Jak trenować podczas miesiączki?



Kobiety podczas miesiączki rzadko mają ochotę na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Dolegliwości tj. bóle brzucha, pleców, głowy, niskie samopoczucie i zły nastrój często zniechęcają do wykonywania ćwiczeń. Nawet większość aktywnych kobiet jest przekonana jest, iż podczas miesiączki powinny odpuścić ćwiczenia. Jak jest naprawdę?

Miesiączka to nieodłączny element życia każdej kobiety. Kojarzona z bólem i dyskomfortem jest jednak oznaką prawidłowego rozwoju i zdrowia. Podczas menstruacji większość kobiet skarży się jednak na doskwierający ból brzucha, pleców, bądź inne przykre dolegliwości. Czy wobec tego można ćwiczyć podczas miesiączkowania? Czy warto? Jaki trening wybrać – siłowy czy aerobowy? Które ćwiczenia są dozwolone? Profesjonaliści w dziedzinie sportu coraz częściej uświadamiają nam, że wysiłek fizyczny podczas menstruacji jak najbardziej jest odpowiedni.

Wysiłek fizyczny a menstruacja

Wbrew krążącym opiniom, wysiłek fizyczny podczas menstruacji jest nieszkodliwy, choć często, zbyt intensywne ćwiczenia nasilają krwawienie. Aktywność sportowa powinna zostać dostosowana do indywidualnych możliwości każdej kobiety. Dobrze dobrane ćwiczenia wpływają pozytywnie zarówno na komfort fizyczny, jak i psychiczny. W przypadku braku przeciwwskazań ze strony ginekologa, bądź lekarza prowadzącego nie ma powodu, aby opuszczać treningów.

Co możemy zyskać, dzięki ćwiczeniom podczas miesiączkowania?

W większości przypadków, ćwiczenia podczas miesiączkowania pozwalają na uporanie się z negatywnymi aspektami menstruacji. Po pierwsze, aktywność fizyczna pomaga rozluźnić spięte mięsnie brzucha, zatem jesteśmy w stanie pozbyć się bólu. Po drugie, podczas ćwiczeń organizm wydziela endorfiny, które poprawiają obniżony nastrój i pozwalają wyzbyć się negatywnych emocji.

Po trzecie, aktywność fizyczna obniża apetyt, dzięki temu rzadziej sięgamy po tuczące przekąski. Dodatkowo, większość kobiet, w tych trudnych dniach, zauważa wzmożoną wydolność podczas treningów.




Jak ćwiczyć w trakcie miesiączki?

– Podczas menstruacji możemy przeprowadzać dowolny trening: siłowy, interwały oraz trening cardio. Tak naprawdę, wszystko zależy od naszego samopoczucia i energii witalnej. Jeżeli doskwiera nam osłabienie, warto zrezygnować z intensywnego treningu na rzecz spokojnego spaceru, lekkiego trucht lub marszu. W tym przypadku świetnie sprawdzi się również joga, pilates, bądź streching – mówi trener personalny, Michał Dłużniewski, założyciel personalny-trener.com

Kilka złotych rad dla aktywnych kobiet

Aby trening podczas menstruacji należał do bardziej relaksacyjnych i nie sprawiał dodatkowego bólu, warto pamiętać, żeby wykonywać ćwiczenia jak najwolniej, bez dodatkowych obciążeń, a po pić ziołowe herbaty. Natomiast jeżeli podczas menstruacji odczuwamy większy dyskomfort, ból brzucha, pleców, nóg czy głowy należy zrezygnować z treningu na poczet odpoczynku. Warto słuchać swojego ciała, dzięki temu nie narazimy się na możliwe, negatywne skutki miesiączkowania.

Sama menstruacja, jak i aktywność fizyczna podczas miesiączki to w dzisiejszych czasach dalej temat tabu. Jednak, aby zwiększać świadomość zarówno kobiet, jak i mężczyzn w tym temacie, warto rozmawiać, komunikować, a przede wszystkim, w przypadku kobiet, poznać siebie i wsłuchiwać się w potrzeby swoje i organizmu.

Mimo wszystko, każda aktywność fizyczna, nawet ta najmniejsza, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu, poprawiając nastrój i samopoczucie.


Michał Dłużniewski, założyciel personalny-trener.com

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ