Czy potrzebujesz probiotyku ginekologicznego?



W ciągu kilku ostatnich lat probiotyki, czyli preparaty zawierające żywe mikroorganizmy o prozdrowotnych właściwościach, zyskały dużą popularność w Polsce i na świecie jako preparaty osłonowe zalecane podczas kuracji antybiotykiem.

Produkty tego typu sprawdzają się także w innych sytuacjach, na przykład w przebiegu zmian hormonalnych u kobiet, gdy organizm potrzebuje wzmocnienia osłabionej flory bakteryjnej pochwy. Niestety, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze ciało potrzebuje wsparcia ze strony skutecznego probiotyku ginekologicznego.

Jak działają preparaty probiotyczne dla kobiet?

Około 96% flory bakteryjnej pochwy zdrowej Polki stanowią bakterie z rodzaju Lactobacillus. Są to tzw. pałeczki kwasu mlekowego, które wytwarzają w drogach rodnych kobiety kwas mlekowy odpowiedzialny za utrzymanie niskiego, zdrowego pH okolic intymnych. Kwaśny odczyn pochwy wyraźnie ogranicza możliwości rozwoju chorobotwórczych bakterii, dzięki czemu układ moczowo-płciowy kobiety jest mniej podatny na rozwój zakażeń grzybiczych i bakteryjnych.

Bakterie kwasu mlekowego pełnią także dodatkowe funkcje:

  • korzystnie oddziałują na aktywność układu odpornościowego;
  • rywalizują z patogenami o miejsce na powierzchni nabłonka pochwy, hamując tym samym jego kolonizację przez szkodliwe mikroorganizmy;
  • odbierają składniki odżywcze chorobotwórczym drobnoustrojom;
  • wytwarzają bakteriocyny i nadtlenek wodoru, czyli substancje zwalczające rozwój i wzrost patogenów.

Pałeczki Lactobacillus to ultra skuteczne bakterie do zadań specjalnych, nic więc dziwnego, że to one wchodzą w skład wielu popularnych probiotyków ginekologicznych, w tym kapsułek dopochwowych Lactovaginal. Obecność dobroczynnych bakterii sprawia, że preparaty probiotyczne nie tylko przywracają kwaśny odczyn pochwy, ale także normalizują wydzielinę z dróg rodnych i łagodzą przykre objawy stanu zapalnego.



Kiedy warto zaopatrzyć się w probiotyk?

Głównym wskazaniem do zastosowania produktu probiotycznego jest leczenie antybiotykiem, ponieważ silne działanie antybakteryjne leków tego typu często skutkuje wyjałowieniem pochwy z pałeczek kwasu mlekowego i wzrostem pH okolic intymnych. Do zmniejszenia liczby bakterii Lactobacillus może jednak dochodzić również w innych okolicznościach:

  • w okresie wzmożonej aktywności seksualnej i przy częstej zmianie partnerów;
  • pod wpływem długotrwałego stresu – wytwarzany wówczas hormon stresu osłabia naturalne siły obronne organizmu;
  • w trakcie leczenia onkologicznego (radioterapia, chemioterapia);
  • przy niewłaściwej higienie intymnej (np. irygacje pochwy, noszenie perfumowanych wkładek do bielizny, zbyt rzadkie lub nadmiernie częste podmywanie się);
  • w przebiegu zmian hormonalnych okresu ciąży, połogu i menopauzy;
  • podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych;
  • po miesiączce.

Dobrze dobrany probiotyk ginekologiczny, którego skład odzwierciedla biocenozę pochwy statystycznej Polki (np. Lactovaginal ), to najlepszy sprzymierzeniec twojego zdrowia intymnego. Kapsułki dopochwowe są bezpieczne i możesz stosować je leczniczo, po wystąpieniu upławów, lub profilaktycznie.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ