Jak się pozbyć kataru?



Katar jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Rzadko jest izolowanym objawem, zwykle towarzyszy infekcji gardła lub zatok przynosowych. Katar jest bardzo uciążliwym objawem, nierzadko ma bardzo duże nasilenie.

Zwykle jest infekcyjny i wynika z zakażenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych wirusami. Może także mieć podłoże alergiczne, wtedy zwykle jest katarem przewlekłym. Istnieje wiele domowych sposobów na katar, a także dostępny jest szereg leków zmniejszających katar.
Co to jest katar i jakie są jego przyczyny?
Katar to nieżyt błony śluzowej nosa. W warunkach chorobowych, pod wpływem różnorodnych czynników, komórki śluzówki nosa zaczynają wydzielać nadmierną ilość wydzieliny, a cała błona śluzowa ulega obrzękowi. Powoduje to charakterystyczne objawy kataru:

Wyciek wydzieliny z nosa – wywołany jej nadmierną ilością produkowaną przez śluzówkę nosa
Uczucie zatkanego nosa – spowodowane przez obrzęk błony śluzowej i zatkanie przewodów nosowych
Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
Kaszel – wywołany podrażnianiem receptorów kaszlowych przez spływającą wydzielinę
Upośledzenie węchu – spowodowane przez obrzęk oraz nadmierną wydzielinę
Najczęstszą przyczyną kataru jest wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. W tych przypadkach katarowi towarzyszy zwykle ból gardła, kaszel oraz ogólne złe samopoczucie i w niektórych przypadkach niewysoka gorączka lub stan podgorączkowy. Inną przyczyną kataru, zwykle przewlekłego, jest alergia.

Uczulenie powoduje przewlekły stan zapalny błony śluzowej nosa, a w przypadku narażenia na substancję uczulającą dochodzi do zaostrzenia objawów – katar alergiczny jest zwykle wodnisty i bardzo obfity. Bardzo często towarzyszy mu świąd nosa, kichanie oraz objawy alergicznego zapalenia spojówek – nadmierne łzawienie, pieczenie oraz zaczerwienienie oczu.




Jak radzić sobie z katarem?
Katar, jeśli jest wynikiem infekcji wirusowej, trwa kilka dni, niezależnie od tego jakie leczenie zastosujemy. Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki których możemy znacznie złagodzić objawy. Bardzo ważnym elementem leczenia kataru jest odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie nosa. Częste wydmuchiwanie nosa do chusteczki powoduje wysuszenie błony śluzowej oraz skóry nosa, co może prowadzić do bolesnych podrażnień. Jednym z takich domowych sposobów oczyszczania nosa jest stosowanie wody morskiej z różną zawartością soli. Dostępnych jest wiele preparatów wody morskiej w aerozolu pod ciśnieniem, który bardzo dobrze oczyszcza jamę nosową z zalegającej wydzieliny i nawilża błonę śluzową nosa. Inną prostą metodą udrażniania górnych dróg oddechowych są inhalacje lub maści z olejkami eterycznymi. Mają one intensywny zapach, co ułatwia oddychania i ewakuację wydzieliny z nosa. Należy także pamiętać o odpowiednim nawilżaniu pomieszczeń, w których przebywamy, a także o piciu dużej ilości płynów. Można także zastosować gorące okłady na nasadę nosa, które zmniejszają obrzęk i dolegliwości bólowe zatok (jeśli współistnieją z katarem).
Do dyspozycji mamy także leki, które pomagają w walce z katarem. Są to między innymi krople do nosa zawierające ksylometazolinę lub oksymetazolinę – które obkurczają naczynia błony śluzowej nosa, przez co zmniejszają wydzielanie śluzu. Podobnie działa pseudoeferdyna, która jest składnikiem wielu preparatów złożonych na przeziębienie, które zawierają dodatkowo paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Możemy także używać różnego rodzaju aerozoli zawierających wodę morską lub leki obkurczające naczynia błony śluzowej oraz dodatkowo substancje nawilżające i ułatwiające oddychanie (takie jak pantenol, gliceryna lub mentol).

W przypadku alergicznego nieżytu nosa bardzo istotna jest identyfikacja czynnika uczulającego poprzez wykonanie testów alergicznych. W okresach narażenia na alergen należy stosowań leki przeciwhistaminowe, dostępne w postaci tabletek lub aerozolu. Niekiedy dolegliwości są tak nasilone, że chory wymaga zastosowania (zwykle przejściowego) terapii glikokortykosteroidowej, zwykle donosowej, w rzadkich przypadkach ogólnoustrojowej.

W przypadkach kiedy katar utrzymuje się dłuższy czas (zwykle powyżej 10-12 dni), pojawia się wysoka gorączka lub kaszel, nasilają się dolegliwości bólowe, należy udać się do lekarza – objawy te sugerują zakażenie bakteryjne i w części przypadków wymagają zastosowania antybiotyku.

Katar może być także objawem choroby nowotworowej zlokalizowanej w obrębie głowy. Jeśli zauważymy wyciek cuchnącej wydzieliny z jednego otworu nosowego, podbarwionej krwią, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który wykluczy tło nowotworowe. Podobnie w przypadku pojawienia się niezbyt nasilonego kataru po urazie głowy – może on świadczyć o złamaniu podstawy czaszki i uszkodzeniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Więcej o metodach na pozbycie się kataru na

http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-oddechowy/jak-pozbyc-sie-kataru.html

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ