To jeszcze przeziębienie czy już zapalenie krtani?



Chrypka, ból i drapanie w gardle nie odpuszczają? Niewykluczone, że masz do czynienia z czymś więcej niż infekcją wirusową. Źródłem tych dolegliwości może być zapalenie krtani. Jak prawidłowo rozpoznać chorobę i skutecznie ją leczyć?

Zapalenie krtani bardzo często towarzyszy przeziębieniom lub różnego rodzaju infekcjom jamy ustnej, gardła i nosa. Niekiedy występuje jako powikłanie tych schorzeń, do którego dochodzi na skutek obrzęku i rozwoju procesu zapalnego błony śluzowej podrażniających krtań.

Zdarza się jednak, że problemy z krtanią mogą być także symptomem wielu innych chorób, w związku z czym wszelkie niepokojące dolegliwości warto konsultować z lekarzem.

Powinniśmy również pamiętać, że istnieje szereg czynników zwiększających naszą podatność na zapalenie krtani. Wśród nich wymienia się alergię, przewlekłe lub nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia hormonalne, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.

Na zapalenie krtani szczególnie narażone są też osoby pracujące w pomieszczeniach źle klimatyzowanych lub wypełnionych oparami chemicznymi, a ponadto których zawód wymaga częstego nadużywania głosu, w tym nauczyciele czy dziennikarze.

Jak objawia się zapalenie krtani?

Pierwsze symptomy zapalenia krtani do złudzenia mogą przypominać objawy zwykłego przeziębienia. Nic dziwnego zatem, że tak wiele osób początkowo je ignoruje.

O stan swojej krtani możemy martwić się w przypadku uporczywej suchości i pieczenia w gardle, podwyższonej temperatury, pojawiających się trudnościach z przełykaniem, dolegliwości bólowych oraz wystąpienia tak zwanej chrypki.



Jak zdiagnozować chorobę krtani?

By prawidłowo zdiagnozować zapalenie krtani lub inną chorobę, niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem. Wstępne rozpoznanie można niekiedy postawić już na podstawie wywiadu, w którym określimy rodzaj i okres utrzymywania się dolegliwości, charakter i miejsce pracy czy podatność na infekcje.

Czasem konieczne jest również wykonanie specjalistycznych badań, podczas którego będzie możliwa ocena wyglądu krtani. W razie potrzeby zleca się także tomografię komputerową, przy czym z tej metody korzysta się zazwyczaj w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych krtani.

Leczenie zapalenia krtani

Skuteczna kuracja powinna opierać się przede wszystkim na usunięciu przyczyn zapalenia. Szczególnie polecane jest stosowanie leków rozkurczających, odczulających i przeciwzapalnych.

Przy schorzeniach krtani, których źródłem może być infekcja jamy ustnej, warto też sięgnąć po dostępne w aptekach tabletki do ssania, np. Sebidin. Leczą stan zapalny, a zwykle wykazują również działanie przeciwbólowe i minimalizują objawy infekcji.

Musimy jednak pamiętać, że leczenie choroby krtani może także wymagać podania antybiotyku. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w której doszło do zakażenia o podłożu bakteryjnym, które może prowadzić do rozwoju innych schorzeń.

Zarówno w przebiegu zapalenia krtani, jak i po przejściu choroby warto zrezygnować z palenia, spożywania dużych ilości alkoholu oraz jedzenia bardzo zimnych lub bardzo gorących potraw. Tego typu czynniki mogą podrażniać, wysuszać i uszkadzać śluzówkę, a w rezultacie zwiększać naszą podatność na infekcje.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ