Fizjoterapia w ciąży i po porodzie – kiedy zgłosić się do specjalisty?



Fizjoterapia w ciąży i po porodzie – kiedy zgłosić się do specjalisty? Bóle kręgosłupa i stawów, napięcie mięśni, a do tego stres – ciąża niewątpliwie wpływa na życie kobiety. Niektórym dolegliwościom można jednak zaradzić, a przynajmniej je zminimalizować, decydując się na rehabilitację.

Ciąża to okres ogromnych zmian w życiu, a także w ciele kobiety. Coraz większy brzuch zmienia środek ciężkości, co stanowi niemałe obciążenie kręgosłupa, szczególnie dla jego dolnej części. Wzrastająca waga przeciąża stawy, prowadząc do obrzęków kończyn. Jeśli dodać do tego zmiany hormonalne, sugestia powinna wydawać się oczywista. W czasie ciąży warto zadbać nie tylko o zdrową dietę, bezpieczeństwo własne i dziecka, ale również o własne samopoczucie.

Kiedy rehabilitacja w ciąży?

Rehabilitacja, choć kojarzy się raczej z kontuzjami, to tak naprawdę panaceum na wiele fizycznych dolegliwości, które towarzyszą także kobiecie w okresie ciąży. Warto tu wspomnieć chociażby o najczęstszych z nich, jak bóle kręgosłupa czy stawów obwodowych, obrzęki kończyn, napięcie mięśni czy bóle karku oraz głowy. Aby je znacząco ograniczyć, warto skusić się na profesjonalną rehabilitację, przy czym w czasie ciąży stosuje się jedynie nieinwazyjne metody fizjoterapeutyczne.

– Kobietom spodziewającym się dziecka można zaproponować np. masaż, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe czy terapie tkanek miękkich . Coraz większą popularnością cieszy się też kinesiotaping – metoda plastrowania ciała, która w ciąży ma głównie za zadanie zmniejszyć obrzęki, odciążyć kręgosłup czy złagodzić jego bóle – mówi Magdalena Chmielińska, fizjoterapeutka terapii kobiet w ciąży i połogu Centrum Rehabilitacji Activ.

Wizyta u fizjoterapeuty w czasie ciąży pozwala również dobrać odpowiednie ćwiczenia, które kobiety mogą wykonywać w domu. Delikatna gimnastyka jest w stanie zredukować bóle kręgosłupa, napięcie mięśni, utrzymać sprawność fizyczną, a co najważniejsze przygotować ciało do porodu.

Przed wykonywaniem jakichkolwiek ćwiczeń oraz wizytą w gabinecie fizjoterapii należy oczywiście skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Terapia i ćwiczenia są możliwe bowiem dopiero po wykluczeniu przeciwwskazań do rehabilitacji.




Po porodzie

Połóg to czas regeneracji i odnowy ciała po ciąży i porodzie. Warto wtedy skupić się nie tylko na nowonarodzonym dziecku, ale także na sobie! W ciele kobiety zachodzi wówczas wiele zmian, które przybliżają organizm do powrotu do stanu sprzed ciąży.

Ze względu na wysoki poziom relaksyn, czyli hormonów wpływających na rozluźnienie więzadeł i mięśni szczególnie brzucha i mięśni dna miednicy, ciało kobiety jest bardziej plastyczne i podatne na modelowanie. Dlatego te właściwości warto wykorzystać i wdrożyć odpowiednie działania fizjoterapeutyczne w celu eliminacji nieprawidłowości okresu okołoporodowego.

– Fizjoterapia połogowa obejmuje głównie diagnostykę, terapię i profilaktykę dolegliwości związanych z tym okresem – tłumaczy Magdalena Chmielińska z Centrum Rehabilitacji Activ. – W zależności od potrzeb, dobieramy odpowiednie leczenie. Dolegliwości z jakimi zgłaszają się młode mamy po porodzie dotyczą głównie bólów kręgosłupa, rozejścia mięśni prostych brzucha, dyskomfortu z powodu blizny po cięciu cesarskim czy nacięciu krocza, nietrzymania moczu czy obniżenia narządów. Ważnym elementem fizjoterapii poporodowej jest zastosowanie odpowiednich ćwiczeń w celu bezpiecznego powrotu do formy.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ