Powiększanie piersi bez blizn – czy to możliwe?



Powiększanie piersi to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych chirurgii plastycznej. W potocznej opinii wprowadzenie implantów wymaga wykonania długich nacięć, które po zagojeniu pozostawiają blizny, niestety często widoczne i też w powszechnie znanych miejscach na ciele. Właśnie dlatego część kobiet rezygnuje z plastyki piersi. Odpowiednio przeprowadzona operacja i rekonwalescencja pozwalają na zakamuflowanie niepożądanych śladów. Chirurdzy opracowali metodę, która daje możliwość znacznego zmniejszenia wielkości blizn pooperacyjnych oraz ich ukrycia, tak aby nie były widoczne dla innych.

Nowoczesna technologia

Chirurgia endoskopowa jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny, która pozwala na sprawne przeprowadzanie operacji przy jednocześnie minimalnych negatywnych skutkach dla ciała. Jest to stosunkowo nowa metoda, polegająca na wykonywaniu operacji wewnątrz ciała pacjenta przy pomocy specjalnych precyzyjnych narzędzi endoskopowych:

• optyki z uchwytem do kolorowej kamery cyfrowej HD, podłączonej do odbiornika przetwarzającego obraz przesyłany do monitora,

• światłowodu przekazującego jaskrawe światło ze specjalnego źródła do wnętrza jamy ciała,

• monitora odbierającego obraz z kamery cyfrowej powiększającego przesyłane obrazy wewnętrznych struktur ciała, które chirurg widzi podczas wykonywania całego zabiegu.

• osprzętu towarzyszącego jak ksenonowe lub halogenowe źródło światła, ssak, diatermia krótkofalowa,

• narzędzi: manipulatory którymi wykonuje się zabieg przez niewielkie nacięcia skóry.

W prostych słowach, endoskop można opisać jako zestaw narzędzi operacyjnych, w którym zastosowano specjalną technikę, umożliwiającą chirurgowi uzyskanie dokładnego obrazu wewnętrznej struktury ciała pacjenta i skutecznym operowaniu przez niewielkie nacięcia.

Chirurgia endoskopowa w medycynie estetycznej

Wykorzystanie metody endoskopowej w chirurgii plastycznej nie jest jeszcze częste. Wielu chirurgów uważa, że pożądany efekt łatwiej jest uzyskać przy użyciu tradycyjnych technik. Według niektórych duże nacięcia umożliwiają bezpośredni dostęp do wewnętrznych struktur organizmu, dzięki czemu chirurdzy z większą łatwością wykonują operacje. Powiększanie piersi jest jedną z operacji, która wymagać może większych nacięć ze względu na rozmiary implantów.

Rezultaty pierwszych zabiegów chirurgii plastycznej z wykorzystaniem endoskopu są niezwykle obiecujące. Umożliwiają one zmniejszenie ryzyka powikłań związanych z powstawaniem bliznowców i nieestetycznym gojeniem się blizn.




Powiększanie piersi metodą endoskopową

Endoskopowa augmentacja to operacja powiększenia piersi, podczas której wykorzystuje się endoskop o średnicy kilku milimetrów. Podczas zabiegu powiększania piersi z dojścia pod pachą z użyciem endoskopu chirurg plastyk jest w stanie umieścić implanty piersiowe w
odpowiednim miejscu na ścianie klatki piersiowej pacjentki.

– Pacjentki często pytają mnie, czy możliwe jest powiększenie piersi bez widocznych blizn, które sugerują, że przeszły operację – mówi dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej i onkologicznej. – Umieszczenie implantu w kieszeni pod piersią to jedynie część procesu powiększania biustu. Musimy przecież pamiętać, że wiąże się z nim wiele innych rzeczy, takich jak edukacja pacjentki, operacja i rekonwalescencja w tym pielęgnacja blizn, dlatego jest to tak ważny przełom w Chirurgii plastycznej.

Pomimo wykorzystania takich samych podstawowych technik, jak te stosowane w tradycyjnej augmentacji zaletą stosowania techniki endoskopowej jest możliwość wykonania zabiegu z dojścia pachowego z precyzyjnie wypreparowaną kieszenią dla implantu. Praktycznie oznacza to, że blizna jest prawie niezauważalna dla otoczenia, a czas rekonwalescencji jest zazwyczaj krótszy niż przy tradycyjnych zabiegach operacyjnych wykonywanych z dostępu podpiersiowego – Doskonałe do tego typu zabiegów operacyjnych są implanty Motiva Ergonomix, które są bardzo wytrzymałe i wyjątkowo elastyczne, dzięki czemu można wprowadzić je przez niewielkie nacięcie – tłumaczy dr Janusz Jaworowski.

Podczas augmentacji endoskopowej piersi, chirurg plastyk wykonuje niewielkie nacięcie (2,5 – 3 cm), w okolicy pachy w fałdzie skórnym. Rany zamykane są zszywane podskórnie, szwami wchłanialnymi, który nie wymagają usuwania.

Popularność zabiegu

Choć endoskopowa augmentacja piersi ma szereg zalet, należy podkreślić, że jest to trudna i stosunkowo nowa procedura w chirurgii plastycznej. Dlatego też ten zabieg operacyjny powinien być wykonywany wyłącznie przez lekarza posiadającego specjalizację z chirurgii plastycznej i odpowiednie doświadczenie w kwalifikacji do tej operacji oraz umiejętności w wykonywaniu tego typu zabiegów operacyjnych. Metoda zyskuje na popularności ze względu na wysoką skuteczność i zadowolenie pacjentek i piękne piersi „bez skazy”.

– Niewątpliwą zaletą tej metody jest bardzo wąska średnica tunelu, przez który wprowadzam implant. Dzięki temu po operacji jest mniej problemów z jego gojeniem i dyskomfortem pacjentki a piersi są przepiękne. – dodaje dr Janusz Jaworowski.

Najlepszymi kandydatkami do zabiegu endoskopowej augmentacji piersi jest większość zmotywowanych pacjentek, nawet te u których występuje umiarkowana asymetria, a nawet w przypadku deformacji w okolicy klatki piersiowej można tę metodę przedyskutować z chirurgiem, często Panie z niewielkim nadmiarem skóry wynikającym z opadania piersi mogą być zakwalifikowane do tej procedury.

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ