmiękczyć” stwardniałą tkankę wokół komórek tłuszczowych. Może być zalecona wyłącznie przez lekarza i powinna być wykonywana w połączeniu z domowymi sposobami opisanymi wyżej. Pacjenci potrzebują zazwyczaj 15 zabiegów.

Cellulolipoliza: inwazyjna technika medyczna (zabieg zazwyczaj wykonywany w klinice chirurgii plastycznej). Do cellulitu wprowadza się elektrody wbudowane w długie igły. Uważ się, że daje długotrwała poprawę. Komórki tłuszczowe zmuszone do walki z prądem skutecznie się spalają. Jest to zabieg bolesny i jak podaje w nie opublikowanym raporcie jeden z czołowych chirurgów brytyjskich, tylko połowa pacjentek dostrzega jakąkolwiek poprawę.

Zabieg chirurgiczny: interwencje chirurgiczne w postaci liposuction i liposuction ultradźwiękowej, miały również zwalczać cellulit. Jednak usuwają one tłuszcz, a nie cellulit. Nie naprawiają również uszkodzonych układów mikrokrążenia krwi i limfatycznego.

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ