Czy dieta niełączenia faktycznie ma sens?



Dieta, w której nie istnieją żadne zakazy. Jedynym warunkiem jest fakt, że produktów białkowych nie wolno łączyć z węglowodanami. Czy znana już od dawna dieta niełączenia, to faktycznie metoda idealna? Czy unikanie odpowiednich kompozycji produktów to jedyny warunek do spełnienia?

 

Dieta rozdzielna, zwana inaczej dietą niełączenia została opracowana przez doktora Haya. Jej zasady opierają się głównie na umiejętnym komponowaniu posiłków, bez potrzeby rezygnacji z ulubionych produktów. Wg doktora, cała teoria ma swoje fundamenty w tym, że żywność można podzielić na grupę białkowa i węglowodanową.

W zależności od rodzaju, produkty te ulegają trawieniu w różny sposób, dlatego łączenie ich w jednym posiłku obciąża organizm a tym samym wzmaga przybieranie na wadze.

Według diety niełączenia produkty dzielą się na 3 grupy. Produkty białkowe, czyli mięso, ryby, jajka, soję i mleko. Do produktów węglowodanowych zaliczamy pieczywo, makaron, kaszę, ziemniaki, owoce i rodzynki.

Trzecią grupą są produkty naturalne, które można łączyć z grupą pierwszą i drugą. Do nich zaliczamy tłuszcze, warzywa, zioła, grzyby czy kwaśny nabiał. W trakcie diety dr Haya należy zrezygnować z cukru, czerwonego mięsa, słodkich napojów czy alkoholu.



Wśród zalet diety rozdzielnej wymienia się wspomaganie układu krążenia i pracy układu pokarmowego. Ponadto dieta łagodzi napięcie nerwowe, a także oczyszcza organizm z toksyn.

Przyśpieszona materia jest również motorem do lepszego odchudzania. Według badań, faktyczna redukcja wynika z faktu, że komponowane według zaleceń posiłki charakteryzują się mniejszą kalorycznością. Istotnie, fakt niełączenia węglowodanów z białkami nie ma więc wpływu na odchudzanie. Co więcej, spadek masy ciała wynika z eliminacji produktów wysokotłuszczowych, przetworzonych czy słodyczy.

Pamiętajmy, że prawidłowo zbilansowany sposób odżywiania opiera się na Piramidzie Zdrowego Żywienia. Nie ma szczególnych zaleceń odnośnie do produktów, których łączyć nie można. Najważniejszy w zdrowym odchudzaniu jest rozsądek i umiar.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ