Spadek libido, czyli samotnośc w łóżku.



Od czego się zaczyna ? Jakie są pierwsze sygnały ? Dlaczego początkowo bagatelizujemy  a później w panice szukamy ratunku ? W następstwie czego najczęściej z  bezsilności , niemocy a czasami z braku dobrej woli którejś ze stron ranimy się wzajemnie.  Spadek libido i niechęć do zbliżeń to problem który dotyka coraz więcej par.

Nigdy nie było i nie będzie norm które by mówiły kiedy wszystko jest w porządku a kiedy nie. Wiadomym jest że dla każdej z par to zupełnie indywidualna sprawa i coś co dla jednych jest naturalne i zgodne z ich potrzebami ni jak się ma w stosunku do innej pary. Najważniejsze w tym wszystkim jest to aby obydwie strony były zadowolone, tyle że dzieje się tak najczęściej w przypadku kiedy partnerzy mają podobne temperamenty i potrzeby seksualne. Tyle że dopasowanie seksualne to jedno a spadek libido to drugie. Oczywiście że niedopasowanie pociąga za sobą bardzo często zmniejszone zainteresowanie życiem erotycznym ale pojawia się coraz więcej innych przyczyn które mają wpływ na nasze życie seksualne.



Czym uwarunkowany jest nasz popęd seksualny ?

Z pewnością jest to indywidualne biologiczne uwarunkowanie ale także styl życia, stan zdrowia, wychowanie a przede wszystkim nasza psychika. Jeżeli mamy problem z akceptacją swojej seksualności, doświadczyliśmy traumatycznych wydarzeń nasz popęd seksualny może zostać zmniejszony lub zahamowany pomimo że w innych dziedzinach życia funkcjonujemy prawidłowo.

Natomiast w sytuacji kiedy jesteśmy otwarci i akceptujemy swoją seksualność, najczęściej dążymy częściej do współżycia.

Kiedy brak ochoty na współżycie powinien nas niepokoić ?

Wszystko zależy od okoliczności, z pewnością inaczej będziemy rozpatrywać sytuację w której jedna ze stron choruje, jest w okresie okołoporodowym , doświadczyła traumatycznych wydarzeń czy chwilowym trudnym okresem zawodowym.

Tyle że coraz częściej ostatnia z wymienionych przyczyn niekoniecznie jest powodem a częściej pretekstem, wymówką. Z naukowego punktu widzenia częstotliwość zbliżeń 2-3 razy w tygodniu jest zupełnie wystarczająca dla naszego zdrowia seksualnego. Najważniejsze są jednak nasze własne odczucia, wiadomym jest przecież że uwzględniamy wszystkie okoliczności dodatkowe, nowe które mają wpływ, jeżeli jednak mimo to nasze życie seksualne przestaje nas satysfakcjonować powinniśmy się nad tym zatrzymać i zastanowić.

Nie musi to od razu oznaczać dużego problemu, czasami okazuje się że przyczyną jest zupełnie w naszym odczuciu nieistotna rzecz, coś co możemy zmienić z dnia na dzień, czasami zajmie to trochę więcej czasu ale jest w zasięgu naszych możliwości. Najważniejsze to szczerze ze sobą porozmawiać.

Prawdziwe powody czy preteksty…?

O wiele bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w sytuacji kiedy problemu nie potrafimy lub nie chcemy zidentyfikować. Jeżeli nie potrafimy sami ale mamy szczere chęci to najczęściej prędzej czy później zapada decyzja o udaniu się do specjalisty. Czasami obcej osobie jesteśmy w stanie powiedzieć coś  czego  nie potrafiliśmy tej najbliższej w obawie o to że sprawimy przykrość lub najzwyczajniej nie mieliśmy świadomości że to ma znaczenie.

Czasami krepuje nas wstyd, przekonanie że nasze pragnienia, potrzeby mogą zostać źle odebrane, niezrozumiane. W gabinecie powiemy rzeczy które chcemy powiedzieć ale tez i te które chcielibyśmy przemilczeć, zebrane w jedna całość dają najczęściej jasny obraz sytuacji .  Pod warunkiem że na naszego powiernika i lekarza wybierzemy właściwą osobę, tzn. kompetentną raczej nie ma możliwości żeby finał naszych problemów nie zakończył się happy end-em. Najgorsze co możemy zrobić to udawać ze nic się nie dzieje.  Pogłębia to tylko problem i rodzi frustracje.

Natomiast zupełnie inną kwestią jest sytuacja kiedy tylko jednej ze stron zależy na utrzymaniu temperatury w sypialni. Niestety ale najczęstszą przyczyną jest nasze lenistwo, takie organizowanie czasu wolnego które nie sprzyja naszemu życiu seksualnemu. Zrzucamy winę na pracę, zmęczenie, stres, natłok obowiązków a często po prostu wolimy spędzić czas przed telewizorem czy komputerem niż ze sobą.

Ile razy łapiemy się na tym że trochę ruchu na świeżym powietrzu, zwykły spacer czy chwilowa zmiana otoczenia sprawiają że spoglądamy na siebie z uwagą, częściej się uśmiechamy, nie od dzisiaj wiadomo że podczas aktywności fizycznej która sprawia nam przyjemność  wytwarzają się endorfiny.

Refleksja!

Czego oczekujemy że pożądanie przyjdzie samo i będziemy wracać myślami do tego co było na początku, nasze życie  seksualne ewoluuje razem z nami i jest odbiciem naszego wkładu pracy w związek. Nic nie jest i nie będzie takie jak na początku ma to swoje zalety i wady. Najsmutniejszym następstwem tego że nie umiemy lub nie chcemy nad związkiem pracować jest stopniowe oddalanie się od siebie.

Okazuje się że w większości przypadków panowie, wolą seks on-line, cyber seks, bo potrafi rozbudzić  wyobraźnie, jest szybki, łatwy, wygodny i nie wymaga wysiłku. Kobiety też nie są bardzo często bez „winy” tyle ile się dostaje powinno się oddawać, uczyć się partnera i okazywać mu  czułość, zainteresowanie i podziw, motywować.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ