Od czego zacząć przygodę z medycyną estetycznąChciałabyś zacząć intensywnie dbać o siebie, ale nie wiesz od czego zacząć przygodę z medycyną estetyczną? Podpowiemy Ci, na jakie zabiegi postawić w zależności od wieku, w jakim jesteś.

Jak odnaleźć się w gąszczu zabiegów, które proponują nam gabinety medycyny estetycznej? Metod i możliwości jest dużo – bardziej i mniej agresywnych, krótkotrwałych i długotrwałych, bardziej i mniej naturalnych. Dodatkowo ten sam problem estetyczny można rozwiązać za pomocą różnych zabiegów. Którą metodę wybrać dla siebie?

Jeśli nie masz doświadczenia i nie jesteś stałą bywalczynią klinik urody, bardzo łatwo możesz się w tym zagubić. Tym bardziej, że bardzo często te same zabiegi w różnych miejscach mają inne nazwy i trzeba być znawcą, żeby zorientować się czym one tak naprawdę się różnią. Dlatego doktor Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium postanowił stworzyć mini przewodnik dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z medycyną estetyczną.

Od czego zacząć

Najlepiej, jeśli swoją przygodę z medycyną estetyczną zaczniemy od wybrania swojego lekarza, który stworzy program pielęgnacyjny specjalnie dla nas. Specjalista na pierwszej wizycie powinien przeprowadzić dokładną diagnozę naszej skóry i wywiad, w którym uwzględni m.in. na co chorujemy, jakie leki przyjmujemy, czy jesteśmy na coś uczuleni, jaki zawód wykonujemy i jak wygląda nasz tryb życia – to wszystko bowiem wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo terapii.

Zapyta również, co się nam najbardziej nie podoba w naszym wyglądzie. Dopiero po takiej konsultacji dowiemy się, jakie zabiegi są dla nas wskazane. Bycie pod stałą opieką jednego specjalisty ma duże znaczenie dla skuteczności i efektywności zabiegów medycyny estetycznej, ponieważ terapie odmładzające i korygujące defekty, często wymagają wykonania serii zabiegów, niejednokrotnie uzupełnianych o inne – wspomagające.

Dlatego tak ważne jest, aby wybrać dobrego lekarza, który dokładnie pozna nasz organizm i będzie wiedział jak nasza skóra reaguje na różne metody. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że efekty terapii będą najlepsze.

Poza tym według dr. Marka Wasiluka pierwsza wizyta powinna być wizytą adaptacyjną. – Pacjent powinien być na niej niejako wprowadzony w świat medycyny estetycznej i zaznajomiony z możliwościami medycyny estetycznej. Nie bójmy się więc pójść na taką wizytę konsultacyjną, po to by po prostu porozmawiać ze specjalistą, nie koniecznie z nastawieniem, że od raz musimy zdecydować się, na jakiś zabieg – zachęca specjalista.

Pamiętajmy o tym, że nigdy nie jest za późno na to, aby zacząć korzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej i zawsze można poprawić swój wygląd. Oczywiście na satysfakcjonujące efekty u osoby po sześćdziesiątym roku życia będzie trzeba zadziałać innymi, mocniejszymi zabiegami, podczas gdy u dwudziestolatki wystarczy delikatna profilaktyka, jednak nie zmienia to faktu, że na dbanie o swoją skórę nigdy nie jest za późno

20 plus – profilaktyka antystarzeniowa i korekcyjna medycyny estetyczna

Dwadzieścia kilka lat to idealny wiek, aby zacząć korzystać z medycyny estetycznej. Wbrew wszystkim stereotypom, zabiegi wykonywane z rozsądkiem i przez dobrego specjalistę nie zaszkodzą i nie zmienią karykaturalnie naszego wyglądu, a wręcz przeciwnie – zapewnią utrzymanie jak najdłużej młodej skóry poprzez profilaktykę przeciwstarzeniową i pozwolą usunąć naturalne w tym wieku niedoskonałości takie jak trądzik, blizny po trądziku czy nadmierne owłosienie.

Osoby, które chcą pozbyć się niedoskonałości powinny postawić na zbiegi laserowe. Należy jedynie pamiętać o tym, że nie ma jednego uniwersalnego urządzenia na wszystkie problemy estetyczne, dlatego przebarwienia, naczynka, trądzik, blizny czy zbędne owłosienie usuwa się za pomocą różnych laserów.

Oczywiście nie chodzi o producenta czy samą nazwę, ale o parametry i właściwości danej technologii. Nie wierz więc, że wiarygodny i skuteczny będzie gabinet wyposażony w jeden typ lasera.  Blizny po trądziku leczy się za pomocą lasera frakcyjnego, który odparowując tkankę, uruchamia procesy jej regeneracji i prawidłowej odbudowy, przebarwienia np. laserem bromkowo-miedziowym, który działa na melaninę, czyli barwnik skóry, usuwając jej nadmiar i regulując pracę mielocytów, naczynka usuwa się laserem naczyniowym, który oddziałuje tylko na hemoglobinę omijając pozostałe partie skóry, a trądzik laserem emitującym niebieskie lub w światło żółte, który niszczy bakterie odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych. Pytaj więc o to, w jaki sprzęt wyposażony jest gabinet i jak urządzenie działa.

Każda z nas jeśli pragnie zapobiegać starzeniu, powinna również regularnie wykonywać zabiegi anti-aging, Pielęgnacja tego typu ma na celu przede wszystkim działanie profilaktyczne, które opóźni procesy starzenia się skóry i utrzyma ja jak najdłużej w zdrowej, pięknej kondycji.

Zabiegi anti-aging zapewniają odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, działają ochronnie oraz stabilizująco na tkanki. Wspomagają także naturalne procesy regeneracji i odnowy skóry, usuwając postępujące oznaki starzenia. Bardzo ważne jest, aby taką pielęgnację dostosować do indywidualnych potrzeb skóry, to zagwarantuje nam optymalny efekt. Przeciw zmarszczkom mimicznym idealnym zabiegiem jest toksyna botulinowa, która hamuje pracę mięśni i zapobiega częstemu zginaniu skóry.

Zabieg jest mało inwazyjny, nie wymaga rekonwalescencji i jest bezpieczny. Według dr. Marka Wasiluka to zabieg przeznaczony właśnie dla młodszych osób, ponieważ uchroni je przed kolejnymi zmarszczkami. Dodatkowo w tym wieku można wykonywać zabiegi korygujące kwasem hialuronowym. Drobne wypełniana na tym etapie wyglądają estetycznie, a sam zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny.

Regeneracji naskórka sprzyjają alfa-hydroksykwasy, czyli kwasy owocowe stosowane w postaci peelingów. Każdy powinien zdecydować się chociażby na delikatne peelingii kosmetyczne. Najlepsze działanie odżywiające daje z kolei mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Preparat pozyskiwany z własnej krwi pacjenta jest jak paliwo dla komórek. Ostrzykiwanie skóry osoczem boatopłytkowym powoduje mocne usprawnienie pracy skóry, a przez to jej odżywienie i lepszą kondycję.
30 plus – pierwsze zabiegi odmładzające i regeneracja po ciąży

Dr Marek Wasiluk zauważa, że jednym z najczęstszych powodów, dlaczego kobiety około trzydziestego roku życia zgłaszają się do lekarza medycyny estetycznej są skutki, jakie odcisnęła na ich ciałach ciąża. – Nadmiar tkanki tłuszczowej, rozciągnięta i mało jędrna skóra brzucha, rozstępy i cellulit – z tym bagażem mogą sobie poradzić zabiegi medycyny estetycznej.

Zabiegi, które przywracają skórze odpowiednią jędrność i elastyczność to frakcyjna radiofrekwecja mikroigłowa, HIFU, a także nici liftingujące. Z rozstępami najlepiej radzi sobie frakcyjna rf mikroigłowa. Natomiast możliwości usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej jest wiele. Są bardziej i mniej inwazyjne tak jak kawitacja ultradźwiękowa, zimny laser, kriolipoliza czy lipoliza iniekcyjna. Wszystkie powinny być dobierane do miejsca i rodzaju tkanki tłuszczowej jaką ma pacjentka -.

Po trzydziestym piątym roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki statyczne i bruzdy, a skóra zaczyna opadać. To czas kiedy warto zacząć korzystać z liftingujących zabiegów medycyny estetycznej. Dr Marek Wasiluk przyznaje, że metod jest wiele, jednak według specjalisty powinnyśmy w tym wieku stawiać bardziej na zabiegi regeneracyjne niż kamuflujące czy wypełniające.

– Metody takie jak kwas polimlekowy, HIFU czy frakcyjna rf mikroigłowa pozwolą realnie odbudować skórę, poprzez wytworzenie w niej nowego kolagenu. Zabiegi korygujące takie jak kwas hialuronowy na tym etapie mogą powodować efekt sztuczności i być mało wystarczalne – tłumaczy ekspert.

Metoda dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Najmocniejszą wersją odświeżającą skórę polecaną osobom w tym wieku jest zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym. Jego działanie polega na podgrzaniu i kontrolowanym uszkadzaniu skóry, w celu wymuszenia procesu jej odbudowy. Co nam daje takie silne uszkodzenie skóry? Poprzez nie możemy nakłonić organizm do samoczynnej odbudowy i regeneracji skóry, a dodatkowo złuszcza się ona przez co zostaje powierzchownie, bardzo mocno odświeżona.

45 plus – zabiegi silnie odmładzające

Kobiety w średnim wieku powinny być zaopiekowanie terapią intensywnie odmładzającą. -Odmładzanie w tym wieku wymaga kompleksowej wiedzy i doświadczenia specjalisty oraz bardzo dobrze i różnorodnie wyposażonego gabinetu medycyny estetycznej, ponieważ objawy starzenia są już bardziej nasilone, i dobry efekt można uzyskać jedynie stosując połączenie rożnych metod. Przy zaawansowanych oznakach twarzy, bardzo ważna jest dobra diagnoza, czyli sprawdzenie, jakiego rodzaju zaniki wystąpiły na twarzy, co je spowodowało i ułożenie odpowiedniego planu terapii odmładzającej – przestrzega dr Marek Wasiluk.

Terapia jest zazwyczaj dłuższa i skojarzona, czyli łączy w sobie kilka różnych zabiegów regeneracyjnych, które będą jednocześnie poprawiały jakość skóry, jej jedność, grubość jak i gładkość, zabiegów uzupełniających ubytki w tkankach oraz zabiegów liftnigujacych. Ważne jest, aby tak zintensyfikowane działania dały efekt, który będzie jak najbardziej naturalny – bez wrażenia sztuczności i jednocześnie realnie odmładzający, czyli cofamy oznaki starzenia, a nie jedynie je kamuflujemy.

60 plus – zabiegi silnie kamuflujące

U seniorek, u których objawy starzenia są jeszcze bardziej nasilone, a organizmy mają spowolnione procesy naprawcze, zabiegi regeneracyjne niestety nie dają tak dobrych i szybkich efektów, dlatego trzeba ich wykonać więcej. W tym wieku alternatywą może być połączenie zabiegów regenerujących z kamuflującymi czyli m.in. nici liftingujących, kwasu polimlekowego, kwasu hialuronowego. Bardzo duży efekt odświeżenia skóry dają zabiegi laserem frakcyjnym ablacyjnym. Terapia ponownie powinna być łączona, nastawiona na odmłodzenia, ale i odświeżenie skóry.

ZOBACZ TAKŻE

Zupa chrzanowa z chrupiącymi grzankami

Składniki: - kości wędzone ½ kg - marchew 1 średnia szt. - seler ½ średniej szt. - woda 2l -…
CZYTAJ

Biegnij po sukces z nową kolekcją Kalenji by Decathlon SS18

Bieganie to sport, który sprawia mnóstwo przyjemności. Ale żeby czerpać z niego jak najwięcej radości, szczególnie przy regularnym treningu, warto…
CZYTAJ

Bezpłatne badania w kierunku jaskry w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika

Jaskra to podstępna choroba. Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo, niemal niezauważalnie doprowadzając do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. By temu zapobiec,…
CZYTAJ

Wiosna w gabinecie – podpowiadamy jakie zabiegi wybrać

Brak słońca, wiatr, niskie temperatury nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie i wygląd. Na wiosnę wszystko budzi się do życia.…
CZYTAJ

Sportowym krokiem witamy wiosnę, czyli konkurs z markami InMove i NesPharma

Sport to zdrowie. Zwłaszcza jeżeli mamy do niego tzw. zdrowe podejście. Oznacza to między innymi rozsądny wybór odzieży treningowej, w…
CZYTAJ

Codzienna porcja zdrowia – dlaczego warto jeść buraki?

Patrząc na obecny wysyp mód żywieniowych i popularność superfoods, sprowadzanych z najdalszych części globu, chciałoby się rzec: cudze chwalicie, swego…
CZYTAJ

Powiew wiosny w salonach Digel Kolekcja wiosna-lato 2018 już w sprzedaży.

W tym sezonie styliści marki Digel postawili na jasne kolory. Od obowiązkowej obecnie w męskiej szafie bieli, przez pełną paletę…
CZYTAJ

Nie bój się kwasów!

Końcówka zimy i początek wiosny to doskonała okazja do oczyszczenia i rewitalizacji skóry. Spośród wielu profesjonalnych zabiegów złuszczanie kwasami jest…
CZYTAJ

Przebarwienia skóry – problem nie tylko powakacyjny

Przebarwienia na skórze to bardzo częsty kłopot, wbrew pozorom spotykany nie tylko po lecie. Wiele osób przez cały rok boryka…
CZYTAJ

Moda na krótki pazur

Wraz z nowym rokiem powiew świeżości zagościł w świecie stylizacji paznokci. Nadszedł czas kiedy zwracamy uwagę, by to co piękne,…
CZYTAJ

Cienka sprawa

Jeżeli twoje włosy są tak delikatne, że z trudem wiążesz je w kucyk, to znak, że potrzebujesz specjalnej pielęgnacji, by…
CZYTAJ

Chcesz mieć licówki jak celebrytka? O tym warto wiedzieć

Co mają ze sobą wspólnego idealne uśmiechy Catherine Zety-Jones, Jennifer Garner i Emily Blunt? Każdy z nich to zasługa dobrze…
CZYTAJ


ZDROWIE

VIEW ALL

Biegnij po sukces z nową kolekcją Kalenji by Decathlon SS18

Bieganie to sport, który sprawia mnóstwo przyjemności. Ale żeby czerpać z niego jak najwięcej radości,…
CZYTAJ

Bezpłatne badania w kierunku jaskry w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika

Jaskra to podstępna choroba. Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo, niemal niezauważalnie doprowadzając do nieodwracalnego…
CZYTAJ

Czy maski antysmogowe mogą szkodzić zdrowiu?

Po pierwsze nie szkodzić – to jedna z naczelnych zasad etycznych w medycynie. Powinna ona…
CZYTAJ

Premiera książki Karolina i Maciej Szaciłło pt. Zdrowa tarczyca

Hashimoto dotyka co trzecią kobietę na świecie. Jak rozpoznać, czy jesteś w grupie zagrożenia? Jaką…
CZYTAJ

Aktywna zima – nie daj się przeziębieniu

Zimą szybko zapada zmrok, sypie śnieg, pada deszcz, mróz szczypie w uszy, taka pogoda nie…
CZYTAJ