Czekolada niezmiennie słodkim faworytem wśród Polaków



Spożycie czekolady w Polsce jest niebagatelne – regularnie sięga po nią już niemal co drugi z nas. Statystyczny Polak zjada w ciągu roku nawet do 6,3 kg tego słodkiego, kakaowego wyrobu1. 12 kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady i z tej okazji zastanawiamy się, za co jest tak uwielbiana? Odpowiadamy również na pytanie, czy czekoladowe nowości mogą nas jeszcze zaskoczyć?

Czekolada to niekwestionowany ulubieniec Polaków wśród słodkich przekąsek. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Bakalland2, dla 3 na 10 osób czekolada jest najczęściej wybieraną przekąską, jednocześnie znajduje się na pierwszym miejscu wśród słodkich wyborów Polaków.
Produkty czekoladowe stanowią przeszło 33 proc. całego rynku słodyczy i przekąsek w Polsce3. Ostatni kwartał roku 2018 odnotował wzrost produkcji czekolady i wyrobów czekoladowych o 4 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Czekolada cieszy się więc niesłabnącą popularnością i sympatią.

Polacy cenią funkcje czekolady

61 proc. Polaków od czasu do czasu pozwala sobie na zjedzenie słodyczy. Nie potrzebujemy szczególnej motywacji – słodkości to coś, co lubimy i co sprawia nam przyjemność. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, jak ważne jest, aby skład takiej przekąski był skomponowany z najwyższej jakości produktów – aż 82 proc. z nas stawia na naturalność składników w produktach, po które sięgamy4.
Z badań przeprowadzonych dla Bakalland5 wynika, że w pierwszej piątce najchętniej wybieranych przez Polaków przekąsek znajdują się czekolada oraz bakalie. Stawiamy na słodycz mocno kakaowej czekolady oraz charakterystyczny smak wysokiej jakości orzechów i suszonych owoców.

Obecna w naszych domach od pokoleń czekolada to wybór kojarzący się nie tylko z szybkim i łatwym sposobem na poprawę nastroju. Za jej sukcesem stoi również doceniana przez konsumentów jej funkcja zdrowotna, spełniona dzięki zawartemu w niej szeregowi witamin i minerałów – wśród nich wymienić można m.in. magnez, żelazo, fosfor, potas, cynk czy selen, a także witaminy z grupy A, B, D i E. Dzięki ich zawartości czekolada chroni pamięć, opóźnia starzenie się organizmu oraz usprawnia koncentrację i zwalcza uczucie zmęczenia. To sprawia, że już co piąty Polak uważa czekoladę za zdrową6.




Jakie warunki musi spełniać czekoladowa nowość?

Producenci odpowiadając na preferencje konsumentów, nieustannie dostosowują swoją ofertę do ich gustów. Przygotowując jednak ofertę nowości, muszą skupić się na jakości produktu, który jest obecnie bardzo ważnym czynnikiem wyboru konsumentów. W kontekście nowości decyzje zakupowe opierają się o dotychczasowe doświadczenia z marką.

Bakalland, jako lider rynku bakalii, pozyskał zaufanie konsumentów, oferując im nieprzerwanie wysokiej jakości bakaliowe produkty tj. orzechy, suszone owoce, pestki oraz batony zbożowe. Tym razem marka Bakalland postanowiła pójść o krok dalej i połączyć swoje bakaliowe kompetencje ze światem przyjemności, którego nośnikiem jest właśnie czekolada, wprowadzając na rynek słodyczy innowacyjną formę przekąski – BA!rdzo Bakaliową Tabliczkę w czekoladzie.

To moc delikatnie zblendowanych owoców i bakalii w formie kwadratowej tabliczki oblanej pyszną czekoladą w 5 kompozycjach smakowych. Produkt to alternatywa dla obecnych już na rynku, ale ze śladową zawartością orzechów i suszonych owoców batonów i tabliczek czekolady z bakaliami,. Niespotykana dotąd formuła Bakaliowej Tabliczki zawiera ponad 70 proc. bakalii i 25 proc. polewy z czekolady.

Jej atutem jest również gramatura – 65 g to porcja w sam raz na sycącą przekąskę. Ze względu na swój przyjemnościowy charakter BA!rdzo Bakaliowe Tabliczki doskonale sprawdzą się w miejscach przeznaczonych dla produktów impulsowych np. w strefie kas. To idealny produkt „on the go” i convenience – słodka przyjemność w porcji na raz.

1. Dane: GUS, 2016
2. Raport Bakalland „Trendy na rynku żywności”, wrzesień 2017, Zymetria
3. Dane: Nielsen, 2018
4. Dane: Mintel, 2018
5. Raport Bakalland „Trendy na rynku żywności”, wrzesień 2017, Zymetria
6. Dane: Mintel, 2016

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ