Grzybica stóp – jak sobie z nią radzić?



Jedną z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości stóp jest grzybica. Objawy zwykle są podobne – zaczerwienie skóry, świąd, pieczenie, przykry zapach. W późniejszym stadium rozwoju mogą pojawić się dodatkowo obrzęki. Lepiej nie ignorować tych objawów i zapobiegać chorobie, gdyż w przeciwnym wypadku może doprowadzić do pękania skóry, a nawet groźnego łuszczenia się.

 

Najczęstsza przyczyna grzybicy

Najczęstsza przyczyna grzybicy stóp jest dość prozaiczna – to korzystanie ze wspólnej łazienki, natrysku, basenu, siłowni, sali gimnastycznych oraz innego rodzaju obiektów sportowych. Z racji dużej liczby osób korzystających z takich obiektów, relatywnie łatwo trafić tam na czynnik chorobotwórczy.

Wszędzie tam, gdzie goła skóra dotyka posadzki możemy narazić się na infekcję grzybiczą i wielomiesięczną walkę, wymagającą systematyczności i sporego rygoru. Ignorowanie problemu będzie prowadzić zarówno do brzydkich zmian na skórze, ale nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że w do wnętrza organizmu dotkniętego grzybicą odkładają się też niebezpieczne dla zdrowia toksyny.

Problem ma więc poważniejszy wymiar niż tylko estetyczny!

Lepiej zapobiegać

Zamiast walczyć z grzybicą, zdecydowanie łatwiej jej zapobiegać. Można unikać miejsc publicznych gdzie duże grupy osób bez obuwia przebywa w warunkach dużej wilgoci, ale przecież korzystanie z siłowni czy basenu to nieodzowny element zdrowego trybu życia! Proste rozwiązania – bezwzględne używanie w takich miejscach klapek (nawet pod prysznicem!), dokładne suszenie stóp po myciu i niedzielenie się ręcznikiem (!) będą zwykle wystarczające.

Sucha stopa, uzbrojona w nawet najtańsze klapki będzie bezpieczna, ale stosowanie kosmetyków do stóp oraz zmienianie skarpet po wizycie we wspomnianych miejscach również poprawią nasze bezpieczeństwo (a przy okazji samopoczucie).

Poza tym pamiętajmy, że sprzymierzeńcem grzybów jest wilgoć, stąd utrzymywanie stóp możliwie suchych przez cały dzień również nie pozostaje bez znaczenia.

Kiedy jednak nabawimy widocznych objawów grzybicy, trzeba działać. Wtedy nie obejdzie się bez wizyty w aptece.




Właściwości i działanie leków na grzybicę

Leki, które stosuje się na grzybicę to zasypki, maści, kremy spraye itp. Działają one przeciwgrzybiczo, ale też przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwświądowo. W przypadku tak delikatnej dolegliwości, producenci ograniczają substancje zapachowe w swoich preparatach, a także dbają o to, by były one hipoalergiczne.

Naturalne składniki, które można spotkać w produktach, leczących grzybicę to m.in. olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego, ekstrakt z tymianku. Pierwszy z nich działa odkażająco i bakteriobójczo. Usuwa także grzyby, pierwotniaki i roztocza, jednocześnie eliminując nieprzyjemny zapach stóp. Z kolei olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie przeciwgrzybicze. Natomiast za eliminowanie bakterii i grzybów odpowiada tymianek.

W skład kremów przeciwgrzybiczych wchodzą także inne składniki, np. Triclosan, Klotrimazol i Climbazol. Działają one przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, zapobiegają przykrym zapachom, chronią przed rozwojem bakterii, zmniejszają ryzyko pojawienia się infekcji oraz łagodzą stany zapalne.

Stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych

Specyfiki te zwykle nakłada się na miejsca dotknięte chorobą, po kilka razy dziennie. Po zaaplikowaniu leku, przez pewien okres czasu nie należy myć zmienionego chorobowo miejsca (czas ten zazwyczaj jest podany na etykiecie).

Dodatkowo należy wyjątkowo dbać o suchość stóp oraz często zmieniać skarpety. Niekiedy konieczne może się też okazać wyrzucenie butów, które mogą powodować nawroty choroby.
Zwalczanie grzybicy to proces zajmujący zwykle kilka miesięcy, ale systematyczne aplikowanie leków będzie dawać widoczną poprawę już w pierwszych tygodniach.

Zwykle, gdy raz nabawimy się tej przypadłości, łatwiej zapamiętać i stosować środki zaradcze, tak aby w przyszłości nie mieć nowych problemów.

Współpraca
materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl oferującą tanie leki, kosmetyki i suplementy diety.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ