Leczenie ortodontyczne. Jak utrwalić efekt leczenia ortodontycznego?



Wydawać by się mogło, że wraz z usunięciem stałego aparatu ortodontycznego kończy się cały proces leczenia pacjenta. Nic bardziej mylnego – właśnie wtedy następuje etap retencji, który decyduje o końcowych efektach korekcji wady zgryzu.

Retencja – co to takiego?

Retencja to nieodłączny element leczenia ortodontycznego. Choć po zdjęciu stałego aparatu zęby znajdują się już w prawidłowej pozycji, to zaprzestanie kolejnych kroków może ten efekt zaprzepaścić. Aby uniknąć niepożądanych zmian stosowane są różne aparaty retencyjne – retainery, które stabilizują nowe ustawienie zgryzu. Niektóre z nich są ruchome, inne zaś ortodonta zakłada na stałe.

Czas trwania retencji

Ciężko precyzyjnie określić, który pacjent będzie potrzebował dłuższego okresu retencji. Przyjmuje się, że etap ten trwać może nawet kilka lat. Przeważnie stanowi on co najmniej połowę czasu, który poświecono na leczenie aparatem ortodontycznym.



– Długość retencji uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od rodzaju zastosowanego wcześniej leczenia, stopnia wady zgryzu czy predyspozycji genetycznych. Bardzo ważny jest również wiek pacjenta – im wyższy, tym czas retencji się wydłuża, a uzyskane rezultaty trudniej jest utrzymać. Pod uwagę bierze się także potencjalny wpływ zębów mądrości. W przyszłości mogą one zaburzyć efekty leczenia. Długość retencji zależy jednak przede wszystkim od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta – wyjaśnia dr hab. n. med. Piotr Fudalej, University of Bern.

modanaurode.pl  -  ortodontyczne leczenie

Warto zapamiętać

Aparat retencyjny powinien być przechowywany w specjalnym pojemniku, aby uniknąć jego zgubienia lub zabrudzenia. Nie wolno regulować retainera na własną rękę. Jeśli czujesz, że został źle dopasowany, natychmiast zgłoś się do ortodonty. Aby jak najszybciej przyzwyczaić się do aparatu retencyjnego warto ćwiczyć mówienie, np. poprzez czytanie na głos.

– Jeśli chcemy, żeby leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać rad lekarz i stosować się do jego zaleceń. Zachowanie higieny i regularne czyszczenie aparatu retencyjnego pozwoli na pozbycie się płytki bakteryjnej oraz nieprzyjemnego zapachu, który może pojawić się podczas kuracji – dodaje dr hab. n. med. Piotr Fudalej.

Niezależnie od stosowanego rozwiązania nie można bagatelizować tego ważnego etapu leczenia. Systematyczne wizyty u ortodonty i konsekwentne noszenie retainera zapewnią ochronę właściwie ustawionych zębów przed ponownym ich skrzywieniem.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ