Czterdzieści tygodni oczekiwania



Ciąża to dla wielu mam, nawet tych doświadczonych, fascynujący, ale i jednocześnie stresujący czas. Trwa około 40 tygodni i wiąże się z wieloma zmianami, jakie zachodzą w organizmie i psychice ciężarnej. Zmienia się także otoczenie: rodzina reaguje różnie na wieści o pojawieniu się nowej osoby w jej gronie, trwają przygotowania mieszkania do przyjęcia malucha, a kalendarz ciąży, który ułatwi nam odliczanie dni do rozwiązania wydaje się nie mieć końca.

Czas snu i wrażliwego węchu

Liczenie tygodni ciąży zaczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na pierwsze badania ginekologiczne trafiają pacjentki w około 5-7 tygodniu ciąży, kiedy lekarz może dojrzeć na ekranie ultrasonografu zarodek i ocenić, czy początek ciąży przebiega prawidłowo. Wtedy też zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego. Przyszła mama może już odczuwać pewne dolegliwości: senność, wzmożone oddawanie moczu, mdłości i niechęć do niektórych zapachów.

Przyszła mama w pierwszym trymestrze ciąży może też czuć się ociężała, ale nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej. Owszem, warto zadbać o dłuższy sen, odpoczynek w ciągu dnia oraz zdrowe posiłki, ale pływanie, marsz, a nawet bieganie, jeśli ciąża przebiega prawidłowa, wciąż powinny gościć w jej rozkładzie dnia. Przyszła mama może też mieć wahania nastrojów, warto więc uczulić najbliższych na to, że być może będzie wrażliwsza na krytyczne uwagi i zestresowana.



Pełnia radości z ciąży

Po trudnych pierwszych 15 tygodniach ciąży i badaniach usg, dzięki którym lekarz sprawdza czy maluch nie będzie cierpiał na ciężkie genetyczne choroby, przychodzi czas względnego spokoju i dobrego samopoczucia. Wiele ciężarnych czeka do drugiego trymestru z poinformowaniem bliższych i dalszych znajomych o tym, że spodziewa się dziecka.

Chociaż ciąża jest już widoczna, piersi znacznie się powiększają, to większość mam w tym okresie czuje się wybornie: ma dużo energii, dobre samopoczucie, libido wzrasta, mdłości i senność mijają. Większość przyszłych mam w drugim trymestrze ciąży, jeśli nie przytyła więcej niż 5 kilogramów, czuje się też niezwykle seksownie i jest aktywna fizycznie. W tym czasie warto zapisać się do szkoły rodzenia i rozglądać za wyprawką.

Wolniutko do upragnionego końca ciąży

Trzeci trymestr to już oczekiwanie na poród. W internetowych oraz podręcznikowych kalendarzach ciążowych można doczytać, ile w danym tygodniu orientacyjnie waży maluch, w jakim stopniu jego organizm jest wykształcony i gotowy do przyjścia na świat. To też czas „wicia gniazda” czyli instynktownego przygotowywania się do przyjęcia dziecka do swojego domu, ale też moment kiedy przyszła mama może odczuwać problemy z kręgosłupem, chodzeniem, może cierpieć z powodu wody zatrzymywanej w organizmie. Ważne jest, by dużo wypoczywała, nie forsowała się i by miała duże wsparcie psychiczne w swoim partnerze, lekarzu i położnej, która będzie przyjmowała poród. 36 tydzień ciąży to też ostatni moment na urządzenie pokoju dla dziecka i przygotowanie walizek z rzeczami niezbędnymi w szpitalu.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ