Nowoczesna liposukcja laserowa jako metoda modelowania ciała i leczenia ginekomastii



Chirurgia plastyczna to dla wielu osób sposób na wymodelowanie ciała i osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Jedną z częstych sytuacji, w których decydujemy się skorzystać z zabiegu jest nadmiar tkanki tłuszczowej w wybranej partii ciała. Jeśli nie możemy się go pozbyć za pomocą diety czy ćwiczeń – rozwiązaniem może okazać się przeprowadzenie liposukcji nowoczesną metodą laserową, która pozwoli na „odchudzenie” brzucha, bioder, ud, pośladków czy ramion z jednoczasowym obkurczeniem skóry.

W metodzie tej zastosowanie lasera skraca okres rekonwalescencji po zabiegu, dzięki natychmiastowemu napięciu tkanek pod wpływem światła lasera. Liposukcje laserową stosuje się ją także w leczeniu ginekomastii (przerost piersi u mężczyzn), która często jest przyczyną wstydu i dyskomfortu wśród wielu mężczyzn. Czym dokładnie jest zabieg liposukcji laserowej odpowiada dr Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej w Centrum Medycznym Damiana.

Liposukcja – co musisz wiedzieć o tym zabiegu?

Liposukcja to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, dzięki któremu możliwe jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy ciała. To metoda skierowana dla osób, którym po intensywnym odchudzaniu pozostał „brzuszek” lub rozwiązanie dla tych, którzy mimo diety mają trudności by pozbyć się niechcianych centymetrów. Liposukcję można stosować m.in. na brzuch, biodra, uda, ramiona ale także kolana, a nawet szyję. Nie jest to jednak metoda odchudzania ciała – chodzi o jego rzeźbienie i modelowanie.

Tradycyjną liposukcję wykonuje się za pomocą metalowych kaniul, które umieszcza się w małych nacięciach skóry. Pacjentowi podaje się w operowaną okolicę płyn znieczulający i obkurczający naczynia krwionośne (podczas wykonywania zabiegu liposukcji wystarczy znieczulenie miejscowe). W kolejnym kroku usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej. Uzyskaną tkankę możemy wykorzystać w celu powiększenia piersi czy wypełnienia zmarszczek.

Dzięki zawartym w niej komórkom macierzystym możemy ujędrnić oraz odmłodzić te okolice. Wszystkie efekty możemy uzyskać podczas jednego zabiegu. A czy można osiągnąć te same rezultaty w sposób zdecydowanie mniej inwazyjny? Tak – w tym celu warto skorzystać z dostępnej na rynku innowacyjnej metody z użyciem lasera.

Zabieg liposukcji w nowym wymiarze

Liposukcja pozwala na uzyskanie efektu wyrzeźbionego i wymodelowanego ciała. Jest to jednak zabieg operacyjny, po którym w przypadku tradycyjnej, mechanicznej liposukcji konieczny jest dość długi okres rekonwalescencji – np. przez 8 tygodni zaleca się chodzić w specjalnym ubraniu uciskowym (zastosowanie dodatkowego ucisku pozwala na przywrócenie właściwej cyrkulacji płynów, co zapobiega tworzeniu się obrzęków, krwiaków i siniaków), a dobrą praktyką jest także przeprowadzenie serii masaży.

Dlatego tak istotna jest coraz mniejsza inwazyjność zabiegów. Obecnie pacjenci mają możliwość wykonania liposukcji metodą laserową (laser Lipolife 3G dostępny np. w Centrum Medycznym Damiana), która w porównaniu do mechanicznej liposukcji mniej uszkadza tkanki, a co za tym idzie pozwala na szybszy powrót do formy i krótszy czas oczekiwania na rezultaty pooperacyjne (okres rekonwalescencji skraca się do 4 tygodni, czyli o ponad połowę mniej w porównaniu do tradycyjnej liposukcji).

Dzięki zastosowaniu lasera (kaniula wyposażona w laser jednocześnie odsysa tłuszcz i stymuluje komórki światłem laserowym) podczas przeprowadzania operacji możliwe jest obkurczenie nadmiaru wiotkiej skóry po zabiegu. Dodatkowo, laser podgrzewa tkankę podskórną od wewnątrz (do temperatury 43-45 stopni Celsjusza), co od razu pozwala na osiągniecie efektu napiętej skóry. Tradycyjna liposukcja nie obkurcza skóry, która często po zabiegu wymaga dodatkowego wycięcia.




Zabieg liposukcji stosowany w leczeniu ginekomastii?

Terminem „ginekomastia” określa się nienaturalne powiększenie piersi u mężczyzn, które jest wynikiem rozrostu tkanki w obrębie gruczołów sutkowych. To jedna z najczęstszych tzw. wstydliwych chorób występujących wśród mężczyzn, która może pojawić się niemal na każdym etapie życia. Mężczyźni, którzy cierpią na ginekomastię zmagają się ze zmianą sylwetki, co w wielu przypadkach może doprowadzić do spadku poczucia własnej wartości i pojawienia się kompleksów.

Wśród przyczyn powstawania ginekomastii możemy wyszczególnić m.in. nieodpowiednią dietę (zwłaszcza nadmierne spożywanie przetworzonych produktów sojowych) oraz działania niepożądane wielu leków (m.in. środków przeciwgrzybicznych), które mogą przyczyniać się do obniżenia poziomu testosteronu w organizmie mężczyzny. Jednak ginekomastia może stanowić także objaw innej, groźnej choroby.

Podstawowym sposobem leczenia ginekomastii jest zastosowanie terapii farmakologicznej, która jest uzależniona od tego, czy przyczyną ginekomastii jest niedobór testosteronu czy nadmiar estrogenu. Wówczas albo „zbijamy” poziom jednego hormonu albo zwiększamy ilość drugiego w organizmie pacjenta. Środki farmakologiczne nie zawsze jednak są skuteczne. Dotyczy to ginekomastii z przerostem tkanki tłuszczowej. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest liposukcja laserowa, która polega na wykonaniu 4 mm nacięcia skóry w okolicy klatki piersiowej i przeprowadzeniu liposukcji.

Innowacyjna metoda liposukcji laserowej (system LipoLife 3G) pozwoli na uzyskanie satysfakcjonujących efektów, a sam zabieg, dzięki zastosowaniu lasera, jest mało inwazyjny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub w obecności anestezjologa. Wielkość liposukcji jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby. Warto również podkreślić, że operacja jest bezpiecznym sposobem pokonania ginekomastii – powikłania występują niezwykle rzadko, a bezpośrednio po zabiegu jedynie przez 2-3 dni pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, które zostają zminimalizowane za pomocą leków.

Powrót do aktywności życiowej następuje już po upływie 2-3 dni, a ćwiczenia fizyczne angażujące górne partie ciała można wykonywać po 8 tygodniach od zabiegu. Jedynym, dłuższym ograniczeniem jest zakaz opalania operowanego miejsca przez około pół roku – komentuje dr Joanna Wiśniewska-Goryń z Centrum Medycznego Damiana.

Liposukcja laserowa – innowacyjna metoda modelowania sylwetki

Zabieg liposukcji jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z pewnych obszarów ciała, takich jak twarz, szyja, górne okolice ramion, tułów, brzuch, biodra, pośladki, uda. Nie jest to metoda zmniejszająca wagę ciała, tylko mająca na celu rzeźbienie kształtów poprzez usunięcie nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Lipolife 3G to innowacyjna metoda, która różni się od tradycyjnej mechanicznej liposukcji mniejszą traumatycznością tkanek, a dzięki temu szybszą możliwością powrotu do formy po zabiegu. Zastosowanie lasera w trakcie usuwania tkanki tłuszczowej to nowy standard, dzięki któremu możemy obkurczyć nadmiar wiotkiej skóry po zabiegu liposukcji.

Laser podgrzewa tkankę podskórną od wewnątrz, dzięki czemu uzyskujemy napiętą skórę odrazu po zabiegu, co przekłada się na krótszy czas oczekiwania na rezultaty pooperacyjne w porównaniu do tradycyjnej liposukcji, gdzie jak wiadomo, nie zawsze dochodzi do odpowiedniego obkurczenia tkanek i mamy do czynienia z nadmiarem wiotkiej skóry. Dzięki laserowi w liposukcji Lipolife 3 G podgrzewamy skórę temperaturą 43-45°C. Pobudzamy ją do regeneracji i odnowy, uzyskując wielowymiarowe ujędrnienie, a w konsekwencji wygładzenie.

Na czym polega zabieg?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przez małe nacięcie w skórze 2-3 mm, wprowadzany jest specjalny płyn znieczulający. Następnie przez ten sam otwór wprowadza się kaniulę wyposażoną w światło lasera, co umożliwia jednoczesne odsysanie tkanki tłuszczowej i obkurczanie tkanek poprzez stymulację laserem. Procedura rwa od 30 minut do 2 godzin, w zależności od rozległości operowanego obszaru. Ogromną zaletą Lipolife3 G jest jego mała inwazyjność, co umożliwia przeszczepienie uzyskanego tłuszczu w inne obszary ciała np. w okolicę piersi, twarzy. Dzięki komórkom macierzystym zawartym w tkance tłuszczowej możemy ujędrnić, odmłodzić inne obszary ciała. Wszystko to można uzyskać podczas jednego zabiegu.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Wskazaniami do zabiegu jest miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Liposukcja służy do modelowania, a nie do odchudzania.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Wszystkie ciężkie choroby internistyczne są przeciwskazaniem do tego typu zabiegu. Przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi. Podobnie jak przed każda operacją wymagana jest konsultacja lekarska i wykonanie badań krwi.

Jak długo trwa zabieg i jak się do niego przygotować?

Zabieg trwa 1/2-2 godziny, w zależności od rozległości obszaru ciała poddawanego liposukcji. Przygotowanie do operacji wymaga wykonania badań krwi zleconych przez lekarza, odstawienia niektórych leków. Miesiąc przed zabiegiem nie należy się intensywnie odchudzać.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg?

Zabieg można wykonać o każdej porze roku ale z doświadczenia wiem ,że pacjenci najczęściej poddają siętakim zabiegom w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną – każdy chce zdążyć przed okresem urlopowy, aby móc się cieszyć atrakcyjnym wyglądem w trakcie wakacji.

Jak długo trwa okres rekonwalescencji?

Okres pełnego powrotu do sprawności wynosi około 2-3 tygodni i jest znacznie skrócony dzięki zastosowaniu lasera, który przyspiesza regenerację i obkurczenie skóry po zabiegu.

lek. med. Joanna Wiśniewska-Goryń – specjalista chirurgii plastycznej, specjalista chirurgii ogólnej, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ