Czy warto brać aminokwasy BCAA?



Żyjemy w czasach, w których producenci odżywek prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej innowacyjnych suplementów diety. To z pewnością dobra wiadomość dla użytkowników, którym zależy na wysokiej skuteczności produktów, przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa ich stosowania. Osoby rozpoczynające swoją przygodę na siłowni często nie wiedzą którą odżywkę wybrać. W tym artykule opowiemy o roli suplementów z aminokwasami BCAA i czy warto je stosować.

Preparaty z aminokwasami BCAA cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. Czym są aminokwasy BCAA, dla kogo są przeznaczone, jak je zażywać i czy rzeczywiście warto je przyjmować?

BCAA – co to takiego?

BCAA to aminokwasy rozgałęzione, w których skład wchodzi leucyna, izoleucyna i walina. Są to związki egzogenne, czyli takie których organizm nie potrafi sam syntezować, dlatego należy je pobierać z pożywienia.  Naturalnymi źródłami leucyny są m.in. kurczak, cielęcina, wołowina, tuńczyk i białko jaja kurzego. Do produktów bogatych w walinę należą ryby, soja, grzyby i produkty mleczne. Aminokwasy spełniają wiele ważnych funkcji, m.in.: chronią tkankę mięśniową przed rozpadem.

Odżywki z BCAA – zalety ich stosowania

Dostarczanie aminokwasów BCAA  jedynie z pożywienia może okazać się niewystarczające dla sportowców, którym zależy na szybkim wzroście masy mięśniowej i zwiększeniu wytrzymałości, dlatego warto pomyśleć o odżywkach z BCAA, które są znane ze swoich dobroczynnych właściwości, m.in.:

  • zwiększają siłę mięśniową i wydolność;
  • hamują katabolizm mięśni;
  • wspomagają procesy regeneracyjne;
  • odbudowują zasoby energetyczne;
  • wpływają na wydzielenie insuliny.



Rola BCAA w czasie odchudzania

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak istotną rolę spełniają aminokwasy także w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Dieta niskowęglowodanowa obniża bowiem zapasy energetyczne w organizmie, a te można pozyskać przyjmując suplementy z BCAA. To pozwala utrzymać masę tkanki mięśniowej. W niektórych badaniach naukowych wykazano również, że stosowanie aminokwasów powoduje wzrost hormonów wzrostu, które z kolei przyczyniają się do obniżenia poziomu tłuszczu.

Dla kogo przeznaczone są suplementy z BCAA?

Aminokwasy BCAA poleca się przede wszystkim kulturystom i osobom uprawiających sporty wytrzymałościowe, takie jak biegi długodystansowe i kolarstwo. Niski poziom BCAA w organizmie jest odpowiedzialny za wzmożoną produkcję serotoniny, która przyczynia się do powstania uczucia zmęczenia. Odpowiedni poziom BCAA w organizmie zapewnia wydłużenie czasu trwania treningu, ponieważ znacznie zwiększa możliwości wydolnościowe organizmu.

Przyjmowanie aminokwasów BCAA

Aminokwasy BCAA należy zażywać dwa razy dziennie – przed i po treningu. Warto je jednak przyjmować także na czczo i przed snem. Istotne znaczenie ma to, by poszczególne składniki przyjmować w odpowiednich proporcjach (leucyna : izoleucyna : walina = 1,1 : 0,7 : 0,8). Dla osób ważących od 70 do 100 kg optymalne dawki w jednej porcji powinny wynosić od 20 do 30 gram aminokwasów BCAA. Tylko wówczas będą one w 100% spełniać swoje zadanie.

Najlepsze odżywki z BCAA

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów z aminokwasami BCAA. Do tych najlepszych, zapewniających najbardziej skuteczną pomoc w budowaniu tkanki mięśniowej należą m.in.:

  • Olimp BCAA
  • Trec Anabolic BCAA System
  • Trec BCAA High Speed
  • 4+ Nutrition BCAA+
  • ActivLab BCAA Xtra
  • BioTech USA BCAA+
  • Anabolic Xtreme Stacked BCAA
  • Amix BCAA Instantized Powder

Godne uwagi są również preparaty, które łączą ze sobą aminokwasy rozgałęzione i najwyższej jakości glutaminę – aminokwas endogenny o podobnym do BCAA działaniu (np. Universal BCAA Stack, Olimp BCAA Xplode, Trec BCAA G-Force).

Czy warto brać aminokwasy BCAA?

Suplementacja aminokwasami BCAA skutecznie wspomaga budowę beztłuszczowej masy mięśniowej i stanowi najlepszą ochronę przed procesami katabolicznymi. Należy jednak podkreślić, że stosowanie aminokwasów rozgałęzionych przed oraz w czasie trwania wysiłku fizycznego jest uzasadnione jedynie w przypadku regularnych i intensywnych albo długotrwałych ćwiczeń. Warto również pamiętać o tym, by każdy suplement diety zażywać zgodnie z zaleceniami producenta i kontrolować jego wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ