Co to jest kuchnia pięciu przemian?



Kuchnia pięciu przemian to niemalże kulinarna tradycja Chińczyków. To właśnie oni uznają, że to co jemy, musi zgadzać się z pięcioma żywiołami, jakie żądzą światem. Te pięć żywiołów odpowiada zaś pięciu podstawowym smakom i właśnie one oraz ich umiejętne połączenie ma odgrywać główną rolę w naszej kuchni.

Dieta pięciu przemian to nie tyle odpowiedni schemat żywienia, co cała filozofia przyrządzania posiłków. Chodzi w niej przede wszystkim o zdrowie chociaż warto dodać, że dzięki niej możemy też sporo schudnąć. Uznaje się, że pozwala ona zrzucić około trzech kilogramów w ciągu każdego miesiąca.

Żywioły mają przypisane smaki. Tym samym, ziemia to smak słodki, słony to woda, gorzki jest ogniem, kwaśny to drzewo a ostry przypisany został do metalu. Chcąc zrozumieć chińską filozofię, należy pamiętać, że w kuchni według tego schematu chodzi o to, by jeść produkty przede wszystkim naturalne i sezonowe, ale także o to, by umiejętnie je łączyć i przyrządzając daną potrawę, umieć je we właściwej kolejności dodawać.

Smak słodki – ziemia

To przede wszystkim ziemniaki, groch, marchew, wszystkie słodkie owoce, miód, jaja oraz orzechy laskowe.

Smak słony – woda

To woda, ryby, wędliny, mięso oraz sery (również pleśniowe)

Smak gorzki – ogień

To kasza gryczana, papryka, zioła, takie jak tymianek i bazylia, orzechy włoskie czy czerwone wino

Smak kwaśny – drzewo

Do tej grupy zalicza się nabiał, mąka, drób, kwaśne owoce, pomidory czy też wino białe.

Smak ostry – metal

To cebula, czosnek, kalafior, ale też biały ryż.




W kuchni pięciu przemian funkcjonuje również lista produktów, których nie powinno się spożywać wcale. Do takich zalicza się cukier, mięso wędzone, zwierzęcy tłuszcz. Warto ograniczać też produkty, które znajdują się na liście tych kwaśnych.

Chińczycy uznają, że każda potrawa powinna zawierać jak najwięcej żywiołów natomiast żaden nie powinien w niej dominować – należy odnaleźć harmonię. Istotna jest kolejność dodawania poszczególnych składników.

Należy postępować zgodnie z przyjętą regułą. W pierwszej kolejności dodajemy produkty z żywiołu drzewa, później ogień, ziemia, metal a na końcu woda. Nie można zamieniać tejże kolejności, bo wartości energetyczne ulegną zmianie. Co więcej, prekursorzy wierzą, że każdy produkt z danego żywiołu działa korzystnie na inny narząd ludzkiego ciała. I tak na przykład, produkty z żywiołu ziemi mają dobroczynne działanie na śledzionę, te, które są przypisane wodzie, korzystnie działają na nerki, żywioł ognia to przede wszystkim produkty wspomagające pracę serca, z żywiołu drzewa mają działać na wątrobę a z metalu na płuca.

Kuchnia pięciu przemian jest coraz bardziej doceniana. Przede wszystkim dlatego, że wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Poleca się ją przede wszystkim osobom, które chcą świadomie zmienić swoje nawyki żywieniowe i racjonalnie podchodzą do tematu codziennej diety. Medycy, polecają ją przede wszystkim osobom, które zmagają się z chorobami narządów, na które działają poszczególne żywioły i przypisane im produkty.

To też właściwa dieta dla cukrzyków, pacjentów, którzy zmagają się z typowymi chorobami cywilizacyjnymi czy otyłością. To również dieta, która urozmaici żywienie wegetarianom.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ