Lepiej zapobiegać niż leczyć-zabiegi prewencyjne i korekcyjne.



Nie da się zaprzeczyć, że medycyna estetyczna w Polsce cieszy się coraz większym powodzeniem. Polki chętnie decydują się na zabiegi związane z ich urodą. Nic w tym dziwnego, zabiegi prewencyjne są najlepszym sposobem  na utrzymanie urody. O Tym rozmawialiśmy z dr Andrzejem Ignaciukiem, Prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Andrzej Ignaciuk: Miły, młodzieńczy wygląd nie jest nam dany raz na zawsze. Już około 20-30 roku życia na naszym ciele pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o tym, że nasz wygląd powoli zaczyna się zmieniać. Większość kobiet chciałaby móc cofnąć lub zatrzymać zachodzące zmiany.

Niestety pacjentki często zwracają się do mnie, kiedy procesy starzenia są już mocno zaawansowane. Jest już wtedy za późno na odwrócenie niektórych zmian, a metody leczenia są bardziej inwazyjne i kosztowne. Dlatego wszystkim pacjentkom przekazuję, moim zdaniem najważniejszą zasadę medycyny, że lepiej, łatwiej i skuteczniej, a przede wszystkim oszczędniej jest zapobiegać problemom, niż je później leczyć.

Pierwsze sygnały

Andrzej Ignaciuk: Często pacjentki nie zdają sobie sprawy z poszczególnych zmian w swoim wyglądzie, ale są coraz mniej zadowolone ze swojego odbicia w lustrze… Pacjentki pytają na co zwracać uwagę, jakie są pierwsze sygnały starzenia się skóry. Takich oznak jest bardzo wiele, są to przede wszystkim pojawiające się na twarzy delikatne zmarszczki, przebarwienia, zaczerwienienia, a także wiotkość skóry w okolicy dolnej powieki, usta tracące kontur i jędrność, a także pogłębiające się bruzdy nosowo-wargowe czy znikająca linia żuchwy oraz delikatne spłaszczenie okolicy policzkowej.

Zmiany te zazwyczaj są spowodowane, obok genetycznie zaprogramowanego procesu starzenia się, brakiem lub złą ochroną przed promieniowaniem słonecznym, źle dobranymi kosmetykami i zabiegami kosmetycznymi, wahaniami wagi ciała, niewłaściwą dietą, wysokim poziomem wolnych rodników spowodowanych używkami, stresem lub niedoborem snu.




Zabiegi prewencyjne i korekcyjne

Andrzej Ignaciuk: Przed podjęciem leczenia konieczna jest dokładna i całościowa analiza stanu pacjenta i poznanie potencjału jego organizmu. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z problemami estetycznymi w pierwszej ich fazie, to zabiegi te mają na celu przede wszystkim pobudzenie organizmu do jak najefektywniejszego działania.

Do takich nieinwazyjnych i delikatnych, ale skutecznych zabiegów zaliczamy peelingi, IPL, mezoterapię oraz zabiegi autologiczne. Zabiegi o charakterze prewencyjnym oraz korekcyjnym to także toksyna botulinowa, która bardzo dobrze sprawdza się w przypadku, kiedy należy odzwyczaić pacjentkę od mimowolnego marszczenia się. Starzenie się to także zmiany obejmujące ciało. Tutaj warto polecić szereg zabiegów modelujących i zwalczających cellulit, w tym m.in. karboksyterapię, zabiegi drenujące oraz wykorzystujące lasery.

modanaurode.pl dr Ignaciuk

Na pytania odpowiadał dr Andrzej Ignaciuk – twórca i pionier medycyny estetycznej w Polsce, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Jest jednym z najbardziej doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej w Polsce.

 

Adres gabinetu: al. Przyjaciół 9/6, 00-565 Warszawa

T: 691 054 696 | T: 693 553 521 | www.drignaciuk.pl

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ