Atopowe zapalenie skóry AZS – jak leczyć i pielęgnować chorą skórę?



Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć i pielęgnować chorą skórę?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) objawia się przede wszystkim świądem i suchością skóry. To nie tylko nieprzyjemna dolegliwość dermatologiczna, ale choroba całego organizmu, której podporządkowuje się całe życie. Jak złagodzić objawy zapalenia?

W Polsce na atopowe zapalenie skóry cierpi co piąte dziecko. Problem ten dotyka także 5% dorosłych, którzy na co dzień walczą ze świądem, zaczerwieniami i wypryskami.

– Podstawą codziennej pielęgnacji skóry z AZS są emolienty i właściwa pielęgnacja naskórka wraz z leczeniem przeciwzapalnym, stosowanym w okresie zaostrzenia choroby – uważa prof. dr hab. med. Roman Nowicki, Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.



Emolienty i dermokosmetyki przy AZS

Zadaniem emolientów jest prawidłowe nawilżenie skóry. Przywracają one ponadto funkcję bariery naskórkowej, wyrównują pH skóry i zmniejszają utratę wody.

– Emolienty koją swędzące stany zapalne i wzmacniają naskórek. Atopowa skóra musi być stale nawilżana a w tej roli najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki – radzi nasz ekspert, prof. dr hab. med. Roman Nowicki, alergolog i dermatolog. – Kosmetyki z linii Lichtena Oryginalna Formuła® zawierają składniki o działaniu regenerującym i aktywne składniki odpowiedzialne za nawilżanie i łagodzenie.

Dermokosmetyki Lichtena Oryginalna Formuła® mogą być stosowane już od pierwszych dni życia we wszystkich przypadkach zaczerwienienia, swędzenia czy podrażnienia skóry. Należy także pamiętać o tym, że dermokosmetyków i emolientów powinno używać się nie tylko w stanach podrażnienia skóry, ale także na co dzień.

Odpowiednia dieta przy AZS

Osoby cierpiące na AZS powinny także zwracać uwagę na jedzenie, które spożywają. Alergeny są jedną z możliwych przyczyn zapalenia. Wśród nich najpopularniejszymi są mleko krowie i jego produkty, jaja kurze, ryby, soja, pszenica i orzeszki ziemne. Alergeny mogą pochodzić także z powietrza, tzw. alergeny powietrznopochodne. Do głównych zalicza się roztocza, pyłki roślin, sierść zwierzęcą i wełnę.

– Przestrzeganie zasad higieny, zdrowe odżywianie, racjonalny rozkład dnia, unikanie używek, hałasu i skażonego środowiska mają duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na naszą skórę – przestrzega ekspert. – Przy problemach skórnych warto więc poszukać przyczyny nie tylko w stosowanych kosmetykach, ale także w obecnym trybie życia.

Mokre i suche opatrunki (wet&dry wrapping)

Metoda mokrych opatrunków jest szczególnie skuteczna w stanach erytrodermii (ostry, uogólniony stan zapalny skóry, który obejmuje przynajmniej 90% jej powierzchni) oraz w ciężkich i nawrotowych przypadkach AZS.

Mokre opatrunki powodują  ochłodzenie skóry co działa przeciwzapalnie i zmniejsza świąd. Uwodnienie, a także okluzja poprzez opatrunki zwiększa równocześnie absorpcję emolientu/leku przez skórę. Opatrunki mokre, tworząc barierę mechaniczną, zabezpieczają przed drapaniem  i  umożliwiając szybsze ustępowanie zmian zapalnych. – tłumaczy Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, prof. dr hab. med. Roman Nowicki. – Dzięki temu pojawia się możliwość ograniczenia stosowania miejscowych glikokortykosteroidów.

Ta bezpieczna i skuteczna terapia  jest dobrze tolerowana przez dzieci, zapewnia szybką remisję wyprysku i świądu, w istotny sposób podnosząc jakość życia (QoL), a także jakość snu zarówno samych pacjentów jak również ich rodzin.

Kilka porad przy Atopowym zapaleniu skóry AZS

Osoby z AZS powinny brać krótkie kąpiele w lekko ciepłej wodzie. Skóra po kąpieli powinna być delikatnie osuszana (nie wycierana ręcznikiem). Po kilku minutach od osuszenia na skórę należy nałożyć wybrane dermokosmetyki, np. krem Lichtena Oryginalna Formuła®. Skóra powinna być natłuszczana co 2-4 godziny.

W roli eksperta:

prof. dr hab.med. Roman Nowicki – dermatolog, alergolog, Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

O firmie:

Ceuta to polski autoryzowany dystrybutor dermokosmetyków grupy Giuliani®, do której należy Lichtena®. Dermokosmetyki te wyróżniają się naturalnym składem oraz udowodnioną wysoką skutecznością.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ