Gdy miłość przeminie. Jak pozbyć się tatuażu?



Coraz więcej osób decyduje się na tatuaż, jednak jak się okazuje nie zawsze jest to przemyślana decyzja. Spośród tych, którzy mają „dziarę”, aż 3/4 przyznaje, że decyzję o wizycie w salonie tatuażu podjęła zbyt pochopnie. Część rozważa usunięcie ozdoby*.

 

Tatuaż ma wiele twarzy

Polacy najczęściej tatuują plecy i ręce, a najpopularniejszymi wzorami są napisy oraz motywy zwierzęce i roślinne. Popularnością cieszą się także symbole związane z religią, portrety oraz obrazy. Co jednak gdy ozdoba, która miała być na całe życie, przestaje cieszyć lub staje się problematyczna?

Na usunięcie tatuażu decydują się nie tylko posiadacze brzydkich i zrobionych naprędce tatuaży, ale też te osoby, którym tatuaż już się znudził, przestał się podobać lub pasować do stylu ubierania i zachowania. – Osoby decydujące się na tatuaż zwodzi okazja i moda na konkretny wzór. Drugich uwodzą natomiast wytatuowane symbole na ciele innych osób bądź chęć upamiętnienia sytuacji lub imienia partnera, partnerki. Problem w tym, że po latach wiele z nich rozważa usunięcie tatuażu ponieważ nie są zadowoleni z efektu, albo okazuje się, że partnerów nic już ze sobą nie łączy oraz, że np. ozdoba jest nieadekwatna do ich sposobu bycia czy zawodu. Na szczęście istnieją metody usunięcia takiej ozdoby – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.




Jak usunąć tatuaż?

W dobie nowoczesnych technologii warto zwrócić uwagę na bezpieczniejsze rozwiązania mające na celu usunięcie tatuażu. Główną rolę odgrywają w nich lasery, które są o wiele mniej inwazyjne niż pozbycie się ozdoby poprzez wycięcie kawałka skóry.

– Zabieg laserowy w porównaniu do innych jest bezpieczny i w pełni kontrolowany. Odbywa się bez znieczulenia i przede wszystkim nie zagraża zdrowiu pacjenta. Co więcej jest najskuteczniejszy. Długość fali lasera musi być jednak odpowiednio dobrana do koloru tatuażu. Liczba zabiegów zależna jest od wielkości tatuażu i głębokości, na jakiej znajduje się barwnik.

Dotychczas najpopularniejsze były lasery typu Q-switch generujące impulsy o dużej mocy (200 MW) i czasie trwania kilkananosekund. Obecnie najnowsza generacja to lasery pikosekundowe o energii 10-krotnie większej i czasie trwania 1000-krotnie mniejszym. Jedyny tego typu laser na świecie emitujący fale o dwóch różnych długościach to PicoWay firmy Syneron-Candela – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol.

Zabieg usuwania tatuażu

Zabieg laserowy polega na rozerwaniu torebki kolagenowej otaczającej barwnik w skórze, a następnie rozbiciu barwnika na bardzo małe cząsteczki. Kolorowa substancja zawarta w komórce dostaje się do przestrzeni międzykomórkowej, skąd jest wydalana poprzez układ limfatyczny.

Pamiętajmy, aby po kuracji często nawilżać skórę i nie narażać jej na skrajne czynniki atmosferyczne, jak silny mróz czy promieniowanie słoneczne. Przed wyborem odpowiedniego salonu kosmetycznego, upewnijmy się, że jest profesjonalny, tzn. jego pracownicy przestrzegają wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa, a sam gabinet posiada warunki i rekomendację do przeprowadzania tego typu zabiegów.

* Dane pochodzą z opublikowanych wyników badań przeprowadzonych przez Grupę IQS. Według nich np. tatuaż ma co dziesiąty Polak (71% z nich uważa, że decyzję podjęła zbyt pochopnie, 12% rozważa jego usunięcie), a co trzeci chciałby go mieć. Ponadto 1/3 badanych zadeklarowała, że zrobiła tatuaż spontanicznie.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ