Wygraj walkę z zaskórnikami



Zaskórniki. Słowo, które sieje trwogę wśród nastolatek, ale często też nawet dojrzałym osobom nie daje spokoju. Aby powstał zaskórnik nie trzeba wiele  – odrobina sebum, martwy naskórek i problem gotowy. Czym są zaskórniki, jak sobie z nimi radzić i czy można się ich definitywnie pozbyć? Przeczytajcie rady eksperta.

Zaskórniki, nazywane też wągrami, to nic innego, jak zaczopowane gruczoły łojowe. W każdym mieszku włosowym znajduje się gruczoł łojowy odpowiedzialny za produkowanie sebum tzw. łoju skórnego. Jego produkcja jest naturalna dla każdego, ponieważ tworzy na twarzy i skórze całego ciała swojego rodzaju cienką maskę ochronną. Czasem jednak gruczoły łojowe produkują za dużo wydzieliny, która gromadzi się ze złuszczonym martwym naskórkiem (keratynocytami) i innymi zanieczyszczeniami w mieszku włosowym. Tak powstają zaskórniki.

 

– Jeżeli ujście mieszka włosowego pozostaje otwarte, wtedy komórki znajdujące się w nim utleniają się i przybierają ciemną barwę. W takim przypadku mamy do czynienia z zaskórnikami otwartymi. Jeżeli zaś skóra nad zaskórnikiem pozostanie zamknięta, zawartość mieszka pozostaje uwięziona wewnątrz i wtedy tworzą się widoczne pod skórą białe grudki. To są zaskórniki zamknięte. Niestety walka z nimi jest trudna i często trzeba uciec się do pomocy specjalisty – mówi kosmetolog, mgr Katarzyna Brzozowska z Body Care Clinic w Katowicach.

 

Zapobiegaj zamiast leczyć

Odpowiednia codzienna pielęgnacja to sekret skóry bez zanieczyszczeń. Najbardziej skłonna do powstawania zaskórników jest skóra tłusta i mieszana. Należy poświęcić wiele uwagi na właściwą higienę, aby oczyścić pory z resztek kosmetyków, zrogowaciałego naskórka, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń.

– Twoim wrogiem numer jeden są mocno wysuszające kosmetyki. Nie myj twarzy mydłem, ani nie stosuj preparatów z alkoholem. Kiedy skóra będzie przesuszona, zacznie się łuszczyć, a gruczoły łojowe będą wytarzać jeszcze więcej sebum. Stosuj oczyszczające żele do twarzy, zawierające łagodne, naturalne składniki i unikaj podrażniających substancji chemicznych. Im krótszy skład produktu, tym lepiej. To bardzo ważne, aby resztki kosmetyków nie pozostawały na skórze – mówi kosmetolog.

 

Co jeszcze? Warto rozważyć także stosowanie toników, które regulują poziom pH skóry i zapewniają lepsze oczyszczenie. Jeżeli skóra jest nieprzyjemnie ściągnięta, wybierajmy preparaty zawierające kwas mlekowy lub salicylowy, który delikatnie złuszczając, ułatwia zanieczyszczeniom wydostawanie się na zewnątrz.

Pozbądźmy się tłustych kremów o ciężkiej konsystencji. Skóra potrzebuje nawilżenia, a nie dodatkowego zatykania porów. Warto sprawdzić czy w składzie nie ma składników komedogennych (zatykających  pory), jak ekstrakt z alg, olej kokosowy, parafina czy masło kakaowe. Jeżeli problem nie jest miejscowy, a zaskórników i zmian ropnych jest coraz więcej, sięgamy po kosmetyki przeciwtrądzikowe.

Na noc najlepszym wyborem będzie krem seboregulujący, który zmniejszy wydzielanie łoju skórnego. Stosujmy pilingi, które usuwają obumarły naskórek. Te gruboziarniste mocno ścierają, ale nie nadają się do delikatnej lub obciążonej zmianami ropnymi skóry. Jeżeli skóra jest sucha i naczynkowa wybierz piling enzymatyczny.

Bardzo ważne jest, aby nie przesadzić. Twarz wystarczy umyć rano i wieczorem, a jeżeli nasza skóra nie jest bardzo tłusta i zanieczyszczona, piling dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Jeżeli będziemy robić to zbyt często, zaburzymy naturalną florę bakteryjną skóry, co może tylko pogorszyć sytuację.

 

Domowe sposoby

Jeżeli odpowiednio zadbaliśmy o codzienne oczyszczanie i pielęgnację skóry, a mimo to problem nie przechodzi, trzeba sięgnąć po mocniejsze środki. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj maseczki. Zwłaszcza polecamy te ściągające, ponieważ zwężają pory i ograniczają wydzielanie sebum. Taką maseczkę bardzo łatwo można przygotować samemu w domu.

 

Domowe maseczki? To proste!

Wystarczy, że ugotowanego, rozgniecionego ziemniaka nałożysz na twarz i zmyjesz po ok. 10-15 minutach. Możesz też zmielić trzy łyżki płatków owsianych i dodać odrobinę wody. Po wymieszaniu, wmasuj powstałą mieszankę w skórę. Ta maseczka jest bardzo delikatna i nie podrażnia twarzy.

Naszym przyjacielem jest też węgiel aktywny (aktywowany lub leczniczy – to to samo), który oczyszcza, zwęża pory, wyrównuje koloryt, matowi i działa antybakteryjnie. Węgiel w tabletkach rozgniatamy na proszek, a w kapsułkach wysypujemy do naczynia. Stopniowo dodajemy przegotowanej wody, by uzyskać pastę. Nakładamy na twarz na około 10 minut delikatnie wmasowując. Uważajmy przy tym na włosy i brwi, bo trudno jest z nich wypłukać węgiel.

Domowy peeling to również prosta sprawa. Łączymy ryż z mlekiem i odstawiamy na kilka godzin. Potem blendujemy i gotowe. Można też nabyć szczoteczkę do oczyszczania skóry twarzy, która wibrując, wymywa zanieczyszczenia z rozszerzonych porów dokładnie i szybko. W aptece zaopatrzymy się również specjalne plastry. Przykleja się je w odpowiednie miejsce, najczęściej na nos, i po kilku minutach odkleja. Ten sposób nie usunie wszystkich zaskórników, ale te płycej osadzone wyjdą razem z plastrem.

– Pamiętajmy, ze jeżeli zaskórniki przerodziły się w ropne stany zapalne, nie powinniśmy już próbować ich usuwać. Infekcja może się rozprzestrzenić i wniknąć w głąb skóry, co poskutkuje pojawieniem się przebarwień, a nawet blizn – radzi Katarzyna Brzozowska.




Profesjonalna pomoc

Jeżeli dotychczasowe metody nie pomagają lub problem wręcz się nasila, skorzystajmy z pomocy kosmetyczki lub lekarza medycyny estetycznej. Żadne domowe sposoby nie mogą równać się z profesjonalnym zabiegiem, wykonanym przez specjalistę. Mikrodermabrazja to peeling mechaniczny, który spłyca pory i wygładza powierzchnię skóry.

– Mikrodermabrazję korundową stosuje się w celu oczyszczenia skóry z zaskórników i zgrubień oraz usuwania rozszerzonych porów i przebarwień. Mikrokryształki tlenku glinu, wyrzucane pod ciśnieniem przez specjalną głowicę ścierają powierzchnię skóry, przez co usuwa obumarłe komórki naskórka. Dodatkowo laser biostymulujący, znajdujący się w głowicy, pobudza komórki do regeneracji i przyspiesza proces ich odnowy. Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, ale po kilku dniach wraca do normy i odzyskuje zdrowy wygląd  –wyjaśnia ekspert Body Care Clinic.

 

Dużą popularnością cieszą się peelingi chemiczne. Najbardziej polecamy ten na bazie kwasu salicylowego, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Przenika przez sebum głęboko wnikając w mieszki włosowe i oczyszcza pory. Przyspiesza również proces gojenia się zmian trądzikowych. Nie ma właściwości wysuszających, przez co może być stosowany także do cery suchej.

Z kolei Laserowy peeling węglowy to bezinwazyjna metoda złuszczania, oczyszczania i wyrównywania naskórka. Na twarz nakłada się preparat z węglem, który pochłania energię emitowaną przez laser, przez co dochodzi do „mikroeksplozji” cząsteczek węgla. Dzięki temu tkanki lub pigmenty zewnętrznej warstwy naskórka za pomocą lasera odparowują. Zabieg zwęża rozszerzone pory, usuwa przebarwienia, a dodatkowo spłyca zmarszczki.

Podczas kuracji pamiętajmy, że efekty często nie będą widoczne od razu. Czasem poczekać trzeba nawet kilka miesięcy. Nie warto też stosować wszystkich sposobów na raz. Wybierzmy jeden i sprawdźmy, jaki będzie efekt. Dzięki temu będziemy mieli pewność, co działa na naszą skórę, a co nie. Jeżeli problem jest duży, warto od razu udać się do specjalisty, który od razu będzie wiedział, jak właściwie i skutecznie rozwiązać nasz problem.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ