Ósemki – usuwać czy leczyć?



Zęby mądrości niestety nie dodają inteligencji, ale mogą powodować ból i inne dolegliwości. Czy koniecznie trzeba je usunąć? Stomatolog wyjaśnia i radzi, co robić, gdy ósemki zaczynają sprawiać problemy.

Ósemki – usuwać czy leczyć?

Przez lata uważane były za zbędne – zwłaszcza, że 35 proc. osób w ogóle ich nie posiada, usuwano je „na wszelki wypadek”, a naukowcy poszukiwali sposobu, by zatrzymać ich wzrost. Jednak najnowsze badania dowodzą, że ósemki mogą okazać się bardzo przydatne, ponieważ mają zdolność wytwarzania komórek macierzystych. Nie zmienia to jednak faktu, że często zanim się wyrżną, stają się przyczyną bólu. A zatem czy warto je usuwać?

Zdrowe – zachowaj!

Zęby mądrości, tak jak pozostałe zęby trzonowe, służą do miażdżenia i przeżuwania pokarmu, a więc ułatwiają również jego trawienie, jednak ich brak nie powoduje właściwie żadnych trudności. Nie znaczy to, że należy się ich w każdym przypadku pozbywać. – Jeżeli wyrżnięte zęby mądrości są zdrowe, prawidłowo się rozwinęły, zajmują właściwe miejsce w łuku, nie szkodząc innym zębom oraz jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać o ich higienę, nie ma potrzeby ich usuwania – wyjaśnia lek. stom. Waldemar Stachowicz z Periodent – Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy w Warszawie.

Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na swoją lokalizację oraz fakt, że często ciasno przylegają do siódemek, ósemki są o wiele bardziej narażone na ryzyko rozwoju próchnicy. Ich dokładne oczyszczenie z resztek jedzenia szczoteczką lub nicią dentystyczną stanowi duże wyzwanie.

Trudniej również dostrzec na nich pierwsze oznaki próchnicy. Dlatego, jeśli mamy zdrowe ósemki, szczególnie istotne jest ich regularne kontrolowanie u stomatologa, nie rzadziej niż co pół roku. W razie potrzeby dentysta oczyści je z kamienia, uzupełni ubytki i podda fluoryzacji.

Kontroli ósemek nie należy zaniedbywać również ze względu na możliwość wystąpienia paradontozy. Zaniedbanie leczenia zębów mądrości jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju stanu zapalnego przyzębia u młodych ludzi. – Jednym z pierwszych objawów choroby jest zwykle nieprzyjemny zapach z ust. Sygnałem ostrzegawczym są również krwawienia dziąseł, zwłaszcza podczas szczotkowania zębów oraz dyskomfort, który pojawia się w odpowiedzi na gorące lub zimne posiłki i napoje – wylicza stomatolog.



Wspomaganie wyrzynania

Zdarza się, że ósemka wyrasta jedynie częściowo, wówczas tworzy się nad nią tzw. kaptur dziąsłowy. Ponieważ dziąsło nie przyrasta do szkliwa, wokół zęba tworzy się torebka, w której zaczynają zalegać resztki jedzenia, tworząc pożywkę dla bakterii. Zęby szybko zaczynają być atakowane przez próchnicę.

Sprzyja to również pojawianiu się nawracających stanów zapalnych, utrudniających mówienie i połykanie. Jeśli nasz układ odpornościowy jest osłabiony, stan zapalny przyzębia może się rozszerzyć i wywołać dokuczliwe bóle przyzębia, opuchliznę, bóle gardła, gorączkę, a nawet szczękościsk. Obecne pod dziąsłem bakterie powodują nie tylko infekcje i brzydki zapach z ust, ale przedostając się do krwiobiegu, mogą przyczyniać się np. do rozwoju miażdżycy lub zapalenia wsierdzia.

 

– W takich przypadkach usuwa się część dziąsła znajdującą się nad wyrzynającym się zębem, zabieg ten nazywamy dekapiszonażem. Pozwala to zlikwidować przyczynę powstającego stanu zapalnego, a tym samym umożliwić wyrżnięcie się ósemki – tłumaczy lek. stom. Waldemar Stachowicz.

 

Kiedy ósemki szkodzą

Istnieją jednak sytuacje, w których zębów mądrości nie da się uratować. Jeżeli mają zbyt mało miejsca, zostają uwięzione w kości szczękowej lub dziąsłach, co wywołuje ból. Czasem objawem ich zatrzymania może być również migrenowy ból głowy lub ból ucha. Zdarza się, że wyrzynanie ósemek zaburza dotychczasowy układ zębów i powoduje skrzywienie zgryzu.

W nielicznych sytuacjach zęby mądrości drażnią policzek lub zaczynają w niego wrastać. Jeżeli są nieprawidłowo ułożone, wywołują także nacisk na korzenie siódemki, powodując ich osłabienie. W przyszłości może to skutkować koniecznością usunięcia obu zębów. W takich przypadkach najbezpieczniej jest poddać ósemki ekstrakcji.

– Chirurgiczny zabieg usunięcia zębów mądrości wykonuje się w znieczuleniu. Po ekstrakcji zakłada się szwy, aby przyśpieszyć gojenie. Ból i ewentualny obrzęk po zabiegu utrzymuje się zwykle nie dłużej niż przez trzy dni. Szczególnie ważne w tym czasie jest zapobieganie zakażeniom i uszkodzeniom wrażliwej okolicy – mówi ekspert Periodent. Dlatego przez dwie doby po zabiegu nie należy energicznie przepłukiwać ust.

Wykluczone są napoje z kofeiną, alkohol, papierosy oraz wszystkie twarde pokarmy. Wskazane jest natomiast stosowanie chłodzących kompresów na policzek oraz płukanie ust preparatem z chlorheksydyną zaleconym przez lekarza.

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ