Będą refundować leki bezpłodnym parom



Zmiany w rządowym programie finansowania in vitro. Ministerstwo Zdrowia dopłaci do leków hormonalnych potrzebnych przy zapłodnieniu pozaustrojowym. Do tej pory pary musiały finansować je z własnej kieszeni.

5 tys. za leki. Dla niektórych za dużo!

Pary starające się o dziecko w ramach rządowego programu refundacji in vitro będą mogły nie tylko skorzystać z 3 cykli zapłodnienia, jak to miało miejsce dotychczas. Od 1 lipca refundowane będą także leki hormonalne niezbędne kobiecie starającej się w ten sposób o dziecko. Na liście znalazło się 13 najczęściej stosowanych preparatów stymulujących jajeczkowanie. To dobra wiadomość dla bezpłodnych par, zważywszy że koszt leków, od których zależy powodzenie procedury in vitro przekraczał niejednokrotnie kwotę od 4 do 8 tys. złotych.

– Wiele par nie było stać na leki. Wysoki koszt terapii hormonalnej, był także  często powodem rezygnacji z udziału w rządowym programie lub zadłużania się starających się o dziecko. Fakt, że od tego roku dofinansowana będzie, nie tylko część kliniczna i biotechnologiczna, ale także terapia lekowa, otwiera wielu niepłodnym parom drogę do in vitro, upowszechniając jeszcze bardziej leczenie niepłodności – przekonuje dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach, które realizuje rządowy program.

Pełne świadczenie in vitro

Na co mogą więc liczyć pary? – Pacjenci uzyskują dofinansowanie terapii hormonalnej lekami do stymulacji oraz nieodpłatny dostęp do świadczeń in vitro, które obejmują kontrolowaną stymulację jajeczkowania i pobranie komórek jajkowych oraz nasienia, przygotowanie ich do zapłodnienia, tworzenie i hodowlę zarodków, przechowywanie i zapewnienie im pełnego bezpieczeństwa, a ostatecznie transfer do macicy. Korzystając z programu mamy także zapewnione bezpłatne badania laboratoryjne oraz badania dodatkowe zlecone przez lekarza. To pełne świadczenie niezbędne do powodzenia zapłodnienia – wyjaśnia specjalistka Gyncentrum.




Z refundowanych zabiegów in vitro w ramach „Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016” będzie można skorzystać aż 31 ośrodkach w całej Polsce. Katowicka klinika Gyncentrum otrzymała na ten cel kontrakt o wartości 6,73 miliona złotych, w ramach którego będzie mogła przeprowadzić ok. 890 bezpłatnych cykli zapłodnienia. Kwalifikacje do programu właśnie ruszyły.

rmodanaurode.pl refundacja lekow dla bezplodnych par

Z bezpłatnego in vitro mogą skorzystać pary mające zdiagnozowaną bezwzględną niepłodność lub, u których udokumentowane leczenie niepłodności w ostatnich 12 miesiącach nie przyniosło efektów.  Dla mężczyzn przystępujących do programu nie ma ograniczeń wiekowych.

 Dla kobiet górną granicą kwalifikacji jest 40 lat. Z bezpłatnej pomocy mogą skorzystać także pacjenci z tzw. odroczoną płodnością.

Są to osoby np. chorujące na nowotwory lub choroby zakaźne, u których chemio- lub radioterapia niesie w przyszłości ryzyko wystąpienia niepłodności.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ