Apiterapia – jad pszczeli .



Apiterapia – jad pszczeli

Za kolejny produkt w Apiterapii oprócz mleczka pszczelego czy propolis, bardzo ceniony jest jad pszczeli. Ta lepka, przeźroczysta substancja o konsystencji syropu o lekko żółtawym zabarwieniu, ma gorzki, ostry smak . Jad pszczeli w zetknięciu z powietrzem szybko wysycha i twardnieje. Wysuszony jad pszczeli zawiera 80% białka, peptydy np: melittina, apamina, peptyd M.C.D, enzymy, biopierwiastki, cukry proste, lipidy, wolne aminokwasy, kwasy nukleinowe.

Szczególną aktywność w jadzie pszczelim stanowi około 50% suchej masy. Niewielką ilość jadu pszczelego wprowadzonego podskórnie pobudza układ przysadkowo-nadnerczowy, w surowicy krwi podnosi się poziom kortyzonu i adrenaliny.

Hormony te są czynnikami przeciwzapalnymi, pomagającymi tłumić odpowiedź immunologiczną organizmu. Melittina która znajduje się w jadzie pszczelim uśmierza ból, hamując przenoszenie impulsów w zawojach układu nerwowego. Melittina stymuluje uwalnianie adrenokortykotropin i beta-endorfin, zwiększając wydzielanie hormonów działających przeciwzapalnie.

Skuteczność działania jadu pszczelego:

Działanie jadu pszczelego i jego skuteczność znana była od wieków, skoro z zapisków kronikarzy wiadomo, że pszczoły pomogły wyleczyć z podgary Karola Wielkiego króla Franków ( 742-814) , wyleczyły z reumatyzmu Iwana Groźnego (1530-1584), a medycyna ludowa mogłany się pochwalić tysiącami takich wydarzeń.

 

 



Wskazaniem terapii użądleniowej są przede wszystkim choroby reumatyczne układu ruchu, reumatoidalne zapalenie stawów ( zobacz wszystko o reumatoidalnym zapaleniu stawów ), zesztywnienie i zwyrodnienie zapalenie stawów kręgosłupa. Jad pszczeli w chorobach układu nerwowego, z uwagi na możliwość występowania reakcji uczuleniowych, terapii takich nie polecamy do stosowania w sposób przypadkowy.

Większość ludzi boi się użądlenia pszczół, zwłaszcza alergicy, bo może ono nawet zagrozić życiu. Uczulenie na jad pszczeli stanowi zasadnicze przeciwwskazanie do jego stosowania.

Jad pszczeli to jednak prawdziwe dobrodziejstwo i często ostatnia deska ratunku w bólu reumatycznym. Preparaty z jadem pszczelim wytwarzane są jednak niestety w niewielu krajach. Pacjenci mają także ograniczony dostęp do profesjonalnych gabinetów stosujących ten rodzaj apiterapii , ze względu na duże ryzyko reakcji anafilaktycznych (wstrząsu uczuleniowego).

Źródło Czasopismo Ekologiczne Zdrowie i Apiterapia.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ