Nieświeży oddech? Powiedz mu stop!



Ponad 40% Polaków przynajmniej raz zrezygnowało z jakiejś znajomości z powodu nieświeżego oddechu rozmówcy. Unikanie dialogu na temat tego problemu, nie jest dobrym rozwiązaniem. Uświadomienie sobie przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust nie tylko poprawi relacje z otoczeniem, ale może pozwolić uniknąć wielu poważnych chorób.

Pierwszym krokiem w drodze do zdrowej jamy ustnej jest uświadomienie sobie zaistniałego problemu. Wiele osób cierpiących na tę przypadłość nie wyczuwa przykrej woni z własnych ust, a otoczenie uznaję rozmowę na ten temat za krępującą. Badania, przeprowadzone na potrzeby kampanii „Lekcja stomatologii”, pokazują, że co piąty Polak zamiast rozmowy wybiera unikanie toru oddechowego partnera.  Brak dialogu nie tylko nie rozwiąże problemu, ale dodatkowo może narazić na przykre konsekwencje.

Zupełnie inaczej problem wygląda w sytuacjach intymnych, według badań kampanii, aż ponad 40% badanych zwróciło uwagę swojemu partnerowi na nieświeży oddech.

Poinformowanie partnera o problemie nieprzyjemnego zapachu z ust to ważna sprawa w motywacji do walki z problemem. Odebranie informacji na ten temat nie należy jednak  do sytuacji przyjemnych i może zniechęcać do dalszego kontaktu. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o higienę jamy ustnej i własną atrakcyjność w formie świeżego oddechu – lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”.

Nieświeży oddech może być przeszkodą zarówno w kontaktach osobistych jak i zawodowych. Kandydat któremu brzydko pachnie z ust podczas rozmowy kwalifikacyjnej, może zostać uznany przez przyszłego pracodawcę za osobę, która niewystarczająco dba o własną higienę i  wizerunek.

Znajdź przyczynę

Przyczyną nieświeżego oddechu jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej. Źródłem nieprzyjemnego zapachu mogą być resztki jedzenia, pozostające po posiłkach pomiędzy zębami, ale także nalot na języku. Bakterie, które rozwijają się w jamie ustnej w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej są przyczyną ubytków, próchnicy oraz schorzeń dziąseł, które w rezultacie również mogą stać się powodem nieświeżego oddechu.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może doprowadzić także do poważnych chorób wpływających na cały organizm. Bakterie rozwijające się w ustach mogą zaatakować trzustkę, a nawet doprowadzić do uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i rozwoju cukrzycy. Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemności, należy w świadomy sposób zadbać o swoje zęby.



Wygrać z problemem

Dbając o świeżość oddechu warto zacząć od prawidłowego szczotkowania zębów po każdym posiłku, nie zapominając przy tym o oczyszczaniu języka. W trosce o czystość przestrzeni międzyzębowych należy codzienne używać nici dentystycznej i płynu do płukania. Warto dodatkowo unikać spożywania pokarmów o wysokiej zawartości cukru i skrobi oraz regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Eksperci radzą, by umawiać się na wizytę z dentystą co najmniej raz na pół roku.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą do zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Równie istotne są regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych. Nieświeży oddech powinien być pierwszym sygnałem, nakłaniającym do odwiedzin u dentysty. Niestety większość Polaków decyduje się na wizytę zbyt późno, kiedy uszkodzenia łączą się już z długim i kosztownym leczeniem –mówi lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”.

Palaczom zaleca się natomiast zrezygnować z nałogu. Składniki chemiczne zawarte w papierosach wraz z resztkami dymu osadzają się w jamie ustnej i wpływają na zapach oddechu, poza tym przyczyniają się do żółknięcia i przebarwienia. W podobny sposób działają inne używki takie jak  kawa czy alkohol.

Jeśli przyczyną nieświeżego oddechu nie okażą się jednak problemy stomatologiczne, zalecana jest wizyta u gastrologa czy laryngologa. Stosowanie się do zaleceń lekarzy i odpowiednia higiena jamy ustnej, pozwoli zachować świeży oddech i piękny uśmiech.

 

„Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego.

Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Pracodawców RP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty,  Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów, Burmistrza Dzielnicy Praga Północ, Wydziału Lekarsko – Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz patronatami medialnymi Stomatologii Współczesnej, infoDENT24.pl, Nowej Stomatologii, Dental Radia, Art of Dentistry oraz Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ