Czterdzieści tygodni oczekiwania



Ciąża to dla wielu mam, nawet tych doświadczonych, fascynujący, ale i jednocześnie stresujący czas. Trwa około 40 tygodni i wiąże się z wieloma zmianami, jakie zachodzą w organizmie i psychice ciężarnej. Zmienia się także otoczenie: rodzina reaguje różnie na wieści o pojawieniu się nowej osoby w jej gronie, trwają przygotowania mieszkania do przyjęcia malucha, a kalendarz ciąży, który ułatwi nam odliczanie dni do rozwiązania wydaje się nie mieć końca.

Czas snu i wrażliwego węchu

Liczenie tygodni ciąży zaczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na pierwsze badania ginekologiczne trafiają pacjentki w około 5-7 tygodniu ciąży, kiedy lekarz może dojrzeć na ekranie ultrasonografu zarodek i ocenić, czy początek ciąży przebiega prawidłowo. Wtedy też zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego. Przyszła mama może już odczuwać pewne dolegliwości: senność, wzmożone oddawanie moczu, mdłości i niechęć do niektórych zapachów.

Przyszła mama w pierwszym trymestrze ciąży może też czuć się ociężała, ale nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej. Owszem, warto zadbać o dłuższy sen, odpoczynek w ciągu dnia oraz zdrowe posiłki, ale pływanie, marsz, a nawet bieganie, jeśli ciąża przebiega prawidłowa, wciąż powinny gościć w jej rozkładzie dnia. Przyszła mama może też mieć wahania nastrojów, warto więc uczulić najbliższych na to, że być może będzie wrażliwsza na krytyczne uwagi i zestresowana.



Pełnia radości z ciąży

Po trudnych pierwszych 15 tygodniach ciąży i badaniach usg, dzięki którym lekarz sprawdza czy maluch nie będzie cierpiał na ciężkie genetyczne choroby, przychodzi czas względnego spokoju i dobrego samopoczucia. Wiele ciężarnych czeka do drugiego trymestru z poinformowaniem bliższych i dalszych znajomych o tym, że spodziewa się dziecka.

Chociaż ciąża jest już widoczna, piersi znacznie się powiększają, to większość mam w tym okresie czuje się wybornie: ma dużo energii, dobre samopoczucie, libido wzrasta, mdłości i senność mijają. Większość przyszłych mam w drugim trymestrze ciąży, jeśli nie przytyła więcej niż 5 kilogramów, czuje się też niezwykle seksownie i jest aktywna fizycznie. W tym czasie warto zapisać się do szkoły rodzenia i rozglądać za wyprawką.

Wolniutko do upragnionego końca ciąży

Trzeci trymestr to już oczekiwanie na poród. W internetowych oraz podręcznikowych kalendarzach ciążowych można doczytać, ile w danym tygodniu orientacyjnie waży maluch, w jakim stopniu jego organizm jest wykształcony i gotowy do przyjścia na świat. To też czas „wicia gniazda” czyli instynktownego przygotowywania się do przyjęcia dziecka do swojego domu, ale też moment kiedy przyszła mama może odczuwać problemy z kręgosłupem, chodzeniem, może cierpieć z powodu wody zatrzymywanej w organizmie. Ważne jest, by dużo wypoczywała, nie forsowała się i by miała duże wsparcie psychiczne w swoim partnerze, lekarzu i położnej, która będzie przyjmowała poród. 36 tydzień ciąży to też ostatni moment na urządzenie pokoju dla dziecka i przygotowanie walizek z rzeczami niezbędnymi w szpitalu.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ