Bolą Cię zęby? To może być wina przeziębienia



Bolą Cię zęby? To może być wina przeziębienia. Pierwszy kwartał roku to okres, charakteryzujący się zwiększoną zachorowalnością na przeziębienie i grypę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że następstwem tego rodzaju chorób może być także – ból zębów.

Tak, to nie pomyłka. Tocząca się w organizmie infekcja wirusowa powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do miejscowego obniżenia odporności. Organizm staje się bardziej podatny na rozwój kolejnych infekcji oraz ognisk zapalnych – także w jamie ustnej.

Nagłe bóle zębów mogą być też spowodowane chorobami zatok, które niejednokrotnie towarzyszą przeziębieniu. Oprócz bólu zębów pojawia się wówczas ból szczęki – stan zapalny rozprzestrzenia się w okolicach górnych korzeni, docierając do jamy ustnej. W trakcie przeziębienia, któremu towarzyszy katar, następuje opuchnięcie śluzówek i zęby mogą też reagować bólem przy nagryzaniu.

W czasie infekcji górnych dróg oddechowych należy zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej – bez względu na to, czy objawom towarzyszy ból zębów. Leczenie często obejmuje przyjmowanie syropów – płynów o gęstej i wyjątkowo lepkiej konsystencji. W większości przypadków są to syropy słodzone.

Po ich spożyciu – a robimy to zwykle kilka razy dziennie – powierzchnia zębów obklejona jest resztkami płynów. To świetna pożywka dla bakterii próchnicowych! Po przyjęciu lekarstwa warto więc umyć zęby lub przepłukać je płynem do płukania jamy ustnej. Ostrożność jest zalecana także po zakończeniu choroby.

Szczoteczkę do zębów należy wymienić na nową nawet, jeśli nie minęły jeszcze trzy miesiące od jej zakupu. W trakcie choroby bakterie gromadzą się na główce szczoteczki – wprowadzone ponownie do jamy ustnej po przebytym schorzeniu, mogą spowodować jej nawrót.

Zima – trudny czas dla zębów

Częstsza niż w okresie letnim konieczność odwiedzania stomatologa nie musi jednak wynikać z zimowych infekcji. W tym sezonie dolegliwości bólowe mogą się pojawić ze strony zębów, które w innych okolicznościach nie dałyby o sobie znać. Wynikają one właśnie z ogólnego osłabienia organizmu i zwiększonej aktywności układu immunologicznego, który „nastawia się” na walkę z wirusami i bakteriami.

– Nie usprawiedliwiajmy dolegliwości przeziębieniem czy osłabieniem – przestrzega lek. dent. Barbara Czopik, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją w Scandinavian Clinic.

– Bez względu na podejrzewaną przyczynę bólu, każdy przypadek warto skonsultować ze stomatologiem. Stan zapalny w jamie ustnej może rozprzestrzenić się po całym organizmie, co może doprowadzić do tzw. chorób odogniskowych. Od problemów dermatologicznych czy chronicznych bólów głowy, po zapalenie płuc, nerek, stawów, a nawet serca. Powstają one na skutek przedostania się bakterii z jamy ustnej do krwiobiegu.

Tą drogą – mogą zakażać narządy w innych, nawet odległych rejonach organizmu. W sezonie zimowym nie należy więc zapominać o regularnym odwiedzaniu stomatologa – na podstawie badania klinicznego i zdjęcia RTG, specjalista może zlokalizować potencjalne źródła zakażenia.




Nadwrażliwość na… zimę?

W czasie zimy bardziej też dokucza nadwrażliwość zębów. Szczególnie wrażliwe są miejsca, w których zęby stykają się z dziąsłami. Z uwagi na utratę szkliwa w tym miejscu następuje odsłonięcie zębiny i znajdujących się w niej kanalików. Taki ząb silniej reaguje na ciepłe lub zimne pokarmy i napoje, ale także na mroźne powietrze. Kiedy przebywamy na mrozie, ubytki przyszyjkowe reagują na niskie temperatury przeszywającym bólem, podobnym do tego, jaki dokucza chociażby w czasie jedzenia lodów. Ból mija szybko, ale pojawia się często, co może stać się uciążliwe.

Takich objawów nie wolno lekceważyć. Podstawą jest zmiana techniki szczotkowania zębów – osoby z nadwrażliwością powinny myć zęby, stosując ruchy okrężne oraz używając specjalnie dobranej pasty przeznaczonej do zębów wrażliwych o niskim poziomie ścieralności. W przypadku nadwrażliwości zaleca się też unikać owoców cytrusowych, napojów gazowanych i cukru. To jednak nie wystarczy.

– Jednym ze sposobów leczenia nadwrażliwości zębów jest fluoryzacja. Fluor wzmacnia szkliwo oraz uodparnia je na działanie kwasów i bakterii. Warto pamiętać, że odsłonięte szyjki zębowe są bardziej podatne na rozwój próchnicy, dlatego nie należy zapominać o regularnym przeglądzie zębów – zauważa lek. dent. Barbara Czopik.

Zima zdecydowanie nie jest najłatwiejszym czasem dla naszych zębów. Stomatolodzy zauważają jednak, że niektórym zabiegom sprzyja właśnie zimowa aura. – W czasie zimy w mniejszym stopniu pojawia się obrzęk tkanek, a proces gojenia się przebiega szybciej niż w sezonie letnim, ponieważ gorące temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii. Zima to więc najlepszy moment na poddanie się planowanym zabiegom implantologicznym bądź chirurgicznym – wyjaśnia lek. dent. Barbara Czopik ze Scandinavian Clinic.

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ