Torbiele na jajnikach



Torbiele jajników wystepuja tzn, mogą wystepowac  u kobiet w kazdym wieku. Nie wszystkie torbiele wymagają leczenia, jednak trzeba pamietac aby systematycznie je kontrolowac.

Na powstawanie torbieli mogą miec wpływ: endometrioza, zespół policystycznych jajników,  skłonność do powstawania torbieli moga też byc genetyczne czyli mozemy je odziedziczyć.

 

Torbiele jajników, co to jest? i jakie są ich objawy?

Torbiele jajników  inaczej cysty najprościej  można porównać do balonów wypełnionych płynem lub tkanką. Torbiele mogą powstać zarówno w jednym jajniku jak i w dwóch jednocześnie.  Torbiele najczęściej są wielkości małej piłeczki (do ping ponga,golfa) , jednak mogą czasami  byc większe od jabłka. Torbiele mogą znajdywac sie  wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz. Torbiele jajników zwykle nie powodują dolegliwości, dlatego mozna je wykryc podczas badania USG. Torbiele daja o sobie znac w momencie gdy są już bardzo duże wtedy na ogół towarzyszy nam np: zdęcia, bóle brzucha, częste oddawanie moczu ale też i zaparcia.

torbiel-jajnika-modanaurode

Najczęstsze trobiele:

  • surowicze – tzw. torbiele proste,
  • torbiele endometrialne, tworzące się w przebiegu endometriozy
  • torbiele dermatoidalne (tzw. skórzaste),
  • torbiele wypełnione śluzem,
  • torbiele lite bądź zawierające elementy lite.

Torbiele jajników najczęściej powstają w skutek zaburzeń miesięcznego cyklu kobiety. Spowodowane jest to  nieuwolnieniem jajeczka z pęcherzyka Graafa, który zamiast pęknąć – w normalnym funkcjonowaniu, nie pęka i powiększa swoje rozmiary. Nazywamy to wtedy torbielą czynnościowa.Torbiele czynnościowe jajników na ogół  same zanikają po kilku cyklach.



Jak wygląda zabieg usuwania torbieli jajników?

–    Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym; zabieg trwa od 40 do 60 minut.

ˇ  Najczęściej zabieg wykonuje się techniką laparoskopową przy użyciu toru wizyjnego, laparoskopu, który wprowadza się do jamy brzusznej przez małe nacięcie powłok brzusznych, rzadziej – z klasycznego dostępu do jamy brzusznej (laparotomii).

ˇ  Torbiel wycina się z jajnika bardzo ostrożnie, a po usunięciu przesyła się ją do badania histopatologicznego. Następnie jajnik zszywa się, odtwarzając jego prawidłowy kształt i wielkość. Jajowód pozostaje nienaruszony.

ˇ  Dolegliwości bólowe które towarzysza nam  po zabiegu operacyjnym, zmniejsza się, stosując środki przeciwbólowe.

ˇ  Po zabiegu nie zmienia się poziom żeńskich hormonów płciowych i najczęściej nie dochodzi do niepłodności.

ˇ  Pobyt w szpitalu to od 5 do 7 dni, mianowicie powrót do całkowitego zdrowia następuje po 6 tygodniach. Czas powrotu do zdrowia jest krótszy po zabiegu wykonanym techniką laparoskopową

torbiel jajnika

Rodzaje torbieli jajników i ich przyczyny:

Endometrioza

Co trzecia kobieta przechodząca cykl miesiączkowania miewa kłopoty z endometrium To znaczy  endometrioza jest chorobą kiedy fragmenty śluzówki mają skłonność do odrywania się i przemieszczania się po organizmie. Często dostają się do jajników. Z tej tkanki mogą powstać tzw. torbiele endometroidalne (nazywane czekoladowymi, ponieważ wypełnione są gęstą, ciemną krwią i przypominają kolorem czekoladę). Gdy taka torbiel pęknie i jej zawartość wyleje się do jamy brzusznej, może dojść do zapalenia otrzewnej. Z zapaleniem otrzewnej nie ma żartów, może skończyć się tragicznie. By temu zapobiec, tego typu torbiele na jajnikach najczęściej usuwa się operacyjnie.

Torbiele jajników czynnościowe

U kobiet w okresie rozrodczym w jajnikach pojawiają się torbiele czynnościowe. Podczas prawidłowej owulacji dojrzały pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia się z niego gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Pęknięty pęcherzyk przekształca się w tzw. ciałko żółte, które zanika, jeśli nie dojdzie do ciąży. Sa jednak przypadki kiedy pęcherzyk Graafa nie pęka, ale rośnie,skutkiem czego jest powstanie torbieli pęcherzykowej. Zdarza się również, że ciałko żółte nie zanika mimo braku zapłodnienia i powstaje z niego torbiel. Oba typy torbieli czynnościowych zwykle nie wymagają leczenia i zanikają po kilku cyklach miesiączkowych. Czasem jednak ginekolog ordynuje terapię hormonalną. Niekiedy na skutek zaburzeń hormonalnych także niedojrzałe pęcherzyki Graafa zamieniają się w maleńkie torbielki. Jest to tzw. wielotorbielowatość. Zmiany te leczymy lekami hormonalnymi. Leczenie może trwac wiele lat. Lekarz dobiera leki regulujące cykl miesiączkowy (najczęściej są to środki antykoncepcyjne). Sprawiają one, że w jajnikach nie tworzą się torbiele, a same jajniki zmniejszają objętość.

Torbiele jajników dermatoidalne

Torbiele dermatoidalne tez uswa się operacyjnie. Tego typu torbiele mogą zawierac np. komórki tłuszczowe, włosy, tkankę kostną. Nie jest znana do końca przyczyna powstawania tego typu torbieli. Jedna z tez przedstawia, że prawdopodobnie komórki macierzyste mianowicie niezróżnicowane, z których może się rozwinąć dowolna komórka organizmu,  kumulują się w jednym miejscu w jajniku i z jakiś przyczyn zaczynają się różnicować, a więc zmieniać w komórki tłuszczowe czy kostne.

Torbiele jajników  dziedziczenie

Lekarze ginekolodzy twierdzą, iż nie dziedziczymy skłonności do powstawania torbieli jajników. Jednak wiadomo, iż zaburzenia hormonalne w dużym stopniu sprzyjają rozwojowi niektórych typów torbieli. Jeśli u matki owe zaburzenia pojawiały się, u córki też widnieje duża możliwośc problemu utrzymania równowagi hormonalnej w organizmie.

Czyli powstaje większą skłonnośc do powstawania  torbieli jajników niż u kobiet nieobarczonych tym dziedzictwem. Jednak nie oznacza to iż takie dolegliwości będą wystepowały. Dlatego u kobiet z takimi sklonnościami zaleca sie czestsze wizyty u ginekologa i trzymanie reki na pulsie.

Torbiele jajników jak zdiagnozowac?

Rozpoczęcie właściwego leczenia torbieli możemy podjąc po zdiagnozowaniu i wykryciu trobieli. Wykrycie torbieli jest możliwe po przez przeprowadzenie badanie USG. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by co roku wykonywała je każda kobieta po 35. roku życia. Ponieważ leczenie hormonalne sprzyja powstawaniu niektórych rodzajów torbieli jajnika, każda kobieta niezależnie od wieku, która stosuje tę formę terapii, powinna co roku poddać się USG przezpochwowemu pierwsze badanie musi byc zrobione przed zastosowaniem antykoncepcji, by zdiagnozowac czy jajniki są zupełnie zdrowe. Regularne wykonywanie tego badania pozwala również na sprawdzanie efektów terapii,  np. przy torbielach czynnościowych stosuje się hormonoterapię, lekarz może wtedy skontrolować, na ile jest ona skuteczna.

Zwykłe badanie USG nie wystarczy, torbiele jajników ujawnia tylko USG przezpochwowe. Jeśli lekarz wykryje podejrzaną zmianę torbielowato-guzowatą, zleca dalszą diagnostykę , moga to byc też badania hormonalne, a czasem nawet badanie tzw. markerów nowotworowych (CA 125 i CA 199).

Torbiele jajnikówi jak je leczyc?

W momencie gdy lekarz zdecyduje, iż torbiele wyastarczy obserwowac, to nie mamy  powodów do niepokoju. Jednak gdy podejmie decyzję, iż konieczny będzie zabieg  usunięcia torbieli operacyjnie, nie zwlekaj z decyzją, bo torbiele jajnika mogą być groźne.

Formę torbieli mają także nowotwory jajników. A to dlatego poniewaz podobnie jak inne torbiele na ogół  nie dają żadnych dolegliwości, często wykrywane są zbyt późno. Zdarza się też, że torbiele pękają, powodując krwotok do otrzewnej, bywają przyczyną ropni jajnika, mmogą też  uszkadzac tkankę jajnika  czego następstwem jest późniejsze usunięcie jajnika. Kobieta, która raz miała torbiele jajnika i została wyleczona, ma skłonności do powstawania nowych torbieli. W takim przypadku musi robić badania kontrolne. Z jaką częstotliwością, decyduje lekarz, ale zaleca się robic tego typu badania nie rzadziej niż raz na rok.

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ