Zdrowe włosy. Blond, ciemne, rude nie ważny kolor ważne aby były zdrowe i lśniące.



Przez całe nasze życie włosy są narażone na wiele czynników przy czym większość nie sprzyja ich zdrowiu i kondycji. Od warunków zewnętrznych poczynając, nadmierna ekspozycja na słońce, środki do stylizacji, suszenie, prostowanie, koloryzacja, zimno, leki itp. po czynniki wewnętrzne jak odżywianie, styl życia, stres, ciąża, menopauza.

Przyjrzyjmy się tym drugim.

Stres a włosy   

Stres wpływa na poziom hormonów w naszym organizmie, np. przy wzroście prolaktyny dochodzi często do wzmożonego wypadania włosów. Przewrotność w tym przypadku polega na tym że widząc taki objaw zaczynamy się denerwować i powstaje błędne koło. Notabene taka sytuacja ma miejsce nie tylko w przypadku włosów. Z pewnością każdy z nas był w sytuacji kiedy bardzo staraliśmy się pozbyć jakiejś dolegliwości właśnie typu wypadanie włosów, dolegliwości skórne, czy inne powstające na tle nerwowym. Im bardziej z nimi walczymy i ponosimy porażkę tym bardziej się nakręcamy i najczęściej nic dobrego z tego nie wynika. Natomiast w momencie kiedy „odpuszczamy” czeto bywa że organizm radzi sobie sam przy niewielkim wsparciu ale już bez tego obciążenia psychicznego.

Dlatego stres w każdej dziedzinie naszego życia zbiera tak duże żniwo i często nie zdajemy sobie sprawy z jego zgubnego wpływu. Tym bardziej że swoje żniwo w przypadku włosów zbiera dopiero po pewnym czasie. Włosy wypadają po jakiś 2-3 miesiącach od konkretnego zdarzenia i czasami nawet już nie jesteśmy w stanie powiązać faktów. Stres przewlekły z kolei wykańcza naszą fryzurę powoli ale skutecznie. Skłonność do łupieżu jest wprawdzie genetyczna ale życie w ciągłym napięciu także nasila objawy.



Co robić w takiej sytuacji ?

W przypadku intensywnego wypadania włosów należy się w pierwszej kolejności skonsultować z dermatologiem, gdyż wypadanie włosów może być następstwem wielu chorób. Jeżeli wyniki będą w porządku można zastosować kurację wzmacniającą. Masaż zasadniczo poprawia przepływ krwi do mieszków włosowych. Na łupież dobrze wpływa szampon z pilingiem, łuszczący naskórek jest ścierany przez drobinki.

Przede wszystkim należy się przyjrzeć trybowi życia jaki prowadzimy bo samo działanie od zewnątrz nie wystarczy. Zdrowy tryb życia czyli sen, ruch na świeżym powietrzu i zdrowe odżywianie nie może być zastąpiony farmakologią bo nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów.

Ciąża a włosy

Na temat przyczyn stanu włosów w trakcie ciąży i po niej, jest wiele teorii. Przypuszcza się że poprawa stanu włosów w ciąży może być następstwem lepszego krążenia krwi w organizmie, zmian hormonalnych czy przyjmowania witamin prenatalnych. Natomiast po porodzie włosy często zaczynają wypadać. Jak do tej pory przyczyn tego zjawiska nie udało się zdiagnozować, możemy przypuszczać tylko że jest to miedzy innymi następstwo stresu, zmęczenia związanego z porodem i pierwszych tygodni po nim. Koniecznością zmiany trybu życia, zorganizowaniem na nowo, zwiększoną ilością obowiązków.

Starzenie się organizmu

Niestety z czasem wiek odbija się także i na naszej fryzurze, zmiany te pojawiają się już miedzy 40-50 r.ż. Włosy tracą blask, stają się bardziej szorstkie, sztywne i cieńsze. W mieszkach włosowych obniża się produkcja melaniny czego następstwem jest siwizna. Te objawy jak i przesuszanie się skóry głowy, wywołane są spadkiem poziomu hormonów. Niestety ale intensywne farbowanie bardzo często jeszcze dodatkowo osłabia włosy, dlatego powinno się wybierać jasne odcienie żeby odrosty nie byłby tak bardzo widoczne i nie wymagały tak częstego farbowania.

Dieta a włosy

Im bardziej drakońska tym większe spustoszenie w organizmie. Im bardziej my jesteśmy zadowolone tym mniej nasze włosy. Diety niskotłuszczowe powodują niedobór siarki w organizmie  co prowadzi do utraty włosów. U osób odchudzających się często brakuje białka, jodu czy kwasów tłuszczowych co bezpośrednio wpływa na stan włosów.

Dlatego stosowanie diety aby było zdrowe dla organizmu musi być przemyślane i z pewnością nie wyznacznik skuteczności w krótkim czasie powinien decydować o jej wyborze. Najbardziej optymalnie byłoby ustalić taką dietę z dietetykiem, natomiast wiadomo że z różnych powodów niewiele z nas się na to decyduje. Dlatego przy wyborze diety należy zwrócić uwagę na różnorodność składników, zawartość w niej witamin z grupy B, tłuszcze roślinne, białko, siarkę i żelazo. Natomiast ulubionym napojem włosów jest napar ze skrzypu polnego.

Leki i choroba a włosy

Trądzik, niedoczynność tarczycy, depresja, zespół policystycznych jajników (PCOS) to tylko kilka z chorób które nie tylko wpływają na naszą kondycję psychiczną ale mają też znaczący wpływ na nasze włosy. Stosowanie bardzo wielu popularnych medykamentów na trądzik czy depresję jest przyczyną przerzedzenia z utratą włosów włącznie. W przypadku PCOS następstwo przyjmowania leków prowadzi do zwiększenia owłosienia na całym ciele z wyjątkiem skóry głowy…

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ