Kontuzje podczas ćwiczeń – jak ich unikać?



Kontuzje podczas ćwiczeń – jak ich unikać? Aktywność fizyczna stała się czymś więcej niż dbałością tylko o zdrowie i sylwetkę. Można już mówić o aktywnym stylu życia – coraz więcej dowiadujemy się o zdrowym odżywianiu, ćwiczeniach i sposobach na poprawę jego jakości. Niestety zapał szybko opada, gdy dochodzi do pierwszych kontuzji. Jak ich uniknąć?

Odpowiednia rozgrzewka

Rozgrzewka jest najważniejszym elementem każdego treningu, niezależnie od jego rodzaju i intensywności. – Często wydaje nam się, że gdy nie podejmujemy się regularnych treningów lub wybieramy mniej obciążające dyscypliny sportowe, to rozgrzewka nie jest konieczna. To bardzo błędne myślenie – mówi fizjoterapeuta Hubert Wrzosek z Centrum Rehabilitacji Activ.

– Każdy rodzaj aktywności fizycznej wymaga przygotowania, które poprawia krążenie, znosi napięcia mięśniowe i dotlenia organizm przed wysiłkiem. Co ważne, podczas rozgrzewki mamy szansę zauważyć ewentualne dolegliwości bólowe, zanim przystąpimy do treningu właściwego – dodaje ekspert.

Przygotowanie organizmu do ćwiczeń to nie tylko podniesienie temperatury ciała, ale także dotlenienie mięśni, przyspieszenie czasu reakcji, zmniejszenie sztywności stawów oraz aktywowanie przemian metabolicznych.

Rozciągaj się!

To drugi, zaraz po rozgrzewce, najważniejszy etap treningu. Dobrze przeprowadzone rozciąganie pozwala zapobiec przykurczom mięśni oraz zmniejsza ryzyko bolesnych przeciążeń i powstawania tzw. zakwasów. Rozciąganie powinno odbywać się po każdym treningu – zarówno siłowym, jak i wytrzymałościowym. Dzięki niemu mięśnie wydłużają się, a zakres ruchu ciała się zwiększa, co pomaga podczas kolejnych treningów.




Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

Wydaje się to oczywiste, jednak wiele osób się nad tym nie zastanawia. Ćwiczenie w domu to coraz popularniejszy trend, który niejednokrotnie może przysporzyć więcej kłopotu, niż pożytku.

– Coraz częściej przychodzą do mnie pacjenci z urazami po domowych treningach. Wydaje im się, że jeśli kupią płytę z treningiem popularnego trenera, to jego wskazówki z ekranu telewizora wystarczą, aby wykonać go poprawnie. – tłumaczy fizjoterapeuta Hubert Wrzosek z Centrum Rehabilitacji Activ.

– Niestety, bez odpowiedniej wiedzy, samodzielnie trudno jest uniknąć kontuzji. Dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty: fizjoterapeuty lub wykwalifikowanego trenera personalnego, który da niezbędne wskazówki i pokaże właściwy sposób wykonywania każdego ćwiczenia.

Mierz siły na zamiary

Niektóre dyscypliny sportowe lub ćwiczenia wydają nam się łatwiejsze, niż są w rzeczywistości. Zdarza się, że podejmujemy się ich bez większego zastanowienia i bez rozważenia, czy odpowiadają one naszym możliwościom. Warto dostosować typ treningu oraz ilość wykonywanych powtórzeń i serii do poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej.

Rodzaj aktywności fizycznej dobrany pod kątem poziomu sprawności pomoże uniknąć sytuacji kontuzjogennych. Do wykonywania każdego elementu treningu należy podchodzić ostrożnie i słuchać komunikatów naszego ciała, które często sygnalizują stan naszego zdrowia.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ