Nerwowy stan wzrokowy – jaskra



Neuropatia jaskrowa to choroba powodująca postępujący zanik nerwu wzrokowego. Jest to niebezpieczna dolegliwość, mogąca prowadzić do całkowitego i nieodwracalnego zaniku widzenia.

Obumieranie włókien nerwowych w siatkówce wpływa na stopniowy rozrost ubytków. Prowadzi to najczęściej do całkowitej utraty zdolności widzenia przez oko zmienione chorobowo. Podstawowym czynnikiem powstawania wyżej wymienionych zmian jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Patologiczny wzrost ciśnienia spowodowany jest brakiem równowagi pomiędzy odpływem cieczy wodnistej z oka, a jej wytwarzaniem. Odpływ jest hamowany w kącie przesączania. Występują dwa główne typy takiego zahamowania cieczy wodnistej:

  • Otwartego kąta – zamykanie się otworków beleczkowania utrudniające odpływ nadmiaru płynu,
  • Zamkniętego kąta – zamknięcie dostępu do drożnego beleczkowania poprzez  zrośnięcie rogówki z tęczówką.

 



 

Bardzo często chorzy nie wiedzą, że zmiana wywołana jaskrą zajęła ich oko i systematycznie powiększa się. Pola widzenia obu oczu nakładają się i wzajemnie uzupełniają, przez co osoba może być zupełnie nieświadoma choroby. Przyjmuje się, że jaskra dotyczy głównie osób starszych. Jednak młodzi ludzie mogą mieć już pierwsze objawy, które są „zauważalne” dopiero w bardziej zaawansowanym stadium chorobowym.

Diagnoza rozpoznania następuje, gdy lekarz wychwyci typowe dla choroby zmiany  w wyglądzie nerwu wzrokowego oraz stwierdzi się charakterystyczne ubytki w polu widzenia. Aby mieć pewność co do stadium choroby, stosuje się badanie dna oka. Ocenia się tarczę nerwu wzrokowego, wykonuje się badanie obrazowe oceniające nerw wzrokowy i warstwy włókien nerwowych.

Dodatkowo program komputerowy, który jest dostosowany do badania jaskry, sprawdza pole widzenia pacjenta. Dokonuje się pomiaru ciśnieni wewnątrz gałkowego. Do rozpoznania specyficznych odmian jaskry wykorzystuje się gonioskopowe badanie kąta przesączania oraz badanie obrazowe przedniego odcinka oka.

Na ten moment jedynym środkiem, który jest w stanie powstrzymać postęp zmian chorobowych jest obniżenie ciśnienia wewnątrz gałkowego wywołanego jaskrą. Leczenie i zabiegi dodatkowe, jak np. zabiegowa korekta konfiguracji kąta, są dobierane indywidualnie do typu zamknięcia rozpoznanego na podstawie powyższych badań. Jeżeli chodzi o środki farmakologiczne, to najczęściej stosuje się leki przeciwjaskrowe w postaci kropli do oczu.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ