Za problemy z dziąsłami u kobiet odpowiadają hormony



Za problemy z dziąsłami u kobiet odpowiadają hormony

Gwiazda Hollywood, Elizabeth Taylor powiedziała kiedyś: „Ciężki jest los współczesnej kobiety. Musi ubierać się jak chłopak, wyglądać jak dziewczyna, myśleć jak mężczyzna i pracować jak koń”. Nie wspomniała jednak o ciężkim losie kobiecych… dziąseł.

Choroby jamy ustnej częściej dotykają płeć piękną niż mężczyzn. A wszystko przez zmieniający się poziom hormonów w ich organizmie, które sprawiają, że wzrasta liczba bakterii w ustach i podatność tkanek na choroby. Dlatego w okresie dojrzewania, menstruacji, ciąży i menopauzy powinno się szczególnie zadbać o zęby i dziąsła. Bo nieleczone infekcje mogą prowadzić do paradontozy, a u ciężarnych do infekcji płodu, a nawet do przedwczesnego porodu.

Nadwrażliwe dziąsła w okresie dojrzewania i przed menstruacją

O higienę jamy ustnej szczególnie powinny zadbać dziewczyny w okresie dojrzewania. W tym czasie w ich organizmie wzrasta produkcja hormonów płciowych- progesteronu i estrogenu. Zwiększają one przepływ krwi do dziąseł, mogą stać się przekrwione i wrażliwe, a to sprzyja rozwojowi niektórych bakterii w jamie ustnej tworzących płytkę nazębną. – Trzeba pamiętać, że zdrowe dziąsła są bladoróżowe, a przekrwienie przyzębia może świadczyć o początkach stanu zapalnego. Delikatne tkanki stają się wtedy opuchnięte i podatne na krwawienie podczas mycia zębów i nitkowania – mówi dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach.

Kłopotów z dziąsłami mogą doświadczać również kobiety przed miesiączką. – Oprócz obrzęku i zaczerwienienia dziąseł, mogą wystąpić owrzodzenia na wewnętrznej stronie policzków i języku. Objawy mogą pojawić się na jeden lub dwa dni przed menstruacją i samoistnie zniknąć w momencie rozpoczęcia okresu – dodaje dr Mariusz Duda. W tym czasie trzeba unikać czynników drażniących przyzębie, jak np. palenie, alkohol i jeszcze bardziej dbać o higienę jamy ustnej. Wybierajmy delikatne pasty przeznaczone do profilaktyki paradontozy albo z wyciągami z ziół np. szałwii lub rumianku, które działają przeciwzapalnie.



Zapalenie dziąseł u ciężarnych zwiększa ryzyko infekcji płodu

Problemy z dziąsłami mogą mieć też kobiety w ciąży- szczególnie między 2 a 8 miesiącem. Ze względu na wyższy poziom progesteronu, naczynia krwionośne w całym ciele rozszerzają się i tym samym stają się bardziej kruche. Wówczas mocno ukrwione dziąsła nabrzmiewają i łatwiej je uszkodzić. Ale nadwrażliwość nie jest największym problemem w jamie ustnej ciężarnych kobiet.

– Toksyny, które produkują bakterie płytki nazębnej, mogą atakować dziąsła, więzadła, a nawet kość wokół zęba. Proces zapalny prowadzi do powstania kieszonek dziąsłowych, przez które bakterie mogą przedostawać się do krwiobiegu i zwiększyć ryzyko infekcji płodu i przedwczesnego porodu – tłumaczy dentysta. Według specjalistów, do tej listy należy dodać również małą wagę urodzeniową noworodka.

– Panie planujące zajść w ciążę i w jej trakcie, powinny regularnie odwiedzać stomatologa. Dentysta sprawdzi stan uzębienia i zaproponuje odpowiednie leczenie. Tylko specjalista może stwierdzić początki paradontozy, które przebiegają pozornie bezobjawowo. W przeciwnym razie dolegliwości w czasie ciąży mogą się nasilić, a w tym okresie lista leków, które mogą bezpiecznie używać przyszłe mamy, znacznie się zawęża – wyjaśnia dr Mariusz Duda. Stosować można jedynie pasty i płyny niepodrażniające dziąseł oraz dietę bogatą w witaminy C, B oraz wapń. Jeżeli starasz się o dziecko, to warto również poddać się zabiegom higienizacji, czyli scalling i piaskowanie, są to metody usuwania osadów i kamienia nazębnego, który sprzyja rozwojowi próchnicy oraz stanom zapalnym dziąseł.

Niebezpieczna suchość w ustach

Również zmiany hormonalne i stosowanie leków podczas menopauzy i w okresie po niej mogą być konsekwencją zmian w jamie ustnej. Powodują zaburzenia czucia smaku, pieczenie w ustach, zwiększoną wrażliwość na ciepłe oraz zimne potrawy i napoje, a także zmniejszenie produkcji śliny. Suchość w jamie ustnej może prowadzić zarówno do chorób przyzębia, jak i rozwoju próchnicy, gdyż ślina neutralizuje kwasy.

Dieta kobiet w okresie menopauzy powinna zawierać produkty bogate w witaminę D, C i K, natomiast unikać kawy, słodkich napojów i alkoholu, które wypłukują z organizmu kobiety wapń.

Higiena jamy ustnej w leczeniu chorób przyzębia to podstawa

Nadwrażliwe dziąsła sprawiają, że mycie zębów staje się bolesne i nieprzyjemne. Jednak w tym czasie szczególnie należy zadbać o higienę jamy ustnej i szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie. Niedokładne pozbycie się resztek jedzenia może sprawić, że dolegliwości się nasilą. – Ryzyko podrażnień zmniejszymy wybierając szczoteczkę o miękkim włosiu i myjąc nią zęby najpierw ruchami wymiatającymi, a dopiero potem okrężnymi – radzi dr Mariusz Duda. Nici dentystyczne możemy zastąpić irygatorem, który wodą pod ciśnieniem czyści m.in. przestrzenie między zębowe oraz masuje dziąsła.

Stosuj pasty do zębów zawierające aktywne związki siarki z solanki siarczkowej oraz leczniczą sól mineralną. Odbudowują one nabłonki śluzówki i jamy ustnej, zmniejszają krwawienie i obrzęk dziąseł. Natomiast ból i krwawienie dziąseł złagodzą specjalne płukanki dobrane przez stomatologa, zależnie od dolegliwości.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ