Eksperci: Coraz więcej chorych na raka prostaty



Na przełomie 30. lat liczba chorych na nowotwór gruczołu krokowego wzrosła aż 7-krotnie – mówili eksperci podczas grudniowej konferencji „Fakty i mity na temat raka gruczołu krokowego oraz raka pęcherza moczowego” organizowanej przez Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. Rak prostaty jest obecnie piątą najczęstszą przyczyną śmierci polskich mężczyzn, a wśród nowotworów ustępuje tylko rakowi płuc.

Każdego roku raka prostaty diagnozuje się u nieco ponad 12 tys. mężczyzn w Polsce. Ponad 4 tys. pacjentów dotkniętych tą chorobą umiera. Jak zauważył dr Roman Sosnowski, urolog z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, wysoka śmiertelność na raka prostaty związana jest z późnym wykrywaniem choroby. – Mężczyźni często nie przeprowadzają badań kontrolnych, ale także lekceważą pierwsze objawy, które mogą sugerować pojawienie się nowotworu – mówił.

Jednym z badań umożliwiających wykrycie raka prostaty jest badanie per rectum, czyli podstawowe badanie urologiczne, które u mężczyzn pozwala ocenić  m.in. wielkość i spoistość gruczołu krokowego. Nieprawidłowości wykazane podczas tego badania są później wskazaniem do pogłębionej diagnostyki m.in. wykonania biopsji gruczołu krokowego. Pomocnym i zarazem najprostszym w wykryciu nowotworu prostaty jest badanie antygenu w surowicy krwi – białka specyficznego dla prostaty (PSA).

– Test PSA jest pomocny w wykrywaniu raka prostaty nawet wtedy, kiedy choroba nie daje jeszcze objawów lub objawy te są niespecyficzne, jak np. częste oddawanie moczu. Badanie to powinno być wykonywane co roku przez mężczyzn po 40. roku życia, a szczególnie przez tych mężczyzn, u których w rodzinie występowały przypadki nowotworu prostaty – mówił dr Tomasz Borkowski, urolog z Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. 

Jeśli diagnoza nowotworu prostaty potwierdzi się, wówczas chory ma kilka opcji leczenia – od leczenia zachowawczego, polegającego na obserwacji postępu choroby, przez leczenie chirurgiczne czy radioterapeutyczne, aż do terapii hormonalnych, chemioterapii czy nowoczesnych terapii biologicznych.

Wybór metody zależy jednak od stopnia zaawansowania choroby, oceny ryzyka, wieku chorego i spodziewanego czasu przeżycia. Jak zaznaczyli eksperci, w ostatniej dekadzie w leczeniu raka prostaty nastąpił ogromny postęp, jednak w Polsce nie wykorzystuje się w pełni wszystkich możliwości leczenie.




– W szczególnie trudnej sytuacji są pacjenci z zaawansowanym nowotworem gruczołu krokowego, u których wyczerpano dostępne opcje terapeutyczne, a chemioterapia nie przynosi oczekiwanego rezultatu. W innych krajach europejskich taki pacjent może liczyć na innowacyjne leczenie, jak choćby kabazytakselem, który nie tylko znacząco przedłuża życie chorego, ale i zmniejsza odczuwanie bólu. Tymczasem polscy pacjenci nie mają do niego dostępu, przez co ich szansa na lepszej jakości życie maleje, a lekarze, których możliwości są ograniczone, mogą co najwyżej starać się doraźnie ulżyć choremu w cierpieniu – powiedział Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.

Dr Roman Sosnowski podkreślił natomiast, iż pojawiające się coraz nowsze i skuteczniejsze opcje terapeutyczne, pomału zamieniają nowotwór prostaty z choroby śmiertelnej w przewlekłą. – Dzięki nowoczesnym lekom u coraz większej grupy pacjentów chorobę możemy kontrolować. W przypadku nowotworów to ogromny sukces. Niestety nie do wszystkich innowacyjnych leków mamy dostęp, a należy pamiętać, że im więcej opcji terapeutycznych ma do wyboru lekarz, tym większą szansę ma pacjent. Tymczasem Polska jest jednym z niewielu państw Europy, w którym wzrasta nie tylko zachorowalność, ale i liczba zgonów na nowotwór gruczołu krokowego. Pora to zmienić – zaapelował dr Roman Sosnowski.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ