Grzybica paznokci – jak skutecznie wyleczyć?



Grzybica paznokci jest trudna do wyleczenia. Pozostawiona sama sobie może rozprzestrzenić się na kolejne paznokcie, a nawet przenieść się na paznokcie dłoni. Tradycyjne leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe i często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Czy są sposoby na zwalczenie problemu? Są i to coraz skuteczniejsze. 

Sygnałem ostrzegawczym jest zmiana zabarwienia paznokcia. Może zmienić kolor z różowego na żółty, zielonkawy lub brązowy. Zazwyczaj płytka paznokciowa traci swoją przejrzystość, staje się matowa i grubieje. Może być bardzo osłabiona, krucha, z poszarpanymi krawędziami. Ból spowodowany grzybicą paznokci może sprawiać dyskomfort przy chodzeniu lub wykonywaniu prac rękami. Co jest nie bez znaczenia, wygląd paznokci staje się nieestetyczny. – tłumaczy Jadwiga Matla-Stodolna, lekarz specjalista dermatolog w Ośrodku leczniczo-rehabilitacyjnym NATURA oraz FootMedica Klinika Zdrowej Stopy i dodaje – Jednak ten aspekt blednie w obliczu zagrożenia zakażenia grzybicą innej osoby, najczęściej z bliskiego otoczenia chorego.

Od czego rozpocząć leczenie?

Przede wszystkim od wizyty u dermatologa. Pamiętajmy, że domowe sposoby są nieskuteczne, a leczenie musimy zacząć od konsultacji w gabinecie dermatologa, który powinien wykonać badanie mykologiczne. Badanie to polega na pobraniu próbek zmian chorobowych, które następnie poddaje się badaniu pod mikroskopem, a następnie hodowli.

Jeżeli z materiału zostaje wyhodowany grzyb, oznacza to, że pacjent zmaga się z grzybicą. Jest to ważne badanie, ponieważ wskaże rodzaj grzyba i specjalista będzie mógł dobrać odpowiednią terapię. – dodaje dermatolog z kliniki FootMedica. Leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe, a niedoleczona prowadzi do częstych nawrotów choroby.

Jakie są sposoby leczenia grzybicy paznokci?

Leki miejscowe są dostępne w formie lakierów i maści. Zazwyczaj są uzupełnieniem terapii farmakologicznej, a stosowane samodzielnie najczęściej nie poprawiają stanu płytki paznokciowej. Z kolei leczenie doustne chociaż przynosi efekty, bardzo obciąża wątrobę i cały organizm.

Warto dodać, że kuracje lekami doustnymi są wielomiesięczne viagraforgreece.com. W zależności od rodzaju grzyba i dobranej terapii farmakologicznej leczenie może trwać nawet pół roku. – twierdzi dr Matla-Stodolna. Coraz popularniejszą metodą leczenia grzybicy paznokci są zabiegi naświetlenia promieniem lasera. Jednym z nich jest zabieg laserem Lunula, który cieszy się dużą skutecznością.

Terapia laserem Lunula jest alternatywą dla wielomiesięcznych kuracji farmakologicznych – kosztownych i obciążających organizm. Laser jest odpowiedni zarówno dla osób młodych, które pragną szybko i skutecznie pozbyć się problemu, jak również dla osób starszych, które wolą uniknąć leczenia doustnego i łączenia leków przeciwgrzybicznych z innymi lekami. Laser Lunula polecany jest również dla osób, które potrzebują pomocy w regeneracji i odmłodzeniu płytki paznokciowej. – opowiada dermatolog Matla-Stodolna



Jak działa laser Lunula?

Laser Lunula jest urządzeniem o niespotykanej, innowacyjnej skuteczności w leczeniu chorób paznokci. Jest to zimny laser, który łączy w sobie dwie fale o różnej długości: 405 nm i 635 nm. Pierwsza z nich działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo, druga z kolei pobudza procesy immunologiczne organizmu.

Dwie wiązki światła: czerwona i niebieska, poprzez obroty naświetlają całe zmienione chorobowo paznokcie, działając również na wały i macierz paznokcia. Światło lasera przenika przez płytkę, nie uszkadzając ani paznokcia ani otaczającej go skóry, zabijając grzyby znajdujące się pod płytką paznokcia. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i powtarza się w odstępach około tygodnia, na ogół czterokrotnie. Po kilku zabiegach laserem Lunula paznokcie wracają do dawnej formy – są jasne, proste i wyglądają estetycznie.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem terapii?

-Zabiegi powinny być wykonywane w profesjonalnym gabinecie podologicznym lub dermatologicznym. Ich zastosowanie nie wymaga wcześniejszego badania mykologicznego. Natomiast bardzo wskazane jest fachowe oczyszczenie frezem płytki paznokciowej i wykonanie sterylizacji skarpet i obuwia ozonem w specjalnej komorze, aby nie dopuścić do powtórnego zakażenia. – przestrzega dr Jadwiga Matla-Stodolna i dodaje

– U niektórych pacjentów ważne jest równoległe leczenie chorób towarzyszących. Warto pamiętać, że na efekty leczenia musimy poczekać. Terapia laserem Lunula umożliwia stopniowy wzrost zdrowych paznokci. W normalnych warunkach paznokcie rąk rosną 5-6 miesięcy, a paznokcie stóp 12 – 18 miesięcy. Bardzo istotna jest systematyczna kontrola po 3 i 6 miesiącach oraz współpraca z podologiem w zakresie pielęgnacji.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ