Okulary korekcyjne kupujemy u optyka-rzemieślnika



Okulary korekcyjne kupujemy u optyka-rzemieślnika, przeciwsłoneczne w supermarkecie. Wyniki najnowszego raportu. Ponad 70% badanych dokonuje zakupów okularów korekcyjnych w prywatnych salonach optycznych, jednak przeciwsłoneczne niestety nadal najchętniej kupujemy w supermarkecie. Więcej informacji o preferencjach zakupowych klientów przedstawia raport „Polak z wadą wzroku”1. Jego wyniki komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

U optyka-rzemieślnika najchętniej

Jakie okulary ankietowani mieli okazję kupić w sowim życiu? 79% respondentów poinformowało o zakupie tradycyjnych okularów korekcyjnych. Prawie połowa ankietowanych zdecydowała się na okulary przeciwsłoneczne, ale bez mocy korekcyjnej, natomiast 28% badanych sięgnęło po ich wersję z korekcyjnymi szkłami przeciwsłonecznymi. Mniej niż 1 na 10 badanych zakupił okulary bez mocy korekcyjnej, tzw. „zerówki”.

Gdzie kupujemy swoje okulary? Aż 69% ankietowanych osób zrobiło to w prywatnym salonie optycznym u optyka-rzemieślnika. 48% respondentów zdecydowało się na wizytę w placówce sieciowej marki optycznej (np. w centrum handlowym). 31% badanych przyznało się do zakupów w supermarkecie, 1/4 na bazarku czy straganie, a co piąty ankietowany dokonał zakupu przez Internet. 17% respondentów znalazła swoje okulary w sklepie sportowym.




– Fakt, że najwięcej osób wybiera optyka-rzemieślnika, to bardzo pozytywny sygnał, który dobrze świadczy o rosnącej świadomości dotyczącej profilaktyki wzroku wśród Polaków – komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

– Wzrok to najważniejszy ze zmysłów człowieka. O swoje oczy powinniśmy dbać tak samo dobrze, jak o resztę naszego organizmu. Tylko w profesjonalnym salonie możemy mieć pewność, że zaproponowane nam indywidualne rozwiązanie będzie odpowiednie i bezpieczne.

Niestety uogólniona statystyka to tylko jedna strona medalu, bo jeśli przyjrzymy się wynikom bardziej szczegółowo, dostrzeżemy, że u optyka-rzemieślnika kupujemy przede wszystkim okulary korekcyjne. Nadal jednak istnieje spora część badanych, którzy inne okulary kupują w miejscach o wątpliwej renomie. Martwią też pozostałe odpowiedzi wskazujące na zakupy w Internecie. Aż 30% ankietowanych zakupiło tam okulary z zerową wartością korekcyjną. Okulary przeciwsłoneczne w 43% są kupowane w supermarkecie, a w 35% na bazarku lub straganie, gdzie nie zawsze otrzymujemy gwarancję jakości i bezpieczeństwa produktu.



Zakupy produktów optycznych w takich miejscach są niebezpieczne. Nigdy nie mamy pewności, czy szkła kupionych na bazarze okularów faktycznie spełniają normy, o jakich zapewnia nas informacja na etykiecie czy sprzedawca. Okulary korekcyjne, sprzedawane do krótkotrwałej eksploatacji mogą niedokładnie korygować wady wzroku, ponieważ nie uwzględniają indywidualnych cech użytkownika, takich jak rozstaw źrenic czy wysokość montażu.

Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiednich filtrów powodują rozszerzenie źrenic i tym samym narażają nasze oczy na szkodliwe promieniowanie. Nawet okulary o zerowej mocy optycznej z niezaufanego źródła, realnie mogą sprawiać wrażenie nieostrego widzenia lub wywoływać astygmatyzm. Zamiast pomagać w wielu wypadkach pogarszają widzenie. Dbając o nasz wzrok zawsze wybierajmy bezpieczne źródło zakupu okularów – dodaje Małgorzata Leszczyńska.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ