W jakich sytuacjach Polacy sięgają po soczewki kontaktowe?



Po soczewki kontaktowe najchętniej sięgamy podczas spotkań towarzyskich i w czasie aktywności fizycznej – te odpowiedzi uzyskały aż po 93% wskazań w najnowszym badaniu „Polak z wadą wzroku”1, zrealizowanym na zlecenie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Czy to dobre praktyki? Więcej szczegółów na temat wyników zdradza i komentuje Luiza Polak, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Soczewki do tańca i do…

Podczas badania respondentów poproszono o wskazanie w jakich sytuacjach sięgają po soczewki kontaktowe. Eksperci sugerują, że jeśli chcemy cieszyć się tzw. „kontaktami” jak najdłużej, nie powinniśmy ich nadużywać. Pierwsze dwa miejsca zajęły ex aequo odpowiedzi „na spotkaniach towarzyskich” oraz „kiedy uprawiam sport, aktywność fizyczną” – obie uzyskały po 93% wskazań.

Dla porównania podczas spotkań prywatnych po okulary sięga 73%, a podczas sportu tylko 57%. Ostatnie miejsce na podium zostało zajęte przez odpowiedź „do pracy lub na zajęciach w szkole/uczelni” i według deklaracji, soczewki kontaktowe wybiera wtedy 92% badanych (7 punktów procentowych więcej niż w przypadku okularów).

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodne podczas aktywności fizycznej, dają nam swobodę podczas spotkań towarzyskich, jednak w trakcie pracy lub nauki powinniśmy wybierać klasyczne okulary korekcyjne – komentuje Luiza Polak, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

– Często pacjenci zadają nam pytanie: co jest lepsze – soczewki kontaktowe czy okulary? Odpowiedzi na to pytanie nie ma, ponieważ nie są to produkty konkurencyjne, a uzupełniające się wzajemnie i powinny być używane naprzemiennie w zależności od sytuacji. Tzw. „kontakty” dają nam większą swobodę ruchu i często wzmacniają pewność siebie, jednak należy nosić je w trybie uzgodnionym ze specjalistą, u którego odbywał się dobór soczewek kontaktowych. Jeśli nosimy soczewki często, a nawet codziennie, to koniecznie wieczorami pozwólmy odpocząć oczom, zdejmując je i zakładając okulary na kilka godzin.

Pamiętajmy, że zdrowy tryb noszenia soczewek to taki, który pozwala nam na 2-3 dni w tygodniu bez nich. Kiedy czytamy lub pracujemy długo przy komputerze, to klasyczne szkła korekcyjne w okularach będą dla nas bezpiecznym i zdrowszym rozwiązaniem, zwłaszcza wieczorami. W takich sytuacjach oczy w okularach funkcjonują lepiej, a gdy będziemy potrzebowali odpocząć – jednym ruchem możemy zdjąć nasze okulary. Jeśli zastanawiamy się, kiedy skorzystać z danego rozwiązania, możemy kierować się dużym uproszczeniem: do sportów i czasu wolnego soczewki; w trakcie pracy, czynności codziennych postawmy na okulary – dodaje.

Najwięcej ankietowanych, bo 3/4 z nich, przyznało także, że po soczewki kontaktowe sięga wieczorami, przy czym za dnia wybiera je jedynie 2% respondentów mniej.




Soczewki vs. okulary

Z raportu wynika, że po soczewki kontaktowe sięgamy zarówno wieczorami jak i za dnia, przede wszystkim w czasie wolnym, ale także podczas pracy czy obowiązków. Wskazania przy wszystkich odpowiedziach są dość wysokie, co potwierdza najniżej typowana odpowiedź, sugerująca wybór soczewek do czytania – to aż 72%.

W porównaniu do wyboru okularów w wyżej wymienionych sytuacjach, najbardziej wyraźna różnica rysuje się przy odpowiedziach wskazujących na sport i aktywność fizyczną (korzystanie wtedy z okularów deklarowało 57%, co daje różnicę 36 punktów procentowych) oraz spotkania towarzyskie (20 punktów procentowych różnicy, wśród respondentów 73% wybiera przy tej okazji okulary).

Przypomnijmy, że ankietowani po okulary sięgają najchętniej podczas korzystania z komputera (92%), do czytania (90%) oraz do pracy lub na zajęciach w szkole/uczelni (85%).

Wyniki badania podkreślają, że soczewki kontaktowe są faktycznie wybierane przede wszystkim w kontekście czasu wolnego – komentuje Luiza Polak, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

– I jest to dobra reguła, jeśli sięgamy po nie przede wszystkim podczas spotkań towarzyskich lub do uprawiania sportu. Ważne jest jednak również to, że w trakcie pracy wybieramy je nieznacznie rzadziej, a jednak w trakcie długotrwałego wysiłku dla oczu i np. intensywnej pracy przed komputerem, soczewki kontaktowe nie zawsze są najlepszym wyborem. W przytoczonych sytuacjach dużo rzadziej mrugamy, w związku z czym oczy nie są odpowiednio odżywiane i nawilżane.

Powoduje to dyskomfort w pracy poprzez mniej wyraźne widzenie, pieczenie i swędzenie oczu, co utrudnia pracę i skutkuje niejednokrotnie powikłaniami, kończącymi się chorobami oczu, koniecznością skróconego czasu noszenia soczewek lub całkowitym zaprzestaniem używania ich. Przyjęło się uważać, że to rozwiązanie jest dużo wygodniejsze niż tradycyjne okulary, ale niestety nie zawsze wychodzi to na zdrowie naszym oczom.

Dla wielu osób soczewki kontaktowe faktycznie będą najlepszym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji, np. w trakcie spotkania biznesowego, jednak nigdy nie powinny stać się główną formą korekcji wady wzroku, eliminującą całkowicie korzystanie z okularów. Jeśli jednak nie czujemy się w „kontaktach” w 100% komfortowo (bo np. wysuszają nam oczy), pamiętajmy że okulary mogą być równie wygodne. Dlatego wybór najlepiej skonsultować ze specjalistą w profesjonalnym salonie optycznym. Opowiedzmy o naszych oczekiwaniach, zarówno wizualnych jak również funkcjonalnych.

Optyk dobierze do naszych rysów twarzy kształt oprawek, które nie tylko będą nam się podobały, ale będą wyrażały naszą osobowość i charakter. Pamiętajmy jednak, że jeśli okulary mają korygować nasz wzrok, to nie możemy traktować ich tylko w kategorii gadżetu. Staną się one elementem naszej codzienności, więc styl musi iść w parze z wygodą ich użytkowania i dobrym widzeniem – dodaje Luiza Polak.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ