Brodawki podeszwowe już niestraszne



Standardowe leczenie brodawek często występujących, zakaźnych zmian na podeszwach stóp niejednokrotnie wiąże się z problemami: opuchlizną, bólem i brakiem rezultatów. Z pomocą w usunięciu narośli i wykwitów przychodzą skuteczne metody z zakresu medycyny estetycznej.

 

Brodawki podeszwowe

Brodawki stóp (verrucae plantares) są zmianami skórnymi wywołanymi przez wirus brodawczaka HPV. Bardzo łatwo jest się nim zarazić ze względu na jego szerokie rozpowszechnienie, a przenosi się poprzez bezpośredni kontakt zarażonego miejsca z pękniętą, suchą lub wilgotną, zmiękczoną skórą oraz poprzez dotyk ze skaleczeniem i zadrapaniem.

Jego objawami jest powstanie twardego, zrogowaciałego zgrubienia skóry i ciemnej plamki pośrodku zmienionego chorobowo obszaru. Gdy nastąpi utworzenie się widocznej brodawki na skórze występują zazwyczaj twarde, guzowate narośla lub szorstkie placki skórne o zmienionym kolorze i średnicy 1-2 cm.

Brodawki najczęściej występują w miejscach, na których opiera się ciężar ciała tj. na pięcie i na palcach, dlatego ucisk podczas chodzenia powoduje dyskomfort. W konsekwencji wirus bardzo łatwo się rozsiewa i trudno jest się wyleczyć. Często zawodne są nawet dermatologiczne preparaty, a samo leczenie bywa uciążliwe, ponieważ wiąże się z dyscypliną, cierpliwością i bólem. Alternatywą dla leczenia farmakologicznego jest krioterapia, czyli zamrażanie zmian skórnych przy użyciu ciekłego azotu, łyżeczkowanie oraz usuwanie brodawek przy pomocy lasera, który jest najnowszą metodą leczenia.



Leczenie brodawek

Wczesne rozpoczęcie leczenia brodawek stóp warunkuje większą skuteczność. – Wybór sposobu postępowania w przypadku brodawek na stopie zależy przede wszystkim od lokalizacji, rodzaju i liczby zmian skórnych. Należy pamiętać jednak, że środki i preparaty farmaceutyczne są stosowane zwykle na wczesnym etapie rozwoju wirusa i do leczenia zmian miejscowo, a i tak leczenie może trwać od kilku miesięcy do roku. Natomiast laseroterapia sprawdzi się nawet w przypadku bardziej rozległych i zaawansowanych obszarów zaatakowanych wirusem, a w celu wyleczenia wystarczy raptem jeden, maksymalnie dwa, trzy zabiegi – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.

 – W leczeniu brodawek podeszwowych z pomocą przychodzi nowy laser S30 PODYLASTM, który nie obciąża organizmu jak antybiotyki i jest najbardziej polecaną, z uwagi na skuteczność, formą leczenia. Podczas zabiegu światło lasera o długości fali 1064nm i mocy 40W-70W jest skierowane na miejsce zarażone wirusem, dzięki czemu poddana leczeniu jest także głęboko umiejscowiona tkanka. Skuteczność zabiegu to 92% – uzupełnia Urszula Sztwiertnia.

Zabieg wykonany przy pomocy aparatu S30 PODYLASTM jest bezpieczny, bezbolesny i bez efektów ubocznych. Na obydwu stopach trwa 15 minut. Dla trwałego efektu poleca się wykonać 4 sesje co 15 dni. Zabieg nie wymaga dodatkowego leczenia farmakologicznego. Można go wykonywać u diabetyków i pacjentów obciążonych innymi chorobami.

 

Profilaktyka

W celu zapobiegania rozsiewu wirusa należy utrzymywać higienę stóp dzięki częstemu myciu i dokładnemu osuszaniu. Należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych i bezpośredniego kontaktu z brodawką oraz jej podrażnień. Na co dzień warto używać skarpet i butów z tworzyw naturalnych, które gwarantują wygodę i komfort.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ