Terapie autoregeneracyjne – sposób na piękną skórę



Terapie autoregeneracyjne skóry stymulują naturalne procesy naprawcze, czego efektem jest m.in. synteza nowego kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się gładka, bardziej elastyczna i jędrna, zmarszczki wokół oczu i ust ulegają redukcji, zmniejszają się też bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki. Jak wyglądają zabiegi? Kto może z nich skorzystać? Zalety terapii autoregeneracyjnych przybliża dr Katarzyna Bornikowska, certyfikowany specjalista  medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.
 
Zabiegi autoregeneracyjne przeznaczone są zarówno dla skóry dojrzałej jak i młodej, z różnymi niedoskonałościami, jak: utrata jędrności i napięcia skóry, zmarszczki wokół oczu i ust, bruzdy nosowo-wargowe, rozszerzone pory i zaskórniki, przebarwienia posłoneczne, ostuda, blizny i blizny potrądzikowe, rozstępy, tzw. worki pod oczami czy zmarszczki na dolnej powiece.
 
Do metod autoregeneracyjnych skóry zalicza się m.in. frakcjonowanie laserowe (ablacyjne i nieablacyjne), zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy też skoncentrowanych czynników wzrostu i komórek macierzystych- CGF ( concentrated growth factor). Ta ostatnia procedura to jeden z najnowszych zabiegów w klinice Estell. To zabieg wykorzystujący skoncentrowane czynniki wzrostu z komórkami macierzystymi pozyskiwanymi z krwi obwodowej pacjenta i wykonywanyy techniką mezoterapii. 

Jeśli skóra wymaga intensywniejszej regeneracji, lekarz może zaproponować iniekcję pozyskanego materiału zawieszonego w żelu ( pochodzącego z białek krwi pacjenta) zapewniając dłuższą i silniejszą stymulację skóry. Współdziałanie komórek macierzystych i czynników wzrostu w regeneracji skóry daje nieoczekiwane rezultaty w postaci spłycenia zmarszczek, wyraźnego odmłodzenia i zwiększenia napięcia skóry.
 
Długotrwały efekt
 
– Ilość zabiegów zależy od kondycji skóry i zastosowanej metody. Optymalne efekty uzyskujemy wykonując serię zabiegów – zwykle 3-4 zabiegi co 4-6 tygodni. Niekiedy w tej samej procedurze lub pomiędzy zabiegami laserowymi stosujemy zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego dodatkowo stymulując odnowę skóry – mówi dr Katarzyna Bornikowska. – Przeciwskazaniem do omawianych zabiegów jest ciąża, karmienie piersią, choroba nowotworowa skóry, aktywna infekcja skóry, zaburzenia krzepnięcia, leczenie przeciwkrzepliwe oraz choroby autoimmunizacyjne. Ponadto do zabiegów z użyciem lasera przeciwskazaniami są przyjmowanie leków fotouczulajacych (tetracyklin, czy retinoidów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, spożywanie ziół, np. dziurawca, nagietka), a także padaczka i stymulator serca – mówi specjalistka z kliniki Estell.




– Większość pacjentów widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. W dużej części wynika to z pewnego obrzęku, który maskuje zmarszczki i blizny. Nie jest to jednak ostateczny efekt procedury, ponieważ synteza nowego kolagenu trwa 2-3 miesiące. Dopiero widoczne stają się trwałe efekty odnowy.  Właściwa odbudowa skóry będzie najlepiej widoczna po 4-5 tygodniach od zakończenia serii 3-5 zabiegów. Należy pamiętać, że przebudowa kolagenu będzie postępowała nadal, powodując wygładzenie i ujędrnianie skóry. To bardzo ważne, ponieważ efekty zabiegu będą widoczne przez dłuższy czas. – W przypadku zabiegów z zastosowaniem lasera – frakcyjnego CO2 badania kliniczne wykazały, że pozytywne zmiany, struktury skóry wywołane zabiegami, nie cofają się po 6 miesiącach po ich zakończeniu – mówi dr Bornikowska.
 
Szybka rekonwalescencja
 
Rekonwalescencja po zabiegach autoregeneracyjnych nie trwa długo. W przypadku zabiegu laserem frakcyjnym CO2, po zabiegu na skórze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które zwykle mijają w ciągu 3-5 dni. Wystąpić może także przejściowa wysypka. Skóra wygląda jak po nadmiernym opalaniu, następnie nieco brązowieje i ulega złuszczeniu.

Po tygodniu-dwóch skóra wraca do normalnego wyglądu. Podobnie przy zabiegach z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy skoncentrowanych czynników wzrostu z komórkami macierzystymi na skórze mogą pojawić się drobne siniaki, zaczerwienienie, obrzęk, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ