Owsiki u dziecka. Jak rozponac owsiki oraz jak leczyc owsiki?



Zakażenie owsikami jest dośc częstą inkecja u człowieka a zwłaszcza u małych dzieci. Owsiki to nic innego jak pasożyty które znajdują się w jelice grubym człowieka.

Owsiki to tak zwana choroba brudnych rąk. Do zarażenia owsikami dochodzi najczęściej drogą pokarmową (brudne dłonie, żywnośc która jest zanieczyszczona jajami pasożyta. Do zrażenie owsikami może tez dojśc

poprzez zanieczyszczoną bieliznę, zabawki czy też pościel.

Jak dochodzi do zakażenia owsikammi?

Do zakażenia owsikami dochodzi najczęściej gdzy dziecko drapie sie w okolicach odbytu, gdzie zagniezdżone są jaja owsików. Dziecko poprzez drapanie, przenosi pasożyty na inne przedmioty codziennego użytku, skąd póżniej trafiają do układu pokarmowego. W ten sposób dochodzi do cyklicznego zakażania się owsikami.

Zakażenie owsikami może przebiegac bezobjawowo, zależy to wszystko od intensywności (stopnia zakażenia).



Jak rozpoznac i jakie są objawy zakażenie owsikami?

Tak jak wspominaliśmy już wczesniej, zakażenie owsikami może przebiegac bezobjawowo. Jednak na ogól objawy sa bardzo charakterystyczne i nie sposób ich nie zauwazyc.

Jeśli nasze dziecko gorzej śpi, nie ma łaknienia, drapiesię w okolicach odbytu ( czasmi moga wystepowc ranki od drapania), gdzy nasze dziecko uskarża się na ból brzucha, niektóre dzieci mogą się moczyc w nocy. U dziewczynek przy zakażeniu owsikami, może tez dojśc do infekcji sromu i pochwy objawiające się pieczeniem oraz białymi upławami.

Jak leczyc owsiki?

Napewno nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Lekarz zapewne zleci badanie kału u dziecka w celu wykrycia jak owsików. Istnieja przypadki iż badanie na obecnośc owsików jest negatywne, jednak objawy na obecności owsików w organizmie są widoczne. badanie kału by diagnoza była w 100% pewna powinno się przeprowadzac przez kilka dni pod rząd.

Leki pomagajace zwalczyc owsiki dostepne są na receptę. leczenie jest krótkie, jednak trzeba je powtórzyc po upływie około dwoch tygodni.Ważną sprawa jest aby zgłosic zaistniałe zdarzenie, gdy nasze dziecko ma owsiki, w przedszkolu lub w żlobku, jesli uczęszcza tam. Poniewaz na ogół do zakażenia dochodzi w dużych skupiskach. Caałkowite leczenie musi objąc tez inne dzieci przebywające w tej samej grupie lub klasie (jesli jest to szkoła)

Takiemu leczeniu muszą też się poddac domownicy i wszyscy którzy mają stycznośc z maluchem, poniewaz tez moglo dojśc w ich przypadku do zakażenia owsikami.

Leczenie medykamentami, dobże jest wspomagac odpowiednią dietą, która zawiera duże ilości błonnika (warzywa,owoce,kasze), w okresie leczenia nie zaleca sie aby dziecko jadło czekoladę.

Przy całkowitym leczeniu owsików, oprócz przyjmowania medykamentów musimy także zadbac o:

Pamietajmy iz jaja owsików są bardzo lekkie i niewidoczne gołym okiem, moga one umosic się i opadac na przedmiotach codziennego użytku. Jaja owsików poza organizmem mogą życ prze okres około 3 tygodni. Dlatego pamietajmy o:

– musimy dokładnie odkurzyc wszystkie dywany, po odkurzeniu worek z odkurzacza zapakujmy w foliowa torbę i wyrzucmy, sam odkurzac  umyjmy dokładnie ciepłą wodą,

– Kurz z mebli i przedmiotów codziennego użytku wytrzyj mokra ścierką i tak samo jak w przypadku worka z odkurzacza wyrzuc ją,

– Pilnujmy dziecka aby po każdej wizycie w toalecie myło ręce,

– bieliznę i pościel musimy wyprac w gorącej temperaturze 90 C,

– obetnijmy naszemu dziecku, króciótko paznokcie poniewaz pod paznokciami przenoszą się łatwiej jaja owsików,

– umyc wszystkie zabawki dziecka, ciepłą wodą

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ