Medycyna estetyczna – Masz skłonność do pękających naczynek? Uważaj na zimne powietrze



Arktyczne powietrze i temperatury poniżej zera to prawdziwe wyzwanie dla posiadaczek cery naczynkowej. Jak dbać o nią zimą? Dlaczego wtedy jesteśmy szczególnie narażone na rozszerzone naczynka? Kosmetolog radzi, jak przetrwać zimę z nieskazitelną skórą.

Wrażliwa cera nie lubi mrozów

Zazwyczaj pojawiają się na brodzie, nosie i policzkach. Te czerwone punkciki są zmorą niejednej z nas, bez względu na wiek. Są nieestetyczne, więc szpecą i irytują. Mogą być objawem problemów z krążeniem naczyniowym lub zapowiadać trądzik różowaty. Na ogół jednak to problem głównie kosmetyczny, indywidualna skłonność, której większość z nas chciałoby się pozbyć raz na zawsze – mowa o rozszerzonych naczynkach, które w sezonie zimowym są jeszcze bardziej uciążliwe.

Dlaczego zimą wzrasta ryzyko ich powstawania? – Decydujący wpływ ma tu pogoda. Choć przyczyną zmian naczyniowych jest często kombinacja różnych czynników: genetyki, wpływu żeńskich hormonów czy stresu, to również bodźce zewnętrzne, w tym czynniki atmosferyczne, mają tutaj duże znaczenie.

Wszystko, co powoduje nagłe kurczenie się i rozszerzanie naczyń krwionośnych np. choroba, alkohol lub kofeina w nadmiarze, może prowadzić do zmian we włosowatych naczyniach krwionośnych. Takim bodźcem może być również mroźny wiatr i minusowe temperatury, które naprzemienne z przebywaniem w ogrzewanych pomieszczeniach powodują zaczerwienienie twarzy.

Rumień może być pierwszym objawem rozszerzonych naczyń krwionośnych, nawet jeśli chwilowo minie, to problem może powrócić na stałe pod postacią powiększonych i rozszerzonych, czy jak mówimy potocznie – popękanych naczynek, które będą przebijały przez skórę – mówi Katarzyna Mrukwa-Sułot, kosmetolog z kliniki Lipoline Estetic w Katowicach.

Do teleangiektazji, czyli powstawania rumienia i rozszerzonych naczynek, mają największą skłonność kobiety z wrażliwą, delikatną cerą, która jest płytko unaczyniona i mało odporna na czynniki atmosferyczne.

Jak pozbyć się rozszerzonych naczynek?

Najrozsądniej jest zapobiegać powstawaniu nowych punkcików. Cera naczynkowa potrzebuje ku temu specjalnej pielęgnacji i ochrony (szczególnie w zimę), delikatnych kosmetyków oraz unikania czynników ryzyka, w tym przebywania zbyt długo na chłodnym powietrzu lub długich, gorących kąpieli, do których mamy skłonność w tę porę roku.

– Jeśli rzeczywiście musimy wyjść na zewnątrz w tęgi mróz, nałóżmy na twarz warstwę tłustego ochronnego kremu, która zminimalizuje ryzyko pękania naczyń. Unikajmy również tzw. gry naczyniowej, to znaczy nie przechodźmy szybko z ciepłych, gorących pomieszczeń na zimne powietrze, minusowe temperatury. Nie ustawiajmy ogrzewania w samochodzie na maksymalną temperaturę – radzi ekspert.

Zimą warto też zadbać o prawidłową dietę, stronić m.in. od pikantnych potraw i gorących napojów, które nasilają dolegliwość, a włączyć do menu warzywa i owoce bogate w witaminę C oraz rutynę, które wzmacniają od wewnątrz naczynia krwionośne. Zawierają je m.in. natka pietruszki, papryka czerwona, pomidory, dzika róża, rokitnik, aronia, cytrusy.

Jeśli jednak tzw. pajączki są już widoczne, a nie chcemy ich nieustannie ukrywać pod korektorem i podkładem, warto zdecydować się na zabiegi, które usuną zmiany. Medycyna estetyczna oferuje bowiem wiele technik, które pomogą uporać się z popękanymi naczynkami, są to przede wszystkim zabiegi elektrokoagulacji oraz laseroterapia. W przypadku użycia nowoczesnego lasera zabieg będzie jednak skuteczniejszy oraz bardziej komfortowy.

– W terapii zmian naczyniowych różnego pochodzenia na twarzy i ciele stosujemy zabieg laserem Alma Harmony Dye-VL. Urządzenie posiada specjalnie dostosowaną głowicę, która zapewnia wąskopasmowe pulsacyjne źródło światła i za pomocą wiązki lasera przenika skórę oraz natychmiastowo zamyka rozszerzone naczynia krwionośne. Tego typu innowacyjna technologia, oparta na precyzji pozwalającej na terapię punktowych zmian, idealnie sprawdzi się w zamykaniu pękających naczynek, usuwaniu i redukcji rumienia – wyjaśnia specjalista Lipoline Estetic.




Dużą zaletą jest szybkość i bezpieczeństwo procedury, ponieważ laser likwiduje zmiany przy minimalnym ryzyku dla sąsiadujących tkanek. Zabieg trwa od 20 do 60 minut, podczas jego przebiegu pacjentka może odczuwać delikatne pieczenie oraz ciepło. Już po pierwszej sesji zauważalna będzie redukcja zmian, wygładzenie, koloryt skóry będzie bardziej jednolity, rozjaśniony. Zależnie od skali problemu, terapię można powtórzyć, zazwyczaj jest to 4-6 procedur, które odbywają się co 3-4 tygodnie.

Zabieg laserem sprawdzi się także przy trądziku różowatym, przebarwieniach, rozstępach, bliznach, a nawet jako zabieg anti-aging, który odmłodzi i ujędrni skórę. Po zabiegu należy unikać promieniowania słonecznego oraz solarium, a także stosować kremy z wysokim filtrem (SPF 50). Przez 7 dni nie powinniśmy korzystać z sauny, basenu, ćwiczeń fizycznych oraz odpowiednio natłuszczać obszary poddane zabiegowi.

– Po procedurze zamykania naczyń krwionośnych laserem bezwzględnie należy zrezygnować z ekspozycji skóry na zimne powietrze oraz słońce, ponieważ naczynka mogą ponownie popękać. Z tego powodu zabieg najlepiej wykonać na wiosnę lub jesień – radzi Mrukwa-Sułot.

***

Klinika LIPOLINE ESTETIC to nowoczesny ośrodek medycyny estetycznej w centrum Katowic, specjalizujący się m.in. w zabiegach z użyciem laserów, chirurgii plastycznej twarzy i ciała oraz  zabiegach z zakresu medycyny estetycznej twarzy www.lipoline-estetic.pl

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ