Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych -czyli jak prawidłowo nitkować zęby?



Ze wszystkich czynności pielęgnacyjnych jamy ustnej najtrudniej przekonać pacjentów do prawidłowego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Każdy pacjent musi mieć tę świadomość, że podczas  szczotkowania można oczyścić jedynie 3 z 5 powierzchni zębów, dlatego też oczyszczanie powierzchni międzyzębowych powinno stać się niezbędną składową codziennych zabiegów higienicznych.

Używanie samej szczoteczki do zębów redukuje w najlepszym przypadku tylko około 60% płytki nazębnej, a najgorsze warunki higieniczne panują właśnie w przestrzeniach międzyzębowych.Wynikają one ze specyficznej budowy anatomicznej na powierzchniach stycznych, która sprzyja rozwojowi nie tylko zapaleń dziąsła i przyzębia, ale także próchnicy zębów. Wybór środków pomocniczych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych zależy od morfologicznych warunków przestrzeni oraz sprawności manualnej pacjenta. Istnieje szeroki asortyment przyborów służących do oczyszczania pow. stycznych.Należą do nich nitka i taśma dentystyczna, Superfloss, szczoteczki międzyzębowe i jednopęczkowe,irygatory wodne.

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje nici dentycznych: woskowane, niewoskowane, przesączone środkami antybakteryjnymii, fluorem, środkami zapachowymi(mięta).Absolutną nowością są wybielające nitki dentystyczne wspaniale usuwające przebarwienia z przestrzeni międzyzębowych,a więc miejsc w których w przerwszej kolejności dochodzi do odkładania się osadu.

Nić Jordan Whitening jest jedyną na rynku nitką dentystyczną do której dodano składniki,które chronią przed powstawaniem przebarwień i kamienia nazębnego w przestrzeniach międzyzębowych. Ponadto, Jordan Whitening to splot dwóch nici dentystycznych, które skręcone w jedną całość dają doskonałe właściwości czyszczące. Sprawdzone są również wielopęczkowe nylonowe nici typu Expand, mające odmienną strukturę włosia od znanych wszystkich klasycznych nitek dentystycznych.Nitka tego typu rozszerza się w trakcie użytkowania po to, aby oczyścić szersze szczeliny i skutecznie usuwanąć płytkę nazębną z szerokich przestrzeni międzyzębowych.

Delikatna dla dziąseł, idealna dla osób z nadwrażliwością zębów oraz recesjami dziąseł. Jordan Everyday Floss to woskowana nitka dentystyczna zalecana dla pacjentów z prawidłowymi kontaktami stycznym. Z dodatkiem mięty, po to aby zapewnić uczucie świeżości po każdym użyciu.Używająć nitek woskowanych musimy pamiętać o tym, że pozostawiają one cienką powłokę wosku na pow. stycznych, co utrudnia wnikanie fluoru zawartego w pastach do zębów. Należy więc ją stosować zawsze po szczotkowaniu zębów, aby nie utrudniać wnikania fluoru z pasty do oczyszczonych pow. stycznych.



Nitka dentystyczna w ręku pacjenta może doskonałym środkiem diagnostycznym wczesnych lub ukrytych zmian próchnicowych oraz nieprawidłowości na pow. stycznych.Strzępiąca się nitka powinna wzbudzić naszą czujność, gdyż może świadczyć o obecności ukrytego ubyku, nawisającego wypełnienia oraz kamienia nazębnego, szczególnie tego poddziąsłowego.Nieprawidłowe posługiwanie się nicią dentystyczną może być niebezpieczne dla nabłąka łączącego, przyczepu łącznotkankowego, brodawek dziąsłowych a więc dla tkanek przyzębia, dlatego też niezmiernie ważne jest poinstruowanie każdego pacjenta na temat nitkowania.

modanaurode.pl Paulina Wojas

Stomatolog współpracujący z Fundacją Wiewiórki Julii, ekspert marki Jordan, lek. dent. Paulina Wojas

Nić dentystyczna musi być uchwycona silnie, co zapewni dobrą kontrolę nad nią i zapewnienie odpowiedniego nacisku niezbędnego do oczyszcania. Pacjent powinien być poinformowany o odcięciu odpowiedniej długości nici, czyli ok 40-50 cm, nawinięciu na palce środkowe lub wskazujące tak, aby po uchwyceniu nitki między palce a kciuki, naprężoną nitkę o dł. 4 cm wprowadzić do przestrzeni międzyzębowej.

Każda powierzchnia styczna zęba, po której przesuwa się nić powinna być oczyszczona innym, czystym fragmentem nici, aby nie przenosić flory bakteryjnej z jednej przestrzeni do drugiej.

Zamiast nawijania nitki lub taśmy na palce, można je umieścić w specjalnym uchwycie do nici-flosserze, dzięki któremu nitkowanie może stać się prawdziwą przyjemnością.Niektóre z uchwytów posiadają wymienne główki, dozownik długości nici oraz ostrze do jej odcinania.

Na rynku dostępne są flossery (m.in. Jordan 3-w-1 Flosser) w praktycznej torbie na suwak, idealne do torby, po to aby zawsze mieć je pod ręką.Flosser jest szczególnie wskazany przy oczyszczaniu powierzchni stycznych zębów w przestrzeni międzyzębowej w bocznych odcinkach uzębienia. Szczególnie pokazać go należy pacjentowi o mniejszej zręczności manualnej.

Każdy pacjent podczas profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym powinien być przeszkolony i poinformowany o konieczności pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych oraz wszelkich korzyści z tego wynikających. Ogromny wybór produktów na polskim rynku sprawi,że każdy wybierze coś idealnego dla siebie.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ