Dentyści coraz częściej spotykają się z bólem zębów, którego przyczyną są alergie. W sezonie ich liczba wzrasta. Jak rozpoznać taki ból?



Bolą zęby? To może być wina sezonowej alergii

 

Nieustanny katar, zapalenie spojówek, bóle głowy i zatok to nie jedyne dolegliwości, z jakimi muszą się wiosną i latem zmierzyć alergicy uczuleni na pyłki roślin. Jednym z objawów alergii może być także… ból zębów.

Powszechny problem

Problemy z alergią ma w Polsce już blisko 40 proc. osób – podaje ECAP.  To dziś jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych na świecie. Nieleczona alergia może być groźna w skutkach powodując m.in. astmę oskrzelową, obturacyjną chorobę płuc i przewlekłe zapalenie zatok.

Najczęściej objawia się ona tzw. alergicznym nieżytem nosa, któremu towarzyszy m.in. silny katar, kichanie, świąd nosa oraz uczucie zatkanego nosa. Często także przybiera postać atopowego zapalenia spojówek. To z kolei objawia się zaczerwieniem i łzawieniem oczu oraz obrzękiem powiek. U wielu osób występują także pokrzywki i zapalenie skóry.

Uwaga – zatoki!

Mało kto jednak wie, że jednym z objawów alergii może być także… ból zębów. Taki problem rozpoznaje coraz więcej dentystów. – Źródłem bólu zębów są stany zapalne zatok, będące efektem nieleczonego kataru siennego. Ból w tym przypadku dotyczy zębów górnej szczęki, pojawia się on najczęściej podczas jedzenia, mówienia i poruszania się. Czasami może towarzyszyć mu niewielka nadwrażliwość – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.



Jak rozpoznać ból zębów spowodowany problemami z zatokami od poważnego problemu z zębami? – Często zgłaszają się do nas pacjenci z dokuczliwym bólem w okolicach górnych zębów trzonowych, którego nie mogą jednoznacznie zlokalizować. Jeżeli zęby są zdrowe, to u takich pacjentów wykonujemy tomografię, która powinna jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w którym miejscu leży problem – wyjaśnia dentystka.

Skąd taki związek? – Zatoki szczękowe znajdują się w bardzo bliskim sąsiedztwie zakończeń korzeni  górnych zębów trzonowych. Stan zapalny powoduje niedrożność zatok, gromadzący się w nich śluz wytwarza ciśnienie powodujące podrażnienie korzeni i zakończeń nerwowych zęba. W efekcie tego pojawia się dokuczliwy ból – tłumaczy dr Stachowicz.

Ból zębów najczęściej ustępuje w miarę ustępowania obrzęku w zatokach. Dolegliwość najczęściej leczy się terapią łączoną, czyli lekami przeciwhistaminowymi i przeciwzapalnymi, a także kroplami do nosa. W stanach ostrych, jeżeli dojdzie do infekcji bakteryjnej, konieczna może być antybiotykoterapia wskazana przez lekarza rodzinnego lub laryngologa.

Pamiętaj o wodzie

Ale nie tylko problemy z zatokami towarzyszące alergiom mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej.  Osoby cierpiące na alergie często uskarżają się także na suchości w ustach. W większości spowodowana jest dwoma czynnikami: zatkanym nosem i koniecznością oddychania ustami oraz przez niektóre leki przeciwalergiczne zmniejszające ilość wydzielanej śliny.

– Mniej śliny to mniejsza ochrona dla zębów przed bakteriami. Suchości w ustach mogą sprzyjać powstawaniu ognisk zapalnych, zwłaszcza u osób z próchnicą, mogą także przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych dziąseł. Przykrym skutkiem ubocznym suchości jest także nieprzyjemny zapach z ust. Rozwiązaniem, które może nas uchronić w czasie alergii przed tymi konsekwencjami, jest picie dużej ilości wody, żucie gum bez cukru pobudzających ślinianki lub stosowanie specjalnych preparatów tzw. sztucznej śliny – radzi dentystka.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ