Praca biurowa? Sprawdź, jak uniknąć żylaków



Praca biurowa? Sprawdź, jak uniknąć żylaków. Pracujesz codziennie wiele godzin przy biurku? Wiedz, że w ten sposób możesz nabawić się wielu kłopotliwych schorzeń. Jednym z nich mogą być żylaki, które powstają na skutek trzymania nóg w jednej pozycji. Jak ich uniknąć? Wystarczy, że co jakiś czas będziesz wstawać od biurka, a zmniejszysz ryzyko rozwoju niewydolności żył.

Po pierwsze: wstań od biurka

Jak to się dzieje, że na naszych nogach pojawiają się nieestetyczne żylaki? Dzieje się tak, ponieważ siedząc kilka godzin w jednej pozycji, krew ma problem z prawidłowym przedostaniem się z kończyn dolnych w kierunku serca i z powrotem. Ucisk, który powstaje w wyniku bezsilności mięśni, prowadzi do powstania obrzęków. Chwilę później pojawiają się kłopoty z rozszerzonymi naczyniami żylnymi, rozwija się niewydolność, aż w końcu na naszych nogach pojawiają są nieestetyczne wypukłości.

Aby uniknąć żylaków wystarczy, że co jakiś czas wstaniesz od biurka, przejdziesz się, zrobisz przysiad lub po prostu tupniesz nogą o podłogę. W miarę możliwość, siedząc, staraj się zmieniać układ nóg, by pobudzić układ krwionośny do działania. Dobrym pomysłem będzie również wykonywanie prostych ćwiczeń przy biurku np. wznoszenie stóp na palce, wyprosty kolan czy krążenia stóp.

Po drugie: zakładaj rajstopy uciskowe do pracy

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków staraj się zakładać do pracy podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe np. marki Venoflex, które aktywnie będą pobudzać krążenie w nogach. Są to produkty uciskowe, które łagodzą bóle i przynoszą ulgę osobom zmagającym się z problemami żylaków, pajączków i uczuciem ciężkich nóg. Najściślejsze są w okolicy stawu skokowego i stopniowo luźniejsze ku górze, przez co wspomagany jest przepływ krwi w kierunku serca.

Dzięki tym produktom zapewnimy sobie komfort siedzenia w pracy, a także zdrowe i piękne nogi przez cały dzień. Co ważne nie musimy się martwić, że któraś z koleżanek zauważy u nas kompresję, bo czasy topornych, babcinych rajstop czy podkolanówek odeszły dawno w zapomnienie. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów w różnych wzorach i kolorach, które tak naprawdę nie odróżniają się od innych „modnych” rajstop.




Po trzecie: ruszaj się

Jednym z elementów profilaktyki żylaków nóg jest systematyczna aktywność fizyczna. Dobrze dobrane ćwiczenia pozwolą pozbyć się obrzęków oraz ciężkich nóg. W walce z niewydolnością żylną najbardziej polecanymi formami sportu będą pływanie, rower czy taniec. Osoby, które narażone są na powstawanie żylaków powinny wziąć pod uwagę takie dyscypliny, które nie przeciążają nóg, zrezygnujmy więc z ćwiczeń obciążeniowych na siłowni. Po całym dniu spędzonym w jednej pozycji, warto również wybrać się na krótki spacer lub zafundować sobie chwilę relaksu na kanapie z nogami uniesionymi do góry.

Po czwarte: zwróć uwagę na buty

Jeśli Twoja praca nie wymaga ośmiogodzinnego chodzenia w szpilkach, to w miarę możliwości staraj się chodzić butach na niskim obcasie. Zbyt długie noszenie wysokich platform znacząco utrudnia odpływ krwi z dolnych kończyn, ponieważ są one napięte i przykurczone. Pamiętaj również o tym, by nie przegrzewać łydek. Jeśli idziesz do pracy w długich kozakach, zmień je później na lżejsze obuwie np. mokasyny.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ