Terapie autoregeneracyjne – sposób na piękną skórę
Terapie autoregeneracyjne skóry stymulują naturalne procesy naprawcze, czego efektem jest m.in. synteza nowego kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się gładka, bardziej elastyczna i jędrna, zmarszczki wokół oczu i ust ulegają redukcji, zmniejszają się też bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki. Jak wyglądają zabiegi? Kto może z nich skorzystać? Zalety terapii autoregeneracyjnych przybliża dr Katarzyna Bornikowska, certyfikowany specjalista medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.
Zabiegi autoregeneracyjne przeznaczone są zarówno dla skóry dojrzałej jak i młodej, z różnymi niedoskonałościami, jak: utrata jędrności i napięcia skóry, zmarszczki wokół oczu i ust, bruzdy nosowo-wargowe, rozszerzone pory i zaskórniki, przebarwienia posłoneczne, ostuda, blizny i blizny potrądzikowe, rozstępy, tzw. worki pod oczami czy zmarszczki na dolnej powiece.
Do metod autoregeneracyjnych skóry zalicza się m.in. frakcjonowanie laserowe (ablacyjne i nieablacyjne), zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy też skoncentrowanych czynników wzrostu i komórek macierzystych- CGF ( concentrated growth factor). Ta ostatnia procedura to jeden z najnowszych zabiegów w klinice Estell. To zabieg wykorzystujący skoncentrowane czynniki wzrostu z komórkami macierzystymi pozyskiwanymi z krwi obwodowej pacjenta i wykonywanyy techniką mezoterapii.
Jeśli skóra wymaga intensywniejszej regeneracji, lekarz może zaproponować iniekcję pozyskanego materiału zawieszonego w żelu ( pochodzącego z białek krwi pacjenta) zapewniając dłuższą i silniejszą stymulację skóry. Współdziałanie komórek macierzystych i czynników wzrostu w regeneracji skóry daje nieoczekiwane rezultaty w postaci spłycenia zmarszczek, wyraźnego odmłodzenia i zwiększenia napięcia skóry.
Długotrwały efekt
– Ilość zabiegów zależy od kondycji skóry i zastosowanej metody. Optymalne efekty uzyskujemy wykonując serię zabiegów – zwykle 3-4 zabiegi co 4-6 tygodni. Niekiedy w tej samej procedurze lub pomiędzy zabiegami laserowymi stosujemy zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego dodatkowo stymulując odnowę skóry – mówi dr Katarzyna Bornikowska. – Przeciwskazaniem do omawianych zabiegów jest ciąża, karmienie piersią, choroba nowotworowa skóry, aktywna infekcja skóry, zaburzenia krzepnięcia, leczenie przeciwkrzepliwe oraz choroby autoimmunizacyjne. Ponadto do zabiegów z użyciem lasera przeciwskazaniami są przyjmowanie leków fotouczulajacych (tetracyklin, czy retinoidów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, spożywanie ziół, np. dziurawca, nagietka), a także padaczka i stymulator serca – mówi specjalistka z kliniki Estell.
– Większość pacjentów widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. W dużej części wynika to z pewnego obrzęku, który maskuje zmarszczki i blizny. Nie jest to jednak ostateczny efekt procedury, ponieważ synteza nowego kolagenu trwa 2-3 miesiące. Dopiero widoczne stają się trwałe efekty odnowy. Właściwa odbudowa skóry będzie najlepiej widoczna po 4-5 tygodniach od zakończenia serii 3-5 zabiegów. Należy pamiętać, że przebudowa kolagenu będzie postępowała nadal, powodując wygładzenie i ujędrnianie skóry. To bardzo ważne, ponieważ efekty zabiegu będą widoczne przez dłuższy czas. – W przypadku zabiegów z zastosowaniem lasera – frakcyjnego CO2 badania kliniczne wykazały, że pozytywne zmiany, struktury skóry wywołane zabiegami, nie cofają się po 6 miesiącach po ich zakończeniu – mówi dr Bornikowska.
Szybka rekonwalescencja
Rekonwalescencja po zabiegach autoregeneracyjnych nie trwa długo. W przypadku zabiegu laserem frakcyjnym CO2, po zabiegu na skórze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które zwykle mijają w ciągu 3-5 dni. Wystąpić może także przejściowa wysypka. Skóra wygląda jak po nadmiernym opalaniu, następnie nieco brązowieje i ulega złuszczeniu.
Po tygodniu-dwóch skóra wraca do normalnego wyglądu. Podobnie przy zabiegach z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy skoncentrowanych czynników wzrostu z komórkami macierzystymi na skórze mogą pojawić się drobne siniaki, zaczerwienienie, obrzęk, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni.