Skleroterapia – skuteczny sposób na pajączki.



Powstawaniu pajączków sprzyjają czynniki genetyczne, zmiany hormonalne (ciąża, hormonoterapia), oraz naturalna, związana z wiekiem utrata sprężystości skóry i jej ekspozycja na wysokie temperatury (opalanie , sauna, gorące kąpiele). Niekiedy towarzyszą one żylakom, a czasem są jednym  objawem schorzenia.

Co to są pajączki?

Pajączki to poszerzenia najmniejszych naczyń żylnych których nie można usunąć zabiegiem chirurgicznym, ale można im zaradzić w inny sposób – poprzez skleroterapię. Skleroterapia to nie operacyjna metoda leczenia żylaków polegająca na podaniu do światła naczynia substancji chemicznych [powodujących jego zamknięcie (obliterację) znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu żylaków jak i pajączków.

Skleroterapię znana jest od lat, zmieniają się jedynie środki chemiczne, którymi zamyka się naczynia. Te aplikowane obecnie są skuteczniejsze i bezpieczniejsze od swoich poprzedników. Skleroterapię stosujemy zarówno w celu usunięcia pajączków jak i żył większych rozmiarów np.: w leczeniu żylaków nawrotowych, niewydolnych perforatorów, a także głównych pni żył powierzchownych kończyn dolnych.

Zacznij od flebologa

Leczenie zacznij o d wizyty u flebologa, który po zbadaniu Pacjentki zaleca zwykłe wykonanie USG Doppler układu żylnego kończyn. Pozwala ono ocenić, czy można ograniczyć leczenie do zamykania drobnych naczyń, czy też konieczny jest zabieg operacyjny. Lekarz ustala również, czy nie ma przeciwwskazań do skleroterapii.



Najbardziej popularne zastosowanie skleroterapii to likwidowanie drobnych naczyń –pajączków ze wskazań estetycznych. U osób starszych, obciążonych kardiologicznie, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego, można uzyskać dobry efekt leczniczy przez wstrzykiwanie do światła żylaków specjalnie przygotowanej pianki.

Dzięki tej metodzie można zamykać drobne naczyńia powodujące często kłopotliwe krwawienia, jak również niewydolne pnie żylne. Leczenie licznych zmian wymaga zwykle kilku wizyt w gabinecie flebologa. Po zabiegu pacjent przez kilka tygodni nosi specjalnie dopasowane pończochy ze stopniowym uciskiem. Niektórzy pacjenci zamiast pończoch stosują opaski elastyczne.

Skleroterapia – czy to zabieg bezpieczny?

Tak. Sleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym, ale jak w przypadku każdej ingerencji w nasz organizm mogą się pojawić powikłania. Na szczęście te poważne jak np.: reakcja uczuleniowa, zapalenie żył głębokich czy też głębokie zmiany zapalne w okolicy nakłuć, zdarzają się wyjątkowo rzadko, częściej występują na skórze przebarwienia w miejscu zamykanych naczyń, które zwykle ustępują samoistnie po kilku tygodniach. Należy jednak o tym pamiętać poddając się zabiegowi.

Przeciwwskazania do skleroterapii:

– alergia na środek obli terujący,

– czynne zapalenie żył,

– ciąża – szczególnie w 3 trymestrze,

– karmienie piersią,

– zakażenia skóry,

– Niedokrwienie kończyn.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ