Koniec z widocznymi plombami. Dentyści znaleźli nowe rozwiązanie



Plomby musimy wymieniać co 5-10 lat. Powód? Większość z nich z wiekiem kruszeje, wypłukuje się, szarzeje i ulega starciu, tracąc swoje walory estetyczne.  Teraz jednak dentyści opracowali nowy materiał, który ma właściwości optyczne z naturalnym szkliwem, dzięki czemu nawet największa plomba jest niewidoczna dla oka. Wszystko dzięki grze światła.

Znika szara granica

Chociaż założenie plomby rozwiązuje problem ubytku, to w wielu przypadkach jest on źródłem problemów estetycznych. Tradycyjne plomby kompozytowe często różnią się kolorem od naturalnych zębów. Te różnice z czasem się pogłębiają. Efekt – charakterystyczne białe, żółte lub szare plamy na zębach.

– Plomba jest sztucznym materiałem, który z biegiem lat starzeje się, zmienia kolor, podobnie jak nasze zęby. W efekcie, czego pojawia się silny kontrast kolorystyczny.  Wypełnienie staje się widoczne,  przybiera ono często postać matowych, szarych lub białych plam – wyjaśnia lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.

Z tym problemem od lat próbują walczyć stomatolodzy. Nadzieją jest Enamel HRI – nowy typ wypełnienia stworzony przez włoskiego klinicysty dr Lorenzo Vaniniego.  Opracował on nano-hybrydowy materiał kompozytowy, czyli naturalne szkliwo „sklonowane” w kompozycie. Z rozwiązania tego już korzystają gabinety w Polsce, przede wszystkim te zajmujące się stomatologią estetyczną.

Wypełnienie imitujące naturę

 – Wypełnienie to imituje naturalne szkliwo zęba zarówno pod względem koloru, który można dopasować do pozostałych zębów, przezierności, jak również pod względem właściwości optycznych. Dzięki temu, że współczynnik załamania światła na nich jest identyczny z naturalnym szkliwem, trudno odróżnić ząb z wypełnieniem od kompletnego zęba.  Zwyczajnie odbija i rozprasza ono światło. Ponad to plomba tego typu ma niewidoczną granicę wypełnienia. To znaczy, że miejsce, które ona uzupełnia jest niewidoczne dla oka. Znika problem białych i szarych plam – wyjaśnia dr Fąferko.



Ale to nie koniec. Ząb odtworzony przy pomocy tego materiału zachowuje także swoje właściwości fluorescencyjne. Oznacza to, że ząb pochłania energie świetlną na następnie wypromieniowuje ją w postaci światła. To cecha, którą maja wszystkie naturalne zęby, a którą dentystom najtrudniej zrekonstruować.

– Daje to możliwość  odtworzenia cech indywidualnych zęba tzn. charakterystycznych żłobień i nierówności zęba.  Materiał jest także zdecydowanie bardziej odporny na przebarwienie i ścienianie od tradycyjnego kompozytu, a fakt, że charakteryzuje się dużą jasnością i jest mniej przeźroczysty eliminuje sztuczny szklany efekt – mówi ekspert Dentim Clinic.

Co więcej, kolor wypełnienia może być dopasowany do zębów w naturalnym odcieniu lub po wybielaniu. Nowy kompozyt ma w swoim arsenale aż 14 różnych odcieni bieli. Wykorzystuje się go dziś do wypełniania ubytków, odbudowy korony, zamykania diastem, licówek i innych prac protetycznych.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ