Zdrowe włosy. Blond, ciemne, rude nie ważny kolor ważne aby były zdrowe i lśniące.



Przez całe nasze życie włosy są narażone na wiele czynników przy czym większość nie sprzyja ich zdrowiu i kondycji. Od warunków zewnętrznych poczynając, nadmierna ekspozycja na słońce, środki do stylizacji, suszenie, prostowanie, koloryzacja, zimno, leki itp. po czynniki wewnętrzne jak odżywianie, styl życia, stres, ciąża, menopauza.

Przyjrzyjmy się tym drugim.

Stres a włosy   

Stres wpływa na poziom hormonów w naszym organizmie, np. przy wzroście prolaktyny dochodzi często do wzmożonego wypadania włosów. Przewrotność w tym przypadku polega na tym że widząc taki objaw zaczynamy się denerwować i powstaje błędne koło. Notabene taka sytuacja ma miejsce nie tylko w przypadku włosów. Z pewnością każdy z nas był w sytuacji kiedy bardzo staraliśmy się pozbyć jakiejś dolegliwości właśnie typu wypadanie włosów, dolegliwości skórne, czy inne powstające na tle nerwowym. Im bardziej z nimi walczymy i ponosimy porażkę tym bardziej się nakręcamy i najczęściej nic dobrego z tego nie wynika. Natomiast w momencie kiedy „odpuszczamy” czeto bywa że organizm radzi sobie sam przy niewielkim wsparciu ale już bez tego obciążenia psychicznego.

Dlatego stres w każdej dziedzinie naszego życia zbiera tak duże żniwo i często nie zdajemy sobie sprawy z jego zgubnego wpływu. Tym bardziej że swoje żniwo w przypadku włosów zbiera dopiero po pewnym czasie. Włosy wypadają po jakiś 2-3 miesiącach od konkretnego zdarzenia i czasami nawet już nie jesteśmy w stanie powiązać faktów. Stres przewlekły z kolei wykańcza naszą fryzurę powoli ale skutecznie. Skłonność do łupieżu jest wprawdzie genetyczna ale życie w ciągłym napięciu także nasila objawy.



Co robić w takiej sytuacji ?

W przypadku intensywnego wypadania włosów należy się w pierwszej kolejności skonsultować z dermatologiem, gdyż wypadanie włosów może być następstwem wielu chorób. Jeżeli wyniki będą w porządku można zastosować kurację wzmacniającą. Masaż zasadniczo poprawia przepływ krwi do mieszków włosowych. Na łupież dobrze wpływa szampon z pilingiem, łuszczący naskórek jest ścierany przez drobinki.

Przede wszystkim należy się przyjrzeć trybowi życia jaki prowadzimy bo samo działanie od zewnątrz nie wystarczy. Zdrowy tryb życia czyli sen, ruch na świeżym powietrzu i zdrowe odżywianie nie może być zastąpiony farmakologią bo nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów.

Ciąża a włosy

Na temat przyczyn stanu włosów w trakcie ciąży i po niej, jest wiele teorii. Przypuszcza się że poprawa stanu włosów w ciąży może być następstwem lepszego krążenia krwi w organizmie, zmian hormonalnych czy przyjmowania witamin prenatalnych. Natomiast po porodzie włosy często zaczynają wypadać. Jak do tej pory przyczyn tego zjawiska nie udało się zdiagnozować, możemy przypuszczać tylko że jest to miedzy innymi następstwo stresu, zmęczenia związanego z porodem i pierwszych tygodni po nim. Koniecznością zmiany trybu życia, zorganizowaniem na nowo, zwiększoną ilością obowiązków.

Starzenie się organizmu

Niestety z czasem wiek odbija się także i na naszej fryzurze, zmiany te pojawiają się już miedzy 40-50 r.ż. Włosy tracą blask, stają się bardziej szorstkie, sztywne i cieńsze. W mieszkach włosowych obniża się produkcja melaniny czego następstwem jest siwizna. Te objawy jak i przesuszanie się skóry głowy, wywołane są spadkiem poziomu hormonów. Niestety ale intensywne farbowanie bardzo często jeszcze dodatkowo osłabia włosy, dlatego powinno się wybierać jasne odcienie żeby odrosty nie byłby tak bardzo widoczne i nie wymagały tak częstego farbowania.

Dieta a włosy

Im bardziej drakońska tym większe spustoszenie w organizmie. Im bardziej my jesteśmy zadowolone tym mniej nasze włosy. Diety niskotłuszczowe powodują niedobór siarki w organizmie  co prowadzi do utraty włosów. U osób odchudzających się często brakuje białka, jodu czy kwasów tłuszczowych co bezpośrednio wpływa na stan włosów.

Dlatego stosowanie diety aby było zdrowe dla organizmu musi być przemyślane i z pewnością nie wyznacznik skuteczności w krótkim czasie powinien decydować o jej wyborze. Najbardziej optymalnie byłoby ustalić taką dietę z dietetykiem, natomiast wiadomo że z różnych powodów niewiele z nas się na to decyduje. Dlatego przy wyborze diety należy zwrócić uwagę na różnorodność składników, zawartość w niej witamin z grupy B, tłuszcze roślinne, białko, siarkę i żelazo. Natomiast ulubionym napojem włosów jest napar ze skrzypu polnego.

Leki i choroba a włosy

Trądzik, niedoczynność tarczycy, depresja, zespół policystycznych jajników (PCOS) to tylko kilka z chorób które nie tylko wpływają na naszą kondycję psychiczną ale mają też znaczący wpływ na nasze włosy. Stosowanie bardzo wielu popularnych medykamentów na trądzik czy depresję jest przyczyną przerzedzenia z utratą włosów włącznie. W przypadku PCOS następstwo przyjmowania leków prowadzi do zwiększenia owłosienia na całym ciele z wyjątkiem skóry głowy…

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ