Praca biurowa? Sprawdź, jak uniknąć żylaków



Praca biurowa? Sprawdź, jak uniknąć żylaków. Pracujesz codziennie wiele godzin przy biurku? Wiedz, że w ten sposób możesz nabawić się wielu kłopotliwych schorzeń. Jednym z nich mogą być żylaki, które powstają na skutek trzymania nóg w jednej pozycji. Jak ich uniknąć? Wystarczy, że co jakiś czas będziesz wstawać od biurka, a zmniejszysz ryzyko rozwoju niewydolności żył.

Po pierwsze: wstań od biurka

Jak to się dzieje, że na naszych nogach pojawiają się nieestetyczne żylaki? Dzieje się tak, ponieważ siedząc kilka godzin w jednej pozycji, krew ma problem z prawidłowym przedostaniem się z kończyn dolnych w kierunku serca i z powrotem. Ucisk, który powstaje w wyniku bezsilności mięśni, prowadzi do powstania obrzęków. Chwilę później pojawiają się kłopoty z rozszerzonymi naczyniami żylnymi, rozwija się niewydolność, aż w końcu na naszych nogach pojawiają są nieestetyczne wypukłości.

Aby uniknąć żylaków wystarczy, że co jakiś czas wstaniesz od biurka, przejdziesz się, zrobisz przysiad lub po prostu tupniesz nogą o podłogę. W miarę możliwość, siedząc, staraj się zmieniać układ nóg, by pobudzić układ krwionośny do działania. Dobrym pomysłem będzie również wykonywanie prostych ćwiczeń przy biurku np. wznoszenie stóp na palce, wyprosty kolan czy krążenia stóp.

Po drugie: zakładaj rajstopy uciskowe do pracy

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków staraj się zakładać do pracy podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe np. marki Venoflex, które aktywnie będą pobudzać krążenie w nogach. Są to produkty uciskowe, które łagodzą bóle i przynoszą ulgę osobom zmagającym się z problemami żylaków, pajączków i uczuciem ciężkich nóg. Najściślejsze są w okolicy stawu skokowego i stopniowo luźniejsze ku górze, przez co wspomagany jest przepływ krwi w kierunku serca.

Dzięki tym produktom zapewnimy sobie komfort siedzenia w pracy, a także zdrowe i piękne nogi przez cały dzień. Co ważne nie musimy się martwić, że któraś z koleżanek zauważy u nas kompresję, bo czasy topornych, babcinych rajstop czy podkolanówek odeszły dawno w zapomnienie. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów w różnych wzorach i kolorach, które tak naprawdę nie odróżniają się od innych „modnych” rajstop.




Po trzecie: ruszaj się

Jednym z elementów profilaktyki żylaków nóg jest systematyczna aktywność fizyczna. Dobrze dobrane ćwiczenia pozwolą pozbyć się obrzęków oraz ciężkich nóg. W walce z niewydolnością żylną najbardziej polecanymi formami sportu będą pływanie, rower czy taniec. Osoby, które narażone są na powstawanie żylaków powinny wziąć pod uwagę takie dyscypliny, które nie przeciążają nóg, zrezygnujmy więc z ćwiczeń obciążeniowych na siłowni. Po całym dniu spędzonym w jednej pozycji, warto również wybrać się na krótki spacer lub zafundować sobie chwilę relaksu na kanapie z nogami uniesionymi do góry.

Po czwarte: zwróć uwagę na buty

Jeśli Twoja praca nie wymaga ośmiogodzinnego chodzenia w szpilkach, to w miarę możliwości staraj się chodzić butach na niskim obcasie. Zbyt długie noszenie wysokich platform znacząco utrudnia odpływ krwi z dolnych kończyn, ponieważ są one napięte i przykurczone. Pamiętaj również o tym, by nie przegrzewać łydek. Jeśli idziesz do pracy w długich kozakach, zmień je później na lżejsze obuwie np. mokasyny.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ