Fitomelatonina. Kosmetyczne działanie innowacyjnego ekstraktu



Zainteresowanie melatoniną i jej funkcjami fizjologicznymi rozszerzyło się z królestwa zwierząt na królestwo roślin wraz odkryciem, że występuje ona także w gatunkach roślin o zastosowaniu spożywczym i medycznym. Równolegle wzrosło zainteresowanie niektórymi wyjątkowymi właściwościami kosmetycznymi i dermatologicznymi melatoniny: badania wykazały, że melatonina zapobiega powstawaniu oparzeń słonecznych w następstwie ekspozycji na promieniowanie UVB; daje zauważalne rezultaty w terapii skórnej łuszczycy i atopowego zapalenia skóry; produkty na bazie melatoniny używane są w celu regulacji wzrostu włosów; co więcej, z dermatologicznego punktu widzenia, istotna jest ochrona przed stresem oksydacyjnym, który jest przyczyną starzenia się i niszczenia skóry.

Fitomelatonina, znormalizowany ekstrakt

Z wyselekcjonowanych roślin alpejskich (owies zwyczajny, krwawnik pospolity, szałwia lekarska) otrzymano oleisty ekstrakt szczególnie bogaty w melatoninę. Chodzi o frakcję lipofilową tych roślin, otrzymaną w wyjątkowym procesie ekstrakcyjnym, który pozwala na normalizację ilościowej zawartości melatoniny w ekstrakcie.

Jego składnikami są również tokoferole, fitosterole, kwasy tłuszczowe wielonienasycone, substancje niezmydlające się, skwalen. Ekstrakt ten, ze względu na jego właściwości antyoksydacyjne, nawilżające i ochronne przed UVA i UVB, poprawia wytrzymałość, opóźnia starzenie się skóry i chroni ją przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego.

Przeciwutleniające działanie Fitomelatoniny

Właściwości antyoksydacyjne zostały zbadane na Uniwersytecie w Ferrarze z zastosowaniem dwóch różnych metod badawczych.

Fotochemiluminescencja – Pozwala zarówno na ocenienie zdolności utleniających substancji czystych, jak i na rozróżnienie funkcji fazy tłuszczowej i fazy wodnej. W doświadczeniu określono czynność zarówno antyoksydantów rozpuszczalnych w tłuszczach, jak i antyoksydantów rozpuszczalnych w wodzie. Pracowano na przejrzystej frakcji oleistej otrzymanej na drodze wirowania.

Test ORAC – Celem jest zmierzenie faktycznej zdolności pochłaniania wolnych rodników przez badaną substancję. Metodą pomiaru pojemności antyoksydacyjnej substancji jest ocena jej ochronnej aktywności w stosunku do betafikoerytyny poddanej niszczącemu działaniu rodników, co z kolei powoduje stopniowy zanik fluorescencji.

Obie zastosowane metody badawcze pozwalają stwierdzić (patrz tab. 1 i 2), że fitomelatonina cechuje się aktywnością antyoksydacyjną (zarówno w przypadku części hydrofilowej, jak i lipofilowej) porównywalną z czynnością antyoksydacyjną najlepszych olei roślinnych.

Właściwości nawilżające Fitomelatoniny

W Centrum Kosmetologii na Uniwersytecie w Ferrarze przeprowadzono ocenę właściwości nawilżających Fitomelatoniny poprzez obserwację stopnia doraźnego nawilżenia skóry, dokonując pomiarów przed zabiegiem (t0) oraz po 5, 15, 30, 60, 90, 120 i 150 minutach po aplikacji.

Obliczono średnią wartość dla każdego pomiaru, a dane w ten sposób otrzymane zostały opracowane statystycznie z granicznym poziomem istotności p≤0,05. Dane zostały zestawione z tymi uzyskanymi na obszarze kontrolnym. Fitomelatonina okazała się skuteczna w poprawie poziomu nawilżenia skóry.




Fitomelatonina jako ochrona przed UV

Fitomelatonina wykazuje właściwości ochronne przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Ta jej zdolność została oceniona poprzez ustalenie współczynnika ochrony przeciwsłonecznej in vitro na drodze analizy spektrofotometrycznej, zgodnie z międzynarodową metodą Diffey-Robson, z użyciem spektrometru dwuwiązkowego UV-VIS.

Pomiary spektrometryczne uzyskane w przedziale między 400 i 290nm świadczą o właściwościach ochronnych produktu, dowodząc, że jest on świetną substancją pomocniczą w kosmetykach z filtrem UV.

Podsumowanie

Fitomelatonina wykazuje świetne właściwości kosmetyczne, co czyni z niej substancję szczególnie wskazaną w produkcji emulsji (kremów i mleczek) przeznaczonych do stosowania i na skórę dojrzałą, i na skórę młodą. Dzięki swojej aktywności antyoksydacyjnej pozwala efektywnie zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za niszczenie skóry.

Należy dodać, że fitomelatonina poddana w Centrum Kosmetologii na Uniwersytecie w Ferrarze ocenie stopnia drażniącego działania na skórę (test płatkowy) wykazała wysoką dermo-kompatybilność.

Źródło: Materiały prasowe
FRANCESCA FERRI, Effegilab, Martignano (TN)
Tłumaczenie z języka włoskiego: Anna Pifko

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ