Aparat ortodontyczny i higiena



Aparat ortodontyczny i higiena

Dbanie o zęby z założonym aparatem wymaga od nas więcej pracy i zaangażowania, a samo szczotkowanie trwa nieco dłużej. Jednak dzięki licznym akcesoriom nie musimy się siłować ze zwykłą szczoteczką. W co warto zainwestować podczas noszenia aparatu?

Zamki, ligatury, łuki – pomiędzy elementami aparatu ortodontycznego mogą gromadzić się resztki jedzenia. Od tego już zaledwie krok do powstania kamienia nazębnego, a w konsekwencji próchnicy. Powstawaniu ubytków może zapobiec wyłącznie prawidłowa higiena jamy ustnej. Z pomocą przychodzą różne akcesoria, dzięki którym nie tylko dokładniej, ale i szybciej wyczyścimy zęby.

Niezbędne minimum

Zasada szczotkowania brzmi – im częściej tym lepiej. Minimum to mycie dwa razy dziennie. Nie idźmy jednak na łatwiznę i wyróbmy sobie dobre nawyki. Mając założony aparat ortodontyczny starajmy się czyścić zęby po każdym posiłku. Metalowa konstrukcja posiada wiele zakamarków, w których mogą gromadzić się resztki spożywanych pokarmów. Dlatego w zasięgu ręki zawsze powinniśmy mieć szczoteczkę, najlepiej z miękkim włosiem.

Niektóre mają nawet specjalnie wycięty rowek na środku w miejscu styku z zamkami. To sprawia, że szczoteczka nie niszczy się tak szybko. Świetnie sprawdzą się także elektryczne odpowiedniki tradycyjnych szczoteczek. Jeśli to możliwe korzystajmy również z płynów do płukania jamy ustnej. W ten sposób nie tylko dotrzemy do trudnodostępnych miejsc, ale wyeliminujemy nagromadzone bakterie



Nić, irygator i szczoteczka

Choć wydaje się to być co najmniej trudne, używanie nici dentystycznej u osób z aparatem jest nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne. Jak to zrobić? Wprowadź nić delikatnie pod łukiem, a następnie wsuń w przestrzenie międzyzębowe. Te okolice są szczególnie podatne na powstawanie kamienia i próchnicy, powinniśmy więc poświęcić im nieco więcej czasu.

– Dbanie o miejsca w okolicy zamków również nie należy do najłatwiejszych. Możemy sobie jednak pomóc wykorzystując specjalnie stworzone do tego celu szczoteczki, tzw. interdentalne. Dzięki swojej budowie i niewielkim rozmiarom pozwalają na dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów aparatu i powierzchni znajdujących się pod nim – tłumaczy dr hab. n. med.Piotr Fudalej, University of Bern. Warto wyposażyć się również w irygator stomatologiczny. Urządzenie to wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, która skutecznie wypłukuje przestrzenie międzyzębowe.

Co może się jeszcze przydać?

Zdarza się, że aparat ortodontyczny może ranić język, wewnętrzną stronę policzka czy podniebienie.  Aby zminimalizować ryzyko otarcia warto mieć pod ręką wosk, który zakłada się na części powodujące obrażenia. Wśród akcesoriów znajdzie się również coś dla sportowców. Specjalny ochraniacz na zęby osłania dziąsła i wargi przed uszkodzeniem. Ich celem jest także ochrona języka. To wszystko sprawia, że w trakcie noszenia aparatu nie trzeba rezygnować ze swoich pasji.

Higiena jamy ustnej jest gwarantem nie tylko pięknego, ale przede wszystkim zdrowego uśmiechu. Dbając o zęby w trakcie noszenia aparatu musimy im poświęcić więcej czasu, jednak liczy się efekt końcowy. Pamiętajcie, że ich wygląd po ściągnięciu aparatu zależy od tego, jak będziecie o nie dbać w trakcie leczenia.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ